TJV: Przygotowania rozpoczęte!

1186730_533698343368891_457824253_n

Jacht ENERGA został wyjęty z wody. Tym samym rozpoczęła się faza intensywnych przygotowań jednostki do transatlantyckich regat załóg dwuosobowych, Transat Jacques Vabre. Start za 44 dni, 3 listopada. Gutek i Świstak asystowali wyciąganiu jachtu na ląd w stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku…

Teraz rozpocznie się przegląd oraz szereg drobnych prac technicznych. Według planu, za ok. 2 tygodnie jacht znajdzie się ponownie na wodzie i wyruszy w rejs do francuskiego portu w Hawrze, gdzie wszyscy zgłoszeni do regat zawodnicy muszą stawić się 25 października.

„Przed każdym ważniejszym startem jacht musi przejść przegląd, łącznie z częścią podwodną oraz całością takielunku. To standardowe procedury. Dzięki pomocy stoczni Sunreef mam dostęp do najlepszego sprzętu, fachowców i pełne wsparcie, za które bardzo dziękujemy” – mówi Gutek.

Maciek Marczewski, pełniący dotychczas rolę kapitana technicznego, na regatach TJV zadebiutuje w roli współprowadzącego. Zna łódkę jak własną kieszeń i nadzoruje prace w stoczni. „Wyczyściliśmy wczoraj dno, które miejscami wymaga podmalowania, będzie kompleksowy serwis steru, kila i silnika, wszystko są to rzeczy obejmujące standardowy przegląd jachtu, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym, ale chcemy, żeby miał 100% sprawności. Obecny “postój” na lądzie zaplanowany jest na około 2 tygodnie, po tym czasie jacht zejdzie na wodę i będziemy mieli czas na regulację różnych ustawień przed wyruszeniem do Francji.”

998962_533698000035592_823705186_n

Od 26 października w porcie w Hawrze będzie można oglądać jachty przygotowujące się do startu w Transat Jacques Vabre. Będzie to największa flota wyruszająca na “szlak kawy” w trakcie 20-letniej historii tych zawodów. W niedzielę 3 listopada 88 zawodników na 44 jachtach znajdzie się na linii startu. Następnie jachty klasy IMOCA oraz Open 40 wyruszą prosto do brazylijskiego Itajai. Wielokadłubowce, czyli MOD 70 I Multi 50 będą ścigać się w prologu, którego punktacja będzie brana pod uwagę w klasyfikacji końcowej i popłyną do Brazylii kilka dni później. Trasa liczy 5400 mil, a pierwsze jachty powinny znaleźć się na mecie około 19 listopada.

Regaty TJV od pierwszej edycji w roku 1993 (mija właśnie 20 lat od tej chwili) startują z Hawru, będącego miastem partnerskim. Jachty ścigają się “kawowym szlakiem”, trasą, którą kiedyś pokonywały żaglowce wożące kawę z Brazylii do Francji. Wiernym sponsorem imprezy jest marka Jacques Vabre (Mondelēz International), producent kawy. Legendarny wyścig rozgrywany jest co 2 lata w tym roku po raz 11. Na starcie 10 jachtów klasy IMOCA, 25 Open 40 oraz 3 MOD70 i 6 Multi 50.

1231371_533698093368916_1066116491_n

P.S. „Babcia” dziś powinna wrócić do Gdańska po rejsie z Les Sables d’Olonne, gdzie stała od startu Vendee Globe. Kolego Melon jest na pokładzie. I naprawdę liczę na to, że opowie jak było. A najlepiej opisze.

A tu galeria fantastycznych zdjęć Roberta Hajduka (Shuttersail.com) z wyciągania Czarnej Wiedźmy na stały ląd. Polecam!

18 komentarzy do “TJV: Przygotowania rozpoczęte!

 1. Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że zdobycie Pucharu AC 34 przez zespół z Antypodów to tylko kwestia czasu. 7:1 dla ETNZ w pojedynku z Oracle TUSA, wynik marzenie dla każdego kibica „Kiwi”. Minął tydzień i mamy 8:8 !!!
  Dzisiejszy finał o 22:00 rozstrzygnie o losie „Srebrnego Dzbanka” na następne 4 lata, niby wszystko jest możliwe, ale po ostatnich słabych startach ETNZ i niesamowitej metamorfozie Oracle, zdobycie 9 punktu przez „Kiwi” graniczy z cudem. Może to będzie noc cudów. Niech wygra lepszy !!! :)

 2. Melon zaczął bardzo obiecująco relację z poprzedniego rejsu ale nie skończył.
  Mam nadzieję że teraz się poprawi.
  Muszę się pochwalić. Dopingowanie Gutka doprowadziło do mojego pierwszego rejsu morskiego.
  Przeżycia niezapomniane i wielka chęć powtórki.
  W trakcie rejsu dotarła do nas wiadomość o starcie Gutka i Świstaka w regatach TJV.

  • To wszystko z chronicznego braku czasu!!!!!
   Mój ostatni rejs z Francji do Gdańska, gdzie miałem zaszczyt być kapitanem „Babci” wstawiam na FB w postaci filmików. Zachęcam do oglądania bo działo się, oj działo!!!!!!!
   Pozdrawiam wszystkich
   Melon

Możliwość komentowania jest wyłączona.