Europa Warm’up startuje w sobotę

W niedzielę rusza VOR, a tymczasem w sobotę regaty Europa Race, których trasa początkowo miała prowadzić z Turcji do Francji . Pierwotne założenia nie wypaliły z powodu dyplomatycznych zawirowań turecko-francuskich. Ale ponieważ są łódki (IMOCA OPEN 60), a za pasem Vendee Globe, udało się zmodyfikować trasę tak, żeby mimo wszystko jakoś te jachty sprawdzić.  Tego rodzaju działania brakuje mi w VOR – jest tylko wyścig wyścig, dalej dalej, a potem budujemy nowe jachty i znowu ognia … Open 60 było klasą na granicy załamania, ale kryzys został zażegnany, a regułą jest, że przed startem bardzo poważnych regat, jakimi niewątpliwie są regaty VG, są rozgrywane regaty mniejszej rangi, pozwalające sprawdzić jachty w warunkach rzeczywistej rywalizacji, a nie rejsów testowych. Swoją drogą, gdyby nie obecność jednego Hiszpana i jednego Szwajcara, byłyby to regaty francusko-francuskie …

Jachty: 7 szt. IMOCA Open 60 (ACCIONA 100% EcoPowered / Javier Sanso (ESP), Banque Populaire / Armel Le Cleac’h (FRA), Cheminees Poujoulat / Bernard Stamm (SUI), PRB / Vincent Riou (FRA), MACIF / Francois Gabart (FRA), Groupe Bel / Kito de Pavant (FRA) Virbac-Paprec 3 / Jean-Pierre Dick (FRA); (4 francuskie łódki, BP, VP3, PRB i Macif są jednego projektanta, biura VPLP-Verdier kontra najnowsza produkcja Juana K. – Cheminees Poujoulat oraz najnowszy projekt duetu Owen-Clarke, Acciona 100% Eco Powered, jacht ponoć używający tylko czystej energii ,niezależny od paliw kopalnych.)

Trasa: z hiszpańskiej Barcelony (start 19 maja) do portugalskiej Lizbony i dalej (start 26 maja) do La Rochelle, Po drodze Cieśnina Gibraltarska, warunki mogą być każde, od ciszy do sztormów.

Strona regat po angielsku, francusku, hiszpańsku i katalońsku: www.europa-warmup.com

23 komentarze do “Europa Warm’up startuje w sobotę

 1. Jachty VOR w centrum niżu zasilane silnym wiatrem i Golfstromem posuwają się na północny wschód, prędkość ponad 20 w. Szybka jazda !!!
  23 maja Match Racing Germany z udziałem Karola Jabłońskiego, w Wenecji regaty AC 45 . Zanosi się na tydzień pełen emocji ! :)
  http://www.matchrace.de/

 2. Azzam.
  A chopaki z Campera chyba speszeni obecnością pięknej Adriany na pokładzie Lifelovers`a spadli z pudła.

 3. Zagadka :)
  Kto to jest ? Najleprzy żeglarz wśród weterynarzy i najleprzy weterynarz wśród żeglarzy ?
  P.S. Dla ułatwienia dodam, że bierze udział w regatach Europa Warm`up. :)

  • No i znowu te zagadki :) :) z KIWI zajęło mi to trochę, ale jak Milka mówi, że przebiegłe hmm, kto to może być… prześledziłam już życiorysy wszystkich skipperów – no i co? I nic…. jak Kubuś Puchatek „myśl, myśl”….:)

   • Otóż nie :) Ale ponieważ Pani zawodowo zajmuje się researchem, dorzucę, że trzeba odnaleźć słowo kluczowe we wpisie Jarka i szukać w konkretnym sektorze. Jarek, proszę nie podpowiadaj na razie !

    • Wydawało mi się, że skoro na łódce Cheminees Poujoulat mają badać plankton to powiązałam to z weterynarzem żeglarzem – a teraz to już nie wiem :( :(

    • Druga podpowiedź : tajemniczy żeglarz to zodiakalna waga, a imieniny obchodzi w drugiej połowie czerwca :)

    • Mam nadzieję, że chodzi o : Jean-Pierre Dick – Virbac-Paprec, najpierw szukałam na stronie regat info o skipperach (który z nich to weterynarz), ale tam nic.. potem zajrzałam po łódkach i dowiedziałam się, że na Cheminées Poujoulat zostanie zainstalowane laboratorium do badań zwierzątek morskich (chyba fitoplanktonu) więc myślałam, że Jarkowi chodzi o to, że na czas regat Bernard Stamm „zostanie” weterynarzem…. no co w końcu będzie badał zwierzątka ;) , ale skoro to nie było to więc doczytałam na stronie Jean-Pierra, że jest…..dyplomowanym weterynarzem…. ale przyznam nie wiem czy jest Wagą ….ale czy teraz zagadka rozwiązana ?????? Jarku co ty na to ??? :)

    • Bardzo dobra odpowiedź !!!
     J.P Dick jest faktycznie lek. wet`em, współwłaścicielem firmy farmaceutycznej Virbac, założonej przez jego ojca. Żeglarska pasja jest jednak mocniejsza niż siedzenie za biurkiem, dlatego sympatyczny Jean więcej czasu spędza za sterem swojego Virbac Paprec 3, dumnie nosząc na żaglach firmowe logo. Tytuł Żeglarz Roku 2011 we Francji to prawdziwy powód do dumy, Jean Pierre zdobył go zasłużenie za drugie pod rząd zwycięstwo w Barcelona World Race wspólnie z Loick`iem Peron i pierwsze miejsce w ubiegłorocznym Transat Jaques Vabre wspólnie z Jeremie Beyou. No cóż, czas na samotną przygodę z Vendee Globe. Powodzenia !
     Brawo Kika !!! :) :) :)

    • Jarku Twoja wiedza z zakresu żeglarstwa światowego jest potężna ! Z przyjemnością się to czyta. Naprawdę imponujące :) Gratulacje !

    • Przepiękna łódź – jakby unosiła się nad wodą, coś niesamowitego. Chciałabym móc popłynąć czymś takim choć przez krótką chwilę. Marzenie :)
     A Adriana chyba też zauroczona żeglowaniem sądząc po jej komentarzu

   • Ach, spieszę wytłumaczyć, że Pani było określeniem żartobliwym i nie miało na celu kreowania zbytniego dystansu :) pozdrawiam i gratuluję rozwiązania Jarkowej zagadki !

 4. Że też nie chce im się spojrzeć dalej… w stronę Bałtyku i pociągnąć trasę do Gdyni. Byłoby akurat na EURO… Nie mają marketingowca strategicznego czy co? Taka okazja…

Możliwość komentowania jest wyłączona.