
Hugo Boss z pokładu jachtu Energa. / Fot. M. Marczewski
Ponieważ powoli zbliżają się kolejne imprezy cyklu IMOCA Ocean Masters – najpierw Route du Rhum, a potem BWR, ruch na morzach oceanach – a także w mediach – powoli się nasila. Póki co, jeszcze wakacyjnie, choć również zupełnie na poważnie.
W Sopocie do 30 lipca można oglądać jacht Hugo Boss oraz Alexa Thomsona i spółkę. Cumują przy Enerdze, więc i na Gutka przy okazji też można się natknąć. HB przypłynął do Polski celem uświetnienia swoją obecnością otwarcia kolejnego sklepu marki. Dobry i taki pretekst :) Poniżej filmik Łukasza Mlecznego (dzida.com) który sfilmował z brzegu srebrny bolid:
https://www.facebook.com/photo.php?v=698380136883925&set=vb.121533001235311&type=2&theater

To tylko kadr, żeby obejrzeć klikamy link powyżej :) / dzida.com
A pozostając w wersji „eleganckiej” – polecam wywiad z Gutkiem i Świstakiem w dwumiesięczniku „W Ślizgu” – można czytać online: https://issuu.com/wslizgu/docs/w_slizgu_2/1?e=0 Jak głosi zajawka na okładce – nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać.

Okładka W ŚLIZGU: Barcelona – cel zagrożony
Tymczasem śledząc media branżowe, można wydedukować, że nie jest to jedyna polska załoga, która planuje start w BWR. Pewne informacje można znaleźć na profilu Fb:
oraz w najnowszym wydaniu miesięcznika Wiatr (strona 6):
Wiadomo, że co dwie załogi to nie jedna – jeżeli chodzi o popularyzację polskiego żeglarstwa byłoby idealnie, gdyby oba teamy stanęły na starcie takiej imprezy (chyba dałoby się wtedy przekonać organizatorów do polskiej wersji językowej strony internetowej). Jednak realnie rzecz biorąc – pierwsi szukają funduszy, a o stanie przygotowań drugich wiemy niewiele – chociażby o tym, jakim jachtem dysponują i kiedy zamierzają odbyć kwalifikacje wymagane przez organizatorów.
Mam dwa pytania w związku z tym.
Pierwsze do Gutka: dlaczego w wywiadzie odrzucasz możliwość crowdfundingu? A może to tylko moje wrażenie po lekturze? Przecież i Derek Hatfield i Bertrand de Broc dzięki temu zrealizowali swoje projekty?
Drugie do Jabesa (Roberta Janeckiego): jakim sprzętem dysponujecie i kiedy rozpoczynacie kwalifikacje, bo w Twoje przygotowanie kondycyjne nie wątpię?
Mam nadzieję, że uda się namówić chłopaków do wypowiedzi w komentarzach.
Pytania wciąż wiszą w próżni. Gutek powiedział, że nie chce zapeszać i tym samym nie chce komentować, Jabes napisał, że już niebawem na profilu Fb 360Sailing będzie więcej informacji. Czekamy.
Gutek jak przystało na człowieka morza przesądny do bólu :) .
Drobne przekazy pieniężne od sympatyków nie pokryją wszystkich kosztów projektu, ale mogą pomóc w etapowym przygotowaniu jachtu i opłatach rejestracyjnych. Podanie do wiadomości publicznej ceny np: metra kwadratowego reklamy na żaglu lub burcie jachtu, daje pojęcie o jakich pieniądzach rozmawiamy. Zorganizowanie sklepiku internetowego dla fanów (koszulki, książki, breloczki itp.), także przyciąga fanów i sympatyków żeglarstwa. Życząc Gutkowi i Świstakowi powodzenia w szybkim zamknięciu budżetu wokołoziemskiego sprintu BWR, liczę już koszulki młodych fanów żeglarstwa biegających po polskich plażach i nie tylko w T-shirtach z napisem Gutkowski/Marczewski i numerem 53 !!!
Oto przykład : http://juliettesurlaroutedurhum.com/
„Nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać” – oj, po stopach na okładce chyba widać… ;)
Druga załoga i drugi jacht, to rewelacja. Rewelacyjna jest również książka „O żeglowaniu” Robina Knox-Jonstona, którą wygrałem w ostatnim mini konkursie. (Jestem już na 188 stronie!)
Mlka – dzięki za lekturę.
Bardzo proszę :) cieszę się, że się dobrze czyta!