Rekordy Gabarta, Golding nie chce do Perth

20121005152628-8441905a-sm

Gabart, łowca rekordów … / Fot. Vincent Crutchet / DPPI / Vendee Globe

Wciąż płynący na prowadzeniu Francis Gabart pobił w ostatnich dniach dwa rekordy – pierwszy mijając przylądek Leeuwin w piątek w nocy z czasem 34 dni, 10 godzin 23 minuty oraz drugi, pomiędzy przylądkami Dobrej Nadziei a Leeuwin z czasem 11 dni, 6 godzin i 40 minut. Pierwszy z tych rekordów do tej pory należał do Vincenta Riou (poprawka o 2 dni 2 godziny 25 minut, rekord Vendee Globe z roku 2004-05), drugi do Michela Desjoyeaux (rekord z poprzedniej edycji, 2008-09,  poprawka wyniosła … zaledwie 9 minut !)

Dzisiaj, w niedzielę, Gabart prowadzi z przewagą 45 Mm nad Le Cleac’hem, a następnego w kolejności za nimi J.P. Dicka dzieli od lidera aż 470 mil (ostatnia strata 200 Mm w ciągu na pewno nie wpłynęła na niego dobrze). Dalej są Alex Thomson (785 Mm straty) i Bernard Stamm (831 Mm), zamykając pierwszą piątkę.

Bardzo dobre wyniki ma ostatnio Javier Sanso, dysponujący nowym jachtem, tej samej generacji co prowadzące trzy – udało mu się nadrobić ponad 200 mil i dołączyć do płynącej przed nim grupy złożonej z Mike’a Goldinga (Gamesa), Dominika Wavre (Mirabaud) i Jeana Le Cama (SynerCiel). (W tej chwili wszyscy oni mają trudne warunki, 40-50 węzłów.)

Golding w trakcie dzisiejszej łączności z biurem regat miał jedną prośbę:

„Tylko nie święta w Perth”. Wczoraj w szkwale o prędkości 35 węzłów stracił linę do rolowania code zero po czym znalazł się z wielkim łopoczącym żaglem oraz „zgłupiałym” autopilotem – i tylko dzięki szybkiej reakcji (kil, balast) udało mu się wyjść z tego bez większych uszkodzeń. Odciążenie takielunku pozwoliło na sprzątnięcie żagla, który jednak wymaga naprawy. Kiedy już ochłonął, przyszedł czas na refleksję – właśnie w tej okolicy w trakcie poprzednich regat VG Golding stracił maszt.

„Oczywiście, był moment kiedy pomyślałem sobie: No ładnie, znowu to samo, proszę, tylko nie kolejne święta w Perth. Ale udało mi się jakoś ogarnąć oraz zaakceptować fakt, że nie był to mój najlepszy dzień. Inaczej byłbym na najlepszej drodze do zrealizowania samospełniającej się przepowiedni. Ale teraz jestem z powrotem na kursie; cztery lata temu sytuacja była dość podobna – jedziesz z fałszywym poczuciem bezpieczeństwa przy wietrze 20 węzłów po czym przychodzi nagle 35…”

Historię o tym, jak Dominik Wavre spotkał statek (oczywiście idący kolizyjnym kursem) na środku pustego zazwyczaj Oceanu Południowego można przeczytać tu: http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/6785/dominique-wavre-s-surreal-encounter.html

11 komentarzy do “Rekordy Gabarta, Golding nie chce do Perth

 1. Dzieki za info ! A tak przy okazji ten pierwszy odcinek „Piekielnych regat „, to dla mnie duze rozczarowanie. Polecilem to wielu osobom i teraz pytaja gdzie ta piekielnosc .

  • Wiesz, pierwszy odcinek ten z Goldingiem nie był może porywający, a ja mam emocjonalne mocno podejście do całości, bo to był rok również mojego życia, więc jestem nieobiektywna. Ale moim zdaniem kolejne kawałki – od drugiego poczynając – są coraz lepsze, a że utrzymane w konwencji DW, pocięte na kawałki – na to nie ma wpływu, bo było to zrobione od początku z myślą o tej telewizji a nie innej …

 2. Ale dzisiejszy odcinek na DW był bardzo dobrze zrobiony,tak się wydaje jakby to było wczoraj,szkoda,ze koło Nowej Zelandii nie ma dzisiaj naszego Gutka.My poczekamy,może na BW w duecie będzie szybciej coś do zdobycia?.Dzisiaj rano w TVP Gutek wreszcie powiedział jaka to firma od autopilota wcale się nie kwapi sprawdzać co i dlaczego nawaliło na Enerdze.

 3. w tym miejscu bo nie bardzo wiem gdzie.

  Meila o takiej treści znalazłem w swojej skrzynce

  Szanowni Państwo,
  Już w najbliższych dniach, z barwami ENEA na żaglach i burtach,
  kapitan Roman Paszke wyruszy w rejs dookoła świata. Będzie to próba bicia rekordu świata
  w samotnej żegludze, ze wschodu na zachód, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz.
  Więcej informacji w specjalnym wydaniu biuletynu ENEAnews – zapraszam do lektury.

  Start między 18 a 24 grudnia z Las Palmas
  informacje na stronie paszke360.com.

  • To jak najbardziej prawda o czym wiem wiem z dobrze poinformowanych źródeł, choć nie znalazłam takiego maila w skrzynce (nie wiem czemu, może mnie wykreślono z listy prasowej Romana, choć nie wiem czemu :)

  • Między wierszami czytałam kilka dni temu o uszkodzeniu hydrogeneratora – jednego – ale nie udało mi się nigdzie znaleźć jak na razie potwierdzenia tej informacji, a Bernard jest z tych, którzy o kłopotach komunikują do mediów dopiero, jak już naprawdę jest bardzo poważna sytuacja… Poza tym dwóch prowadzących odjechało z dobrym wiatrem a reszta została, bo płynęli za wolno żeby załapać się na ten sam układ pogodowy i teraz mają zupełnie inne warunki;

Możliwość komentowania jest wyłączona.