Gutek i Świstak w regatach Transat Jacques Vabre !

Tadam!

Transatlantyckie regaty dwuosobowych załóg – Transat Jacques Vabre – ruszają 3 listopada 2013 roku o godzinie 1302 z francuskiego Hawru do brazylijskiego Itajai. Gutek i Świstak będą pierwszą w historii tych regat polską załogą. Popłyną na tym samym jachcie na którym Gutek startował w zeszłorocznych regatach Vendée Globe, a w tym roku mierzył się z rekordem Atlantyku.

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Mapa trasy dwudziestych regat TJV: z Hawru do Itajai. / rys. Transat Jacques Vabre

Transat Jacques Vabre to prestiżowa impreza w światowym kalendarzu regatowym. Tegoroczna edycja będzie już dwudziestą z kolei, jubileuszową. Regaty rozgrywane są co dwa lata, a na linii startu za każdym razem znajduje się czołówka oceanicznych żeglarzy regatowych. Udział do dnia dzisiejszego potwierdziło 10 dwuosobowych załóg na jachtach klasy IMOCA Open 60 – będzie można obserwować rywalizację najlepszych żeglarzy znanych z Vendée Globe. Oprócz „sześćdziesiątek” w kategorii jachtów jednokadłubowych popłyną również jednostki Open 40 (25 załóg). Wielokadłubowce będą reprezentowane przez wielkie trimarany MOD 70 (3 załogi) oraz Multi 50 (5 załóg).

Gutek tak wypowiada się na temat planowanego startu w regatach TJV: „Ten start chciałbym potraktować treningowo, bez szczególnej presji na wynik. Plan jest taki, żeby wystartować i skończyć, co samo w sobie będzie dla mnie dużą satysfakcją. Jacht nie będzie podlegał żadnym większym przeróbkom, będziemy korzystać z tego co mamy i postaramy się użyć wszystkiego najlepiej, jak potrafimy.”

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Na temat swojego współzałoganta, dotychczasowego kapitana technicznego jachtu, mówi tak: „Po raz pierwszy popłynę ze Świstakiem w trybie regatowym, chociaż przepłynęliśmy razem już tysiące mil w prawie każdych warunkach. Zdecydowałem się płynąć z nim, ponieważ po pierwsze znam go bardzo dobrze i dogadujemy się na pokładzie, a po drugie zależało mi, aby załoga była w stu procentach polska. Był pomysł, aby startować z Włochem Alessandro di Benedetto lub z Bradem Van Liew. Nie chciałem jednak tymczasowego załoganta, tylko kogoś, z kim będę mógł żeglować również w kolejnych sezonach. Moim kolejnym celem są dwuosobowe regaty Barcelona World Race startujące w przyszłym roku, więc powoli muszę zacząć porządkować swoje plany w tym kierunku.”

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Z kolei Świstak tak komentuje plany startowe: „Czuję się wyróżniony, bo Gutek mógł wybierać załoganta wśród wielu innych żeglarzy. Mam nadzieję, że sprostam jego oczekiwaniom, dla mnie jest to początek realizacji kolejnego etapu moich żeglarskich planów i marzeń”.

Oficjalna strona regat Transat Jacques Vabre znajduje się tu: http://www.transat-jacques-vabre.com/fr i jeszcze nie ma tam informacji na temat startu Gutka i Świstaka, ale organizatorzy dziś potwierdzili ich udział na profilu facebookowym regat:

Zrzut ekranu 2013-09-04 (godz. 20.42.08)

„10 jachtów IMOCA na starcie. Zbigniew Gutek Gutkowski i Maciej Marczewski dziś potwierdzili swój udział w regatach Transat Jacques Vabre na pokładzie jachtu, którego nazwa zostanie potwierdzona wkrótce. Witamy serdecznie ten stuprocentowo polski duet!”

13 komentarzy do “Gutek i Świstak w regatach Transat Jacques Vabre !

 1. Czy w calej Polsce i poza jej granicami nie ma ani jednego zeglarza, ktory bylby w stanie sprostac zadaniu i popłynąć ze Zbigniewem Gutkowskim w regatach?

  • Z pewnością jest niejeden. Ale to Gutek decyduje. Musi tę osobę znać i ufać jej w 100%. A ta osoba musi znać jacht jak własną kieszeń. Nie ma w Polsce nikogo z doświadczeniem na Open 60 oprócz Świstaka, z kim Gutek chciałby płynąć i komu zaufa, powierzając jacht i siebie. Były pomysły startu z Alessandro di Benedetto lub Bradem Van Liew ale oba z różnych przyczyn nie doszły do skutku.

 2. Kiedy Gutek wypływa,może można by zrobić jakieś NASZE pożegnanie Na ostatniej imprezie przy molo niestety nie udało mi się do naszego bohatera dostać tyle miał ważnych osobistości do powożenia.Więc może by tak się jakoś skrzyknąć,a jacht jest warty do poznania,z zewnątrz jest imponujący.

 3. Na stronie T-J-V jest informacja że Gutek jedzie na TBA. Milka, czy możesz podać coś więcej na temat tego, jak rozumiem nowego sponsora Gutka? W polskich guglach znalazłem info, że jest taka firma kurierska z Wawy. Czy to sponsor jednej imprezy? Czy na dobre – w miejsce Energii?

  Jurek, – masz rację – obsada wyborna. Połączenie niektórych zestawów z V-G po prostu niesamowite. Zarówno Michael z Gabartem, jak i Vincent z Jean stanowią niesamowite teamy.

  Będzie się działo, oj będzie.

   • Dzięki za odp.,
    to nie był link, tylko wyguglałem sobie samo TBA i wyskoczyła mi firma kurierska tba.pl, ale może to tylko zbieżnośc nazw? Zastanawiam się tylko skąd na stronie T-J-V taka informacja. Czy ktoś namierzył stronę T0J-V po angielsku? bo coś nie mogę jej namierzyć?

    • TBA = To Be Announced, czyli taki skrócik jak jeszcze nie wiadomo co pisać a już pisać trzeba ;) Stronę Francuzi niedawno modernizowali i zdaje się, że w efekcie wyleciała strona angielska; była w każdym razie, więc jest szansa, że powróci. Ja po raz kolejny mogę tylko dziękować mojemu profesorowi od francuskiego z liceum – litości nie miał, ale efekty do dziś !

     • hahaha, ale numer. Zwłaszcza że jak cała strona jest w 100% po francusku, a skrót dla odmiany po angielsku…
      Dzięki za wyjaśnienie tematu – czyli wszystko jak dotychczas.

      pozdrawiam,

Możliwość komentowania jest wyłączona.