Etap siódmy już zaraz – powrót do Europy

Team Sanya – czy będzie wielki powrót? / Fot. PAUL TODD/Volvo Ocean Race

Wszystkie sześć łódek – razem z naprawioną Sanya Lan, która nie brała udziału w poprzednim etapie – wystartuje już w najbliższą niedzielę do Lizbony. Skok przez Atlantyk nie jest długi (organizatorzy podają dwa dystansy: 3 590 Mm i  4131 Mm, zależy jak mierzyć), co nie oznacza, że zupełnie banalny. Historycznie transatlantycki etap VOR rozpoczynał się w Nowym Jorku lub Bostonie i kończył w Anglii, a optymalna trasa wiodła dość daleko na północ. Obecnie start jest właściwie z tropików, a meta w Lizbonie, co powoduje, że można obrać „klasyczną” trasę północną lub próbować płynąć „na skróty” prosto do Portugalii.

Jak zwykle, wszystko zależy od pogody, a strategia będzie zależała od bieżących prognoz. Po starcie z Miami można skorzystać z dodatkowego przyspieszenia jakie daje Golfsztrom (3-4 węzły w korzystnym kierunku przy wyborze wariantu północnego), ciepły prąd morski opływający zachodnie brzegi Ameryki Północnej i również płynący przez Atlantyk. Dodatkowo trasa wzdłuż brzegów Ameryki Północnej może być lepsza ze względu na formujące się w rejonie przylądka Hatteras niże, podążające śladem Golfsztromu. Decyzją strategiczną będzie wybór momentu, kiedy opuścić rejon pomyślnego prądu. Na razie nie wiadomo jednak, czy ta opcja jest pogodowo „opłacalna” – dokładna prognoza pogody obejmuje nie więcej niż 24 godziny.

Etap siódmy to cały Atlantyk, który bywa tak samo nieprzyjemny jak Ocean Południowy / http://maps.google.com/

W drodze do Europy jest jeszcze jedna przeszkoda –  konieczność omijania wyżu azorskiego, czyli rejonu słabych i kapryśnych wiatrów, który w dodatku zmienia swoje położenie. Nawigatorzy będą więc musieli być bardzo czujni przez cały czas, bo jak wiadomo słaby wiatr jest dużo trudniejszy od silnego, a dzięki minimalnym różnicom przy małej prędkości można znaleźć się nieoczekiwanie poza podium, jak Telefonica w ostatnim etapie.

„Będzie dużo wiatru, duże fale i dużo akcji” – mówi „dyżurny” meteorolog regat, Gonzalo Infante. „Północny Atlantyk może być tak nieprzyjemny jak Ocean Południowy, z falami do 10 metrów wysokości. Ten etap może wygrać każda z sześciu załóg.”

Punktowane regaty portowe już w sobotę 19 maja, etap zaczyna się 20 maja, w niedzielę, o godzinie 1700 UTC (1300 czasu lokalnego, 1900 polskiego) – orientacyjnie powinien potrwać około 11 dni.

Do końca regat pozostały jeszcze 3 etapy pełnomorskie i cztery wyścigi portowe. Bliska bardzo walka pomiędzy Pumą a Camperem pokazała, że obie te załogi potrafią zabłysnąć, niespodziewanie wyprzedzając liderów tabeli w postaci Telefoniki i Groupamy. Można przyjąć, że Sanya i Abu Dhabi są już bez szans, ale kwestia „kto wygra” ten etap oraz całość pozostaje wciąż otwarta, a takie sytuacje najbardziej lubimy :)

7 komentarzy do “Etap siódmy już zaraz – powrót do Europy

  • Erwan Tabarly – legenda oceanu powraca.
   Piękne zdjęcia! Ładne jachty. La Palma… :)
   Dzisiaj „uknułem” taką teorię, że prawdziwe żagle to te uszyte z płótna (niekoniecznie naturalnego). Z wątkiem i osnową. Folia to erzac, która zabiera ważną cechę żagla – cień.
   Na szczęście współczesne żagle są kolorowane i nadal zachowują charakter parawanu.

   • O tak ! Erwan bratanek słynnego Erica pnie się w górę francuskiej elity żeglarstwa.
    A propos żagli, przypomniałem sobie opowieść „Gutka” o wytrzymałości obecnych żagli.
    Płótno żaglowe grota na „Operonie” przebite kończystym nożem nie podda się ciężarowi dorosłego człowieka, który podnosiłby się na jego rękojeści . Ultra mocne !!!

    • Ale za to jakie ciężkie,w trójkę bez kabestanu postawiliśmy Grota Operona tylko do 2/3 ,reszta tylko z kabestanem,aż lina śpiewała.

 1. Taaak ! To lubimy ! :) Kosmiczne jest to zdjęcie pokładu Sanya, zrobione tzw. rybim okiem.
  Zmiany personalne w niektórych załogach, Mike Pammenter dziobowy Campera , intensywnie leczy dyskopatię i w 7 etapie, będzie zastąpiony przez Nicka Burridga. Rezerwowy bowman Campera dostał szansę o której marzył od dziecka. Wypoczęty i pełen zapału nowy członek załogi będzie bardzo pomocny w tym niełatwym etapie. Powodzenia !!! :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.