Hiszpański pech

Dwa lata przygotowań i prawie rok w morzu. Awaria steru w 8 etapie VOR oznacza dla Hiszpanów koniec marzeń o zwycięstwie. A było tak blisko … / Fot. Diego Fructuoso/Team Telefonica/Volvo Ocean Race

„Właśnie straciliśmy szansę na wygranie regat dookoła świata” – przyznał dziś rano Iker Martinez. „Ponad dwa lata pracy poszły precz w przeciągu zaledwie kilku minut” – dodał hiszpański kapitan. Telefonica płynie do portu w Lorient, ale powoli, ze względu na kłopoty ze sterem.
Wczoraj w nocy Hiszpanie uzyskali niewielką przewagę nad Francuzami po wykonaniu zwrotu przez rufę i obraniu kursu prosto na metę w Lorient. Było to ukoronowanie całodziennej walki o powrót na pierwsze miejsce po wcześniejszej konieczności zredukowania prędkości i wymiany uszkodzonej prawej płetwy sterowej. Niestety po zwrocie płetwa została uszkodzona ponownie.
„Zwrot robiliśmy przy wietrze 40-45 węzłów” – opowiada oficer wachtowy Pepe Ribes. „Po zwrocie było bardzo trudno, musieliśmy zmieniać żagle, w tym momencie przyszła duża fala, zrobiliśmy chińską rufę i ponownie złamaliśmy prawą płetwę. Całą noc płynęliśmy bez grota, tylko na foku, a teraz najbardziej zależy nam na  bezpiecznym dotarciu do Lorient. Mamy nadzieję, że to się uda bez dodatkowych kłopotów.”

Finisz dziś wczesnym popołudniem, ok. godz. 12-14 polskiego czasu.

Zwrot, jaki musieli wykonać wszyscy przed odłożeniem się na kurs na metę, w panujących warunkach nie był banalny. Stu Bannatyne z pokładu Campera tak go podsumowuje: „Była to jedna z najtrudniejszych ruf, jakie zrobiłem w całym moim życiu. Wyjście z tego bez szwanku było prawdziwą ulgą.”

Teraz wygląda na to, że nikt nie odbierze zwycięstwa Groupamie (przewaga ok. 20 Mm nad resztą), a Puma, Camper i Azzam będą walczyć o miejsca na podium dosłownie na centymetry. Francuzi  wpływający na prowadzeniu do portu w Lorient na pewno będą witani jak bohaterowie. Ale Hiszpanów szkoda…

Najgorsza pogoda za nimi, meta już za kilka godzin / http://www.volvooceanrace.com

6 komentarzy do “Hiszpański pech

  1. Zapomnieli wszyscy o Neptunie tutaj On rozdaje karty (pech i szczęście są tylko wynikiem)

  2. Piękny finisz Groupamy i zasłużone zwycięstwo w 8 etapie VOR !!! Gratulacje dla Franckofanów !!! :)

  3. Dramatów to w tych regatach nie brakuje, od pierwszych godzin po starcie w Alicante !!! Koło fortuny !

Możliwość komentowania jest wyłączona.