Z pokładu Gemini 3 – jacht aresztowany w Rio Gallegos

Poniżej oficjalny komunikat organizatora rejsu Romana, potwierdzający to, o czym od kilku dni wróble ćwierkały, ale wydawało mi się, że to po prostu niemożliwe. Najpierw link, który od rana przewija się w serwisach:

http://tvp.info/informacje/polska/katamaran-romana-paszke-aresztowany/6677889

Fot. Adam Skomski / paszke360.com

 

Rio Gallegos, 7 marca 2012

Jacht GEMINI 3 sprawny i gotowy do powrotu do Europy został zatrzymany w argentyńskim porcie Rio Gallegos.

Na miejscu znajduje się czteroosobowy Zespół Brzegowy Rejsu Romana Paszke, który na przełomie stycznia i lutego dokonał wszystkich niezbędnych napraw uszkodzeń, do których doszło na jachcie w dniu 06 stycznia br. Uszkodzenia spowodowane były awarią lewego kadłuba katamaranu poniżej linii wodnej, która jak się jednak okazało – nie naruszyła konstrukcji jachtu. Kapitan Roman Paszke zdecydował o konieczności dokonania napraw poniżej linii wodnej co wymusiło  przerwanie samotnego rejsu non stop dookoła świata. Po konsultacji z Zespołem Brzegowym Rejsu jacht został  skierowany – do najbliższego portu schronienia w Argentynie, w okolice którego dotarł ok. 20 godzin później – cały czas żeglując  o własnych siłach.

fot. Adam Skomski / paszke360.com

Opanowanie awarii nastąpiło własnym staraniem kapitana jachtu. Na ostatnim etapie dojścia do portu – zgodnie z przyjętą praktyką morską – zakontraktowano lokalny holownik, którego zadanie sprowadziło się wyłącznie do wprowadzenia jachtu GEMINI 3 do portu na rzece Rio Gallegos.

Po wykonaniu napraw armator jachtu opłacił wszelkie koszty związane z pobytem jednostki w porcie, w tym opłatę za holowanie katamaranu, łącznie ok. 50 tys. USD. Następnie, zgodnie z lokalnymi procedurami jacht GEMINI 3, uzyskał także odpowiednie zezwolenia żeglugowe ze strony inspektorów argentyńskich, pozwalające na wznowienie żeglugi.

Jednakże, tuż przed wypłynięciem jachtu w powrotny rejs do Polski, tym razem już z czteroosobową polską załogą, jedna z firm argentyńskich wystąpiła z nieuprawnionymi roszczeniami finansowymi, żądając od polskiego armatora dodatkowo ponad 300 tys. USD za rzekome uczestnictwo w „asyście ratowniczej”. Jest to roszczenie bezprawne, ponieważ jednostka ta  nie brała udziału w takiej akcji, ani nie była o to  proszona. Zdaniem przedstawicieli władz portowych Rio Gallegos oraz niezależnych ekspertów w dziedzinie międzynarodowego prawa morskiego, przedstawione wymagania mogą być formą wymuszania haraczu od zagranicznych statków, co wg lokalnych informatorów – zdarza się w tych okolicach. Jednak decyzją lokalnych władz – do czasu rozstrzygnięcia sporu – GEMINI 3 otrzymał zakaz opuszczania portu, a polska załoga otrzymała zakaz korzystania z jachtu.

fot. Adam Skomski / paszke360.com

W związku z obecnie zaistniałą sytuacją armator jachtu podjął wszystkie możliwe kroki formalne i prawne zmierzające do odwołania się od zatrzymania jachtu. Sprawa obecnie jest analizowana zarówno przez armatora, firmę ubezpieczeniową jachtu jak również przez kierownictwo polskiego i argentyńskiego MSZ.

fot. Adam Skomski / paszke360.com

9 komentarzy do “Z pokładu Gemini 3 – jacht aresztowany w Rio Gallegos

 1. No jutro rano Francuziki będą na mecie mam nadzieję – prognozowany ETA jest na 0900 UTC :) tracker live – aktualizacja co 1 min gdyby ktoś spać nie mógł …

 2. Groupama pięknie pofrunęła, Camper leci jej śladem no i zażarta bitwa pomiędzy Pumą i Telefonicą. Ale w zasadzie Puma ma chyba chrapkę na skok na drugie miejsce…bo już tam była i zeskoczyła :) ALe już blisko… coraz bliżej Wietrze wiej !!!

  Ahoj !

  Kika

 3. Na Camperze kończy się żywność (brakuje muesli) ! Dalej chłopaki ! Na horyzoncie Nowa Zelandia,
  śniadanie bez muesli to nie śniadanie !!! Ciśnienie rośnieeeee :)

 4. Spoko ! Wszystko sie dobrze skonczy. Niemniej drogie to Tango argentynskie, ale co za rozglos !

  • rozgłosu właściwie można pozazdrościć … zainteresowanie mediów a z nim tzw. „media evaluation” rośnie z każdym dniem … Tymczasem nowa informacja z mojej skrzynki pocztowej przesłana przez biuro prasowe rejsu Romka:

   „W sobotę, 10 marca 2012, o godzinie 12.00 w telewizyjnym programie autorskim red. Piotra Chęcińskiego „Świat i Gospodarka” emitowanym w TVP INFO wystąpi Roman Paszke – wyjaśniając kulisy zatrzymania jachtu GEMINI 3 w argentyńskim porcie Rio Gallegos, już po otrzymaniu oficjalnej zgody na żeglowanie i na dzień przed powrotnym rejsem do Polski. Kapitan Paszke obecnie jest w kraju na rozmowach ze Sponsorami rejsu, Ubezpieczycielem oraz z MSZ, ale niedługo wraca do Argentyny i dołączy do załogi – aresztowanego katamaranu.

   Według wszystkich posiadanych opinii prawnych – żądania, które doprowadziły do aresztu jachtu, dotyczą dodatkowej opłaty za rzekomy udział jednej z firm argentyńskich w „asyście ratowniczej” i są oczywiście niesłuszne. Firma ta otrzymała wcześniej pełne i z góry ustalone wynagrodzenie (ponad 15 tys. USD) za zakontraktowaną usługę kilku-godzinnego holowania na podejściu do portu. Armator nie posiada żadnych dodatkowych środków na zaspokojenie nowych żądań w wysokości ponad 300 tys. USD. Jednocześnie wszystkie koszty naprawy i pobytu jachtu GEMINI 3 i jego załogi w porcie oraz opłaty urzędowe zostały uregulowane zgodnie z otrzymanymi fakturami w wysokości ponad 50 tys. USD. Ubezpieczyciel jachtu – firma Yakor (OJS Insurance Company, reprezentowana w Polsce przez brokera – MAI Insurance Brokers Poland Sp. z o.o.) analizuje sytuację co do zmiany kwalifikacji wykonanej usługi i nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska. Sprawa obecnie ma być rozpatrywana przez lokalny sąd w Argentynie, ale nie ma jeszcze wyznaczonej daty.

   Obecnie trwają wielostronne negocjacje aby zezwolić na jak najszybszy powrót GEMINI 3 do Polski. Jednak jeśli sprawa zatrzymania jachtu przeciągnie się o kolejne miesiące – w ciągu następnych kilku tygodni mogą pojawić się poważne problemy techniczne, będące wynikiem działań strony argentyńskiej. Obecnie jacht wyciągnięty z wody na czas (już ukończonego) remontu – stoi na paletach podpierających punktowo wybrane części kadłuba, które w normalnych warunkach są zanurzone w wodzie. Konstrukcja kadłubów katamaranu przypomina skrzydła nowoczesnych samolotów pasażerskich. To t.zw. „plastry miodu”, można je wyginać z ogromną siłą, natomiast duże i nagłe, albo długotrwałe punktowe obciążenie, zamiast rozłożonego równomiernie – jak podczas zanurzenia kadłuba w wodzie – może doprowadzić do trwałych odkształceń i zniszczeń. Dodatkowo za kilka miesięcy na półkuli południowej zacznie się zima i temperatury spadną poniżej zera, a miasto Rio Gallegos ma rekordową ilość dni z wiatrem powyżej 100 km./h. Port na rzece Ria Gallegos jest wyłącznie miejscem rozładunkowym i nie jest przystosowany do cumowania powyżej kilku godzin. Na rzece panują duże pływy, dwa razy dziennie, sięgające 10 metrów – co praktycznie uniemożliwia dłuższe stanie przy stałym nabrzeżu, a ruchomych, pływających pomostów w tym rejonie nie ma. Należy się także liczyć z koniecznością odwołania za kilka tygodni polskiej załogi do kraju, z powodu wyczerpania środków. Wszystko to może doprowadzić do zniszczenia tego nowoczesnego i unikalnego jachtu – jeszcze zanim sprawa rzekomej dodatkowej usługi – zostanie finalnie rozpatrzona przez argentyński sąd.

   Obecne działania Armatora jachtu, wspierane aktywnie przez polski MSZ, skoncentrowane są na tym, aby do takiego finału nie dopuścić.”

 5. Halsówka i fale 6,5 m, ależ oni tam muszą harować. Prognoza pogody przewiduje, że za trzy dni wiatr odkręci na NW i będzie sprzyjał wejściu do Auckland od północy. Flota VOR już z tej zmiany raczej nie zrobi użytku.

 6. Tak długo się lansował ,aż wreszcie go dopadli,ale mając TAKICH sponsorów…..to aż śmieszne dla normalnych,chyba tego oczekiwał?Jakoś trzeba zarabiać na życie.
  Teraz trzeba patrzeć na VOR tam się dzieje!

 7. We wszystkich zakątkach Globu ordynarnych naciągaczy nie brakuje. Gdzie się podziała zwykła ludzka solidarność w potrzebie ? Wygląda na to, że przypadek żaglowca Fryderyk Chopin, nie jest odosobniony. Mocno wierzyłem w powodzenie rejsu Paszke 360 st, teraz niewyobrażam sobie innego rozwiązania, jak szybki powrót Gemini 3 do Europy !!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.