668 mil na dobę – nowy rekord w samotnej żegludze

© JM Liot/DPPI/IDEC

1237 kilometrów w 24 godziny – to nowy rekord prędkości dla jachtu prowadzonego przez samotnego żeglarza. Francuz Francis Joyon ustanowił go na 29-metrowym trimaranie IDEC, przy średniej prędkości dobowe wynoszącej 27.83 węzła. Joyon wyruszył z la Trinite-sur-Mer w Bretanii w zeszły piątek i popłynął w kierunku Azorów, szukając warunków do bicia rekordu. Poprzedni rekord od roku 2008 należał do Thomasa Coville’a (też Francuza) i wynosił 628.5 Mm / 24h. Coville próbował pobić wtedy rekord wokółziemskiej żeglugi solo – wciąż należący do Joyona (a wcześniej do Ellen MacArthur).

© F. Van Malleghem/DPPI/IDEC

Szukałem idealnych warunków, takich, jakie występują na Oceanie Indyjskim w postaci stałych, silnych wiatrów, najczęściej przed frontem atmosferycznym, co pozwala wykorzystać względnie spokojną wodę … Popłynąłem więc ok. 800 Mm na zachód od przylądka Finisterre, na krawędź wyżu azorskiego. Wyruszyłem z południowo-zachodnim wiatrem, ale od startu zmagałem się z falą z północy. Po pewnym czasie wysokość fali zmalała, a prędkość wiatru wzrosła do 32 węzłów, ale wciąż warunki były bardzo ryzykowne. Jacht płynął na krawędzi możliwości. Przez 24 godziny stałem w kokpicie, z talią grota w jednej ręce i szotami solenta w drugiej. Kiedy dzioby wchodziły pod falę, luzowałem jedno albo drugie. Ale często musiałem luzować oba naraz. Nie było szans na chwilę odpoczynku, udało mi się tylko przełknąć kilka batonów.”

Joyon po raz pierwszy pobił ten rekord w roku 2007 (613,5 Mm/25,56 w) w trakcie rejsu dookoła świata. Potem Coville poprawił przebieg na 619 Mm, a później na 628,5 Mm w grudniu 2008.

 www.trimaran-idec.com

P.S. Chciałam jeszcze dodać, że pierwszy jacht (takoż trimaran, FenêtréA Cardinal 3,) jest już na mecie 8 edycji regat Transat Québec Saint-Malo a szczęśliwym zwycięzcą jest Erwan Le Roux wraz z załogą. Wygrali klasę Open ustanawiając jednocześnie nowy rekord imprezy – 9 dni 14 godzin. Nazwisko radzę zapamiętać, od zwycięstwa w tej imprezie zaczynała wspomniana już wyżej Ellen MacArthur. Więcej na www.transatquebecstmalo.com

7 komentarzy do “668 mil na dobę – nowy rekord w samotnej żegludze

 1. Targi wiatr i Woda w Gdyni to przede wszystkim motorówki(na te duże mówią jachty) stał Cichocki,ale za bardzo nie występował.Niestety zapowiadany Gutek chyba został aresztowany przez Milkę i do nas nie dotarł,szkoda,ale chyba jednak trzeba by się zorganizować jak w Tolkmicku,aby zrobić dobre pożegnanie,tym razem proponuję może w knajpce w Sopocie na plaży lub w Zejmanie,co Wy na to?

 2. Rekord Joyona czeka na zatwierdzenie przez WSSRC. Tymczasem „klepnięto” oficjalnie rekord transantantycki Thomsona:

  Rekord: Transatlantic Monohull Singlehanded; Monohull Singlehanded 60 foot and under.
  Jacht: „Hugo Boss” Open 60.
  Nazwisko: Alex Thomson. GBR
  Daty: 17 lip 2012 – 26 lip 2012.
  Start: 20; 08; 57 UTC on 17/07/12
  Finisz: 17;17;28 UTC on 26/07/12.
  Czas: 8 dni 21 g 8 min 31 s
  Dł.trasy: 2880M
  Śr.prędkość: 13.7 kts

  Poprzedni rekord: „Armor Lux” Bernard Stamm SUI. Sep 02. 10d 55m 19s

 3. 57 dni dookoła świata, ten rekord już czwarty rok należy do Francisa Joyon`a . Teraz 668 nm/dobę, ten małomówny Bretończyk zadziwia. Idec II , prosty konstrukcyjnie i co za tym idzie lekki trimaran, jest wprost stworzony do bicia rekordów. Joyon skutecznie powetował sobie, niedawne niepowodzenie – wywrotkę, w trakcie próby rekordowego przepłynięcia Atlantyku.
  Nie ma mocnych na Franciszka ! Jak długo ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.