Etap 6 już zaraz

Załoga Campera nie ma za dużo czasu na odpoczynek - we wtorek przypłynęli, w niedzielę start, a jacht musi być sprawdzony centymetr po centymetrze. / Fot. PAUL TODD/Volvo Ocean Race

Camper już od wtorku w porcie. Nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek, ale  są bardzo zadowoleni – dzięki determinacji ukończyli etap, co przyniosło im kolejne punkty i trzecie jak na razie miejsce w klasyfikacji generalnej, przed Pumą, która wygrała ostatni etap.

Natomiast opóźnia się transport jachtu Abu Dhabi, który jest na statku i powinien dotrzeć do Itajai dzisiaj. Będą mieli bardzo mało czasu na wykonanie ostatnich napraw. (Załadunek miał miejsce 10 kwietnia, ale ze względu na złą pogodę rejs przedłużył się o dwa dni). Czy zdążą ze wszystkim, nie wiadomo, ale próbować będą na pewno.

Tutaj można obejrzeć podsumowanie 5 etapu (długie, bo dużo się przecież działo):

Start kolejnego, 6 już etapu regat VOR z Brazylii do USA zaplanowany jest na niedzielę. Jutro regaty z udziałem gości, niepunktowane, w sobotę wyścig portowy, punktowany, a w niedzielę początek kolejnego odcinka. Tym razem rusza tylko 5 jednostek (jeżeli Abu Dhabi zdąży), Sanya pojawi się dopiero na kolejnym starcie w Miami. Kibice, którzy śledzili zeszłoroczne regaty Velux 5 Oceans wiedzą mniej więcej, jakiej pogody można się spodziewać na tym odcinku. Nie będzie tak groźnie jak w okolicach Hornu, ale tak zupełnie łatwo też nie. Trzeba zwracać uwagę na intensywny ruch statków oraz kutrów rybackich a w początkowej części trasy także możliwość wystąpienia bardzo intensywnych burz, niosących ze sobą lokalnie zmienne warunki, trudne do przewidzenia w najdokładniejszych nawet prognozach. Podstawowa sprawa to decyzja, czy lepiej być bliżej brzegu, gdzie warunki częściej są zmienne, czy nadłożyć drogi i płynąć w morze, gdzie jest szansa na bardziej stały wiatr. Zobaczymy, jakie będą decyzje poszczególnych skiperów i czy wszyscy pojadą jedną stroną, czy flota się podzieli.

Szczegóły trasy: 3 590 Mm (6 649 km) z Itajai do Miami. Najpierw wzdłuż brzegów Brazylii trzeba minąć Rio de Janeiro i Recife. Potem dalej na północ, przez równik z jego niespodziankami, potem obok Karaibów i Bahamów do mety – ale na podejściu można liczyć na słabe wiatry i silny prąd w postaci Golfsztromu. Więc w tym etapie – taktyka i jeszcze raz taktyka oraz bardzo dokładna kalkulacja czasu i miejsca każdego zwrotu, z uwzględnieniem tego, że jachty po trudach poprzedniego etapu mogą nie być tak wytrzymałe jak wcześniej.

8 komentarzy do “Etap 6 już zaraz

 1. Brawo Groupama !!! Camper mogło być lepiej !! Puma na podium pomimo karnego twista!
  Abu Dhabi szczęśliwa czwórka. Telefonica, emocje wzieły górę , błąd który kosztował 4 punkty. Działo się !!! :)

 2. Mateusz & Dominikiem to super team. Gratulacje!
  Patent z bosakiem pokazuje, że ludzie cały czas coś „kombinują” i dobrze, bo zawsze można powiedzieć „czego to ludzie nie wymyślą”…
  A V70, kojarzące się z Gutkiem, przypominają polskie sukcesy nie tylko oceaniczne, ale i stoczniowe – okeana yachta – http://www.spaniel.lv/ – jest i odnosi sukcesy!

  • Solidny jak Pen Duicki Erica Tabarly`ego. Widać, że obecny właściciel Spaniela traktuje ten jacht z wyjątkową troską na jaką zasługuje.

 3. Tylko 3590 mil ! :) Faktycznie porównując długość dwóch poprzednich etapów to mało, ale jak ważne będą te mile. Do pierwszej trójki walczącej o podium w generalce dołączyła Puma, i napewno w etapie do rodzimego Miami, będzie chciała powalczyć. Hiszpanie niby z dużą przewagą ale regaty jeszcze trwają i niczego nie można przesądzać. Francuzi wiadomo koguty :) nie odpuszczą do końca to pewne. Załoga Campera, śni po nocach o zwycięstwie etapowym i nie tylko, nie odpuszczą ! Azzam i Sanya stać ich na wiele, kto wie czy nie w czasie 6 etapu. Co z tego wynika dla Nas kibiców : przyspieszone tętno, oddech, podwyższone ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, bezsenne przynajmniej kilka nocy przy trackerze, czy warto ? O tak, dopiero teraz zaczną się emocje. Oczywiście, że warto i to już od najbliższej soboty !!! :)
  Podsumowanie 5 etapu, bardzo ciekawe, warto poświęcić godzinkę :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.