Czołówka zwalnia, Stamm wraca do gry

Jachty Banque Populaire i Macif według raportu o godzinie 20.00 znajdują się zaledwie 0,3 Mm od siebie. Po pokonaniu ponad połowy trasy samotnego wyścigu non-stop dokoła świata liderzy wciąż są jakby złączeni niewidzialną nicią. Na pewno napędza to rywalizację, ale również daje poczucie bezpieczeństwa na odległych i pustych przestrzeniach Oceanu Południowego. Ze względu na słabszy wiatr liderzy zwolnili, co jak przyznaje Francis Gabart, dało okazję do wypoczynku, najedzenia się oraz dokładnego sprawdzenia jachtu, poddawanego maksymalnym testom w trakcie rekordowych prędkości…

Trzeci w kolejności za Le Cleach’em oraz Gabartem jest J.P. Dick – 685 mil za nimi. Płynie dużo szybciej niż czołówka i ma szansę dogonić ich przed Hornem. Czy ten plan się powiedzie? Zmiana prowadzącego duetu na trio na pewno byłaby ciekawym zwrotem akcji – tym bardziej, że jacht Dicka, Virbac-Paprec, jest tej samej generacji co łodzie liderów.

mmm

Szwajcar wykończony, ale naprawiony … / Fot. J.M. Liot / DPPI  / Vendee Globe

Dzisiaj rano Bernard Stamm, który od kilku dni próbował naprawić hydrogeneratory uszkodzone jeszcze na europejskich wodach, powrócił na trasę. Żeglarzowi udało się wykonać zaplanowane prace. Po sprawdzeniu, że ładowanie akumulatorów przebiega jak należy, marzył jedynie o tym, żeby choć chwilę się przespać. Szwajcar stracił sześć miejsc w klasyfikacji w trakcie kilku dni poświęconych na naprawy – do najbliższego rywala, Arnauda Boissieres (Akena Verandas) ma 60 mil. W trakcie rozmowy z biurem regat mówił, że ma jeszcze jakiś problem z kabestanem, ale najpierw musi naładować własne akumulatory, żeby zabrać się za jakąkolwiek dalszą pracę. „Jestem wykończony” – przyznał.

mmm

Bubi też zadowolony – miło dowiedzieć się, że awaria jest mniejsza niż większa … / Fot. J.Sanso / Acciona Sailing / Vendee Globe

Hiszpan Javier Sanso (Acciona) po wyprawie na maszt odkrył przyczynę kłopotów z szyną grota i udało mu się wszystko naprawić. „Wszystko OK. Jacht znów płynie na 100% możliwości. Chciałbym szybko dojechać do Hornu, ale jestem na obszarze wyżu, niemniej wciąż mam trochę wiatru i prędkości w granicach 14-15 węzłów. Pogoda nie była najlepsza na wspinaczkę na maszt ale nie miałem wyjścia. Łatwo nie było, ale się udało, cała naprawa zajęła około 20 minut. Mam nadzieję, że więcej awarii nie będzie, bo nie mam więcej części. Kawałek wózka na głowicy grota odłamał się. Myślałem, że jest jakiś problem z szyną, że wyszła śruba albo coś jeszcze gorszego się stało. Ale to po prostu wózek głowicy, więc odetchnąłem. (…) Dostaję mnóstwo maili ze wsparciem, bardzo się cieszę – takie rzeczy sprawiają, że samotność nie jest tak dokuczliwa.”

A film z wyprawy na górę jest tu:

Bubi monte au mât / Bubi climbs the mast / Bubi… przez VendeeGlobeTV

P.S. Jak już wiecie, Gemini 3 po zderzeniu z czymś w wodzie musiał zawrócić do Las Palmas. Teraz naprawa i ponowny start za kilka dni – tak zapowiada zespół

10 komentarzy do “Czołówka zwalnia, Stamm wraca do gry

 1. Cztery lata temu Michel Desjoyeaux okrążył Horn w 57 dniu regat, jego przewaga nad drugim Rolandem Jourdain`em wynosiła ok 120 mil, zdołał ją utrzymać do końca. Dzisiaj minął 50 dzień tegorocznej edycji, pierwsza dwójka ma do „rogu” 830 mil, warunki pogodowe sprzyjające, powinni być na Atlantyku pomiędzy 1 a 2 stycznia. Jak na razie ok. 5 dni szybciej od „Profesora” oby tak dalej !
  Allez ! Allez ! JP !!!

 2. Ci dwaj z przodu – o ile awaria nie pokrzyżuje któremuś z nich szyków – prawdopodobnie będą pilnować się do samej mety. J.P. Dick jak sądzę nie popuści i jego dystans do czołówki stopniowo się zmniejszy. Jeśli chodzi o sportowe emocje to z pewnością dostarczy ich Bernard Stamm, który zajmie się „połykaniem” kolejnych łódek. Ile zdoła ich połknąć i na którym miejscu zawinie do portu – oto jest pytanie… ;)

  • Teraz tylko lód stoi im na drodze,ci dwaj na przedzie mogą spać na zmianę i pilnować
   ale reszta,za dużo spać nie będą .Nie chcę zapeszać,ale pogoda podczas Volvo w tym miejscu zdrowo przetrzebiła zawodników.

   • Co tam słychać u Gutka,kiedy dostaniemy jakąś wiadomość o stanie zdrowia Energii
    i oczywiście plany na starty w 2013,żebyśmy też mogli się przygotować,przynajmniej mentalnie.Głosuję codziennie,a Wy?

   • Taaak, dzisiaj na stronie głównej napisali że już od 5 tygodni nikt się nie wycofał, a statystyki …. brrr, lepiej nie wspominać :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.