Wyścig po rekord Północnego Atlantyku rozpoczęty!

Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

Zbigniew Gutkowski i Marc Guillemot wystartowali z Nowego Jorku do Europy. Pierwszy match-racing przez Atlantyk na trasie Ambrose Light – Lizard Point rozpoczęty!

27 czerwca 2013 o godzinie 19.31 czasu lokalnego, 23.31 UTC (28 czerwca 2013 o godz. 01.31 czasu polskiego) Zbigniew Gutkowski na jachcie ENERGA przeciął linię startu przy latarni morskiej Ambrose Light w Nowym Jorku i rozpoczął próbę pobicia rekordu Północnego Atlantyku z Ameryki do Europy. W chwili startu ENERGA miała postawiony pełen grot i solent, prędkość wiatru wynosiła 15-18 węzłów, fali właściwie nie było. Chwilę wcześniej przed Gutkiem, o godzinie 19.19 (01.19 czasu polskiego) wystartował Marc Guillemot.

Transatlantycka trasa z Ameryki do Starego Kraju, czyli od latarni Ambrose Light Tower w Nowym Jorku do linii łączącej przylądek Lizard w Kornwalii (Wielka Brytania) z francuską wyspą Quessant (Ushant) na bretońskim wybrzeżu, to teoretyczny dystans 2880 Mm  mierzony przez WSSRC – Światową Radę Rekordów Żeglarskich.

Polak zamierza w jak najkrótszym czasie, samotnie, na jednokadłubowym jachcie klasy Open 60 – ENERGA – dotrzeć do celu pokonując aktualny rekord tej trasy należący do Brytyjczyka Alexa Thomsona i wynoszący 8 dni 21 godzin 8 minut.

Jednak nie płynie sam – równolegle z Gutkiem wystartował słynny żeglarz francuski Marc Guillemot na jachcie SAFRAN, tej samej klasy co jednostka Gutkowskiego. Po raz pierwszy w historii rekordu będzie można więc obserwować niezwykły wyścig dwóch świetnych żeglarzy przez Atlantyk, w pościgu za rekordem.

Pogoda na trasie nie będzie łatwa ze względu na gęstą mgłę poważnie ograniczającą widoczność i znacznie utrudniającą żeglugę. To normalne zjawisko w tym rejonie i jedna z poważniejszych trudności na trasie, oprócz prawdopodobieństwa napotkania sieci rybackich, statków, wielorybów czy nawet gór lodowych. Dlatego rekord Północnego Atlantyku stanowi poważne wyzwanie i nie każdemu, kto próbuje, udaje się go pobić.

Trasę Gutka można śledzić na interaktywnej mapie znajdującej się na stronie http://energasailing.pl w zakładce „Tracking” w prawym górnym rogu. Pozycja jachtu ENERGA będzie aktualizowana co 2 godziny. Bieżące informacje przekazywane przez Gutka z trasy będą zamieszczane na profilu EnergaSailing na Facebooku oraz na stronie projektu.

 

W drodze na start w kanale Ambrose Channel. / Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

W drodze na start w kanale Ambrose Channel. / Fot. Bjoern Kils, NYmediaBoat.com

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Bjoern Kils / NYmediaBoat.com

10 komentarzy do “Wyścig po rekord Północnego Atlantyku rozpoczęty!

 1. Brawo dla operatora trackingu. Można widzieć oba jachty.
  Podobno były problemy z łącznością, ale już chyba trudności pokonane.

  • Safrana tracking jest co godzinę,my się musimy trochę bardziej domyślać,ale to i tak dobrze.
   My też musimy wpaść w ten rytm tak jak Oni, nasi dzisiejsi gladiatorzy.Więc tylko Gutek Go Go gogogo!!!!

  • Faktycznie co chwila znika któryś z jachtów. No, chyba że są takie fale i antenka AIS-a znajduje się pod wodą co chwilka ;-).

 2. Już widać obydwa jachty. Ten któremu kibicujemy przesuwa się chyba szybciej :-). Oby tak dalej, tfu, tfu … żeby nie zapeszyć. Dawaj Gutek !

 3. Gdzie jest Gutek? U mnie na mapie Navsim widać Energę przed linią startu, a w wynikach po lewej jest info że wystartował 5 godzin temu, ale dystans pokonany wynosi zero. Czy wy macie tak samo? Czy ktoś mógłby to naprawić? Czy Marc ma też tracking?

  • Znalazłem go na marinetraffic:

   Szerokość/długość geograficzna: 40.5782° / -72.1804° (Map)
   Prędkość/kurs 18 knots / 84˚
   Ostatni port: NEW YORK
   Informacje odebrane: 0d 0h 5min wstecz (Źródło AIS: 116)
   Wind: 24 knots, 195°, 20°C

   Marc ma wyłączony AIS

Możliwość komentowania jest wyłączona.