W 11 dni dookoła Bałtyku

Poniżej informacja prasowa dotycząca zakończonego właśnie rejsu dookoła Bałtyku, z niewielkimi skrótami.

Oby więcej takich pomysłów!

 

Załoga w trakcie zmagań. / Fot. Baltic Loop

Baltic Loop na mecie

Dziś o godz. 05:25 rejs „Świnoujście-Szczecin Baltic Loop 2012” zatoczył pętlę. Po 256 godzinach nieprzerwanej żeglugi Mikołaj „Miki” Marecki i Krzysztof „Kokos” Łobodziec, jako pierwsi polscy żeglarze okrążyli Morze Bałtyckie na czas, non-stop.

Rano (05.09) przekroczyli linię mety w Świnoujściu, skąd 25 sierpnia wystartowali w kierunku Arkony. Potem minęli Ystadt, Sztokholm, Tallin, Rygę, Kłajpedę i Hel. Rejs miał trwać od 2 do 3 tygodni. Przypłynęli przed czasem, bo po 11 dobach walki na bardzo kapryśnym morzu. Za nimi sztormy, bezwietrzne godziny, całe noce wiatru prosto w dziób, trudne nawigacyjnie cieśniny, mgły, palące słońce, rzęsiste deszcze i dająca w kość awaria samosteru.

– Przepiękna przygoda za nami. Rejs był wyzwaniem, bo pierwszy raz zapuściliśmy się z Mikołajem wspólnie tak daleko… I dostaliśmy to, na co się pisaliśmy, choć nie wszystko dało się przecież przewidzieć. Teraz wiem, że opłynięcie Bałtyku to nie tylko zmagania z wiatrem i wodą, ale przede wszystkim trudy nawigacyjne i duży ruch statków na trasie, co znaczy, że któryś z nas zawsze musiał być na pokładzie, a to piekielnie męczy fizycznie i psychicznie – mówi Kokos.

Żeglarze swoim wyczynem rozpoczęli nową tradycję – bicie rekordu w okrążaniu Morza Bałtyckiego o Puchar Prezydenta Szczecina.

– Udało nam się zrobić coś fajnego i nowego. Przede wszystkim spełniliśmy się żeglarsko, to był punkt wyjścia – popływać i to dużo! Przy okazji powstała świetna impreza. (…)  Szczerze wierzę, że są żeglarze, którzy powiedzą – „My jesteśmy w stanie zrobić to szybciej!”. Na nich czekamy i dla nich właśnie jest Baltic Loop – zapewnia Miki.

 Pokonali około 1200 mil. Około, bo na precyzyjne podsumowania przyjdzie czas w najbliższych dniach, kiedy usiądą do pokładowego dziennika. Od Sztokholmu nawigowali na telefonie, którego program nawigacyjny jest bardzo skromny i ilości pokonanych mil, czy średniej prędkość nie wskaże. Jedli głównie liofilizowaną żywność od Lyo Food, czasem zagryzając kiełbasą z dzika i wojskowymi sucharami. Bigos maminej roboty też się trafił. Ze sztormami i zimnem walczyli w sztormiakach Henri Lloyd, które bardzo sobie chwalili. Najważniejszym ładunkiem na pokładzie były jednak tony dobrego humoru, dzięki któremu Bałtyk połknęli na raz.

– Odkryłem na nowo nasze wspaniałe morze. Wszystko dzięki ludziom, których zaraziliśmy naszą pasją i którzy w nas uwierzyli. Chciałbym aby nasz wyczyn miał następców. Chciałbym (…) wyciągnąć Was z domów i pokazać żeglarstwo na nowo. Nie tylko piłką nożną naród żyje! A gdyby udało nam się zabrać choć jedno dziecko sprzed komputera pod żagle, byłaby to dla nas największa nagroda – mówi Kokos.

– Serdecznie zapraszamy do pobicia naszego czasu. Liczymy, że będziecie mieli przy tej okazji taką samą przyjemność, jaką my mieliśmy – dodaje Miki.

Oficjalne powitanie żeglarzy nastąpi dziś (05.09) o 15:30 przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Przedsięwzięcie wspierają Miasto Szczecin oraz Miasto Świnoujście, Bosman, Henri Lloyd, Bakista, Karos, Lyo Food, BunnyUnited, Golema Group, Marina FishGrill, Stoprocent, Index- Nieruchomości.

Relacja z rejsu: www.balticloop.pl oraz www.facebook.com/BalticLoop2012

 

 

5 komentarzy do “W 11 dni dookoła Bałtyku

 1. Ponoć już Gutka pokazywali w TVN ,juz na wodzie gotowy,a my nic nie wiemy do końca,może chociaż ktoś by uchylił rąbka tajemnicy.

  • 99 dni do startu, widnieje ta liczba na http://polishoceanracing.com.pl/
   i kilka ciekawych zdjęć sprzed miesiąca, które mocno przemawiają.
   Do połowy października Gutek raczej będzie na miejscu, gdyż uczestniczy w…
   WIELKIEJ ŻEGLARSKIEJ BITWIE O GOTLAND!! Impreza – regaty, jakich nigdy nie było. Na Bałtyku oczywiście i zanosi się na wielki show pod żaglami. Szczegóły tutaj: http://www.bitwaogotland.pl/ a trafiłem na nie via SSI kpt. J. Kulińskiego. Dzieje się. :)

 2. Brawo Chłopaki! To był koncert.
  Teraz patrzeć tylko, kto odważy się spróbować z tym REKORDEM?
  Na pewno musi być to co najmniej tak dobra załoga, jak ta.
  Jacht co najmniej tak szybki, jak ten.
  I pogoda, która płata figle, jak na zamówienie.
  Pewnie jachty będą coraz nowsze i większe.
  Kto wie jaki czas wykręciłby Arcymistrz Gutek na swoim bolidzie?
  No i przydałaby się teraz jakaś zachęta dla kolejnych śmiałków.
  Puchar jest, trzeba by go czymś wypełnić… :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.