Ekspresem na szlaku Kolumba

Joyon na pokładzie Ideca. / Fot. J.M. Liot / DPPI / IDEC

Joyon na pokładzie Ideca. / Fot. J.M. Liot / DPPI / IDEC

 

Francis Joyon, na pokładzie maxi trimarana IDEC pobił właśnie rekord na trasie Kolumba (Kadyks – San Salwador). Francuz wpłynął na metę dziś o godzinie 05.57 rano czasu polskiego.

 

8 dni 16 godzin 7 minut 5 sekund to nowy czas obowiązujący na trasie liczącej teoretycznie 3884 mile (korekta poprzedniego rekordu, również należącego do Joyona o 1 dzień i 4 godziny). Średnia prędkość wyniosła 18,66 węzła. (Według pomiarów nad dnem Joyon przepłynął w sumie 4379,5 Mm z prędkością 21,04 węzła – wow!)

 

To pierwszy przypadek, kiedy Szlakiem Kolumba udało się popłynąć w  czasie poniżej 9 dni. Osiągnięcie tym większe, że żeglarz nie korzystał  z żadnego routingu czy innej pomocy dotyczącej strategii i wyboru trasy.

 

Kolejny plan Joyona to próba pobicia rekordu północnego Atlantyku na Trasie Nowy Jork – Przylądek Lizard (USA-UK). Na początku wiosny rozpocznie się odliczanie do startu. Do pobicia tego samego rekordu – ale w klasie Open 60 i kategorii solo przymierza się Gutek. Może obaj spotkają się w Nowym Jorku?

więcej:  www.trimaran-idec.com

 

 

79 komentarzy do “Ekspresem na szlaku Kolumba

 1. 104 dni wokołoziemskiej żeglugi Alessandro di Benedetto i jego Team Plastique . Gdyby w tym czasie przypłynął w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku byłby w ścisłej czołówce, w siódmej edycji VG zakończył na ostatnim jedenastym miejscu !!! Sympatyczny Włoch, może nie oszałamiał szybkością żeglugi, ale popłynął ambitnie i konsekwentnie. Brawo !
  Koniec najtrudniejszych regat świata, emocji nie brakowało ! Dzięki za wspólne kibicowanie !!!

      • Czy ten sam skład załogi?Powinni mieć ze sobą jeszcze oficera informacji,bo pewnie teraz trwają przygotowania do Heinekena to zdjęć aktualnych na razie nie dostaniemy,a szkoda.
       Pewnie te same jachty co w tych Karibbean 600 + 150 zapowiada się niezła impreza,aby się nie pozabijali(tfu,tfu),a my czekamy.

      • niektóre nazwy się powtarzają, ale generalnie to chyba zupełnie inna impreza: inny staż, inne nazwiska (rosjanie, ukraincy, polacy, niemcy itp) krótkie wyścigi…. i imprezyyyy.
       Faktycznie oficer prasowy by się przydał, bo wieści permanentny niedosyt…. Ja zaglądam na wszystkie stronki przynajmniej 1 raz dziennie i z tego co widzę i czytam, to przynajmniej Jurek też.

       Gutek startuje w kategorii CSA Monohull unallocated – razem z 7 innymi jachtami.

      • Wczoraj od 4:50 do 14 z minutami Gutek przestawił Energę z St. John’s do St Martin, czyli wszystko na dobrej drodze…..

   • brawo dla Gutka, jego dzielnej załogi no i oczywiście wnuczki.

    być może już gdzieś te informacje padły jednak nadal zastanawia mnie sprawa autopilota na Enerdze. Czy ktoś coś wie? Jak się sprawuje elektronika, może wszystko już zostało naprawione?
    bardzo proszę o info na ten temat.

    • Wygląda na to, że cały system jest do wymiany, z tego co wiem, ciągle szaleje; przed nowojorskim rekordem prawdopodobnie wizyta serwisanta z B&G – w końcu mają tam chyba główną siedzibę firmy; przed startem na trasę NY-Lizard musi to być rozwiązane ze stuprocentową gwarancją skuteczności.

     • czyli rozwiązane i przetestowane. Dzięki za info, Milka. Swoją drogą ciekawa historia, że nie są w stanie zdiagnozować systemu….

      • Diagnoza jest – bd przesyu danych, ale typu „pojawiam si i znikam” – raczej tylko wyjcie caoci i pooenie od nowa przez autoryzowany serwis w tej lub innej wersji co pomoe…

      • Chyba na szczęście będzie dużo czasu na ten serwis,bo szybko do tego nie dojdą,ale miejmy nadzieję,że wezmą winę na siebie(tego trzeba by przypilnować,może Pan Piotrowski ma kogoś),aby jak Gutek przyjedzie na zakończenie VG to reszta towarzystwa będzie przynajmniej mu współczuła ,a nam będzie lżej!!!!!

      • Jedno jest pewne – nie mg tego zrobi sam na wodzie. A elektronika bywa kapryna i czasami lepiej ca instalacj od nowa zrobi ni si szarpa. A w NYC s nasi i licz, e bd czuwa :)

 2. No nareszcie pojawilo sie na oficjalnej stronie zgloszenie Energii do Caribbean 600. Trzeba stwierdzic ze organizatorzy nie spiesza sie z robieniem updates na liscie startowej. No coz, co kraj to obyczaj a raczej chyba co wyspa to inny obyczaj ;)

  • to być może coś majstrowali z tą listą, bo ja wczoraj znalazłem Energę na wykazie wraz ze zdjęciem. (link we wcześniejszym wpisie).

   Skoro Energa będzie jedną z mniejszych jednostek, to być może będzie jedną z szybszych, bo bez zbędnych obciążeń w postaci helikopterów ;)

   • dzięki arus666. Zastanawiałem się czyja to bandera taka kolorowa. Najpierw nie było bandery tylko napis PO, a teraz ta Andora. Pani kierowniczko (żeby nie powiedzieć „oficerze prasowy”) , prosimy o interwencje.

    Nie wiem czy już wystartowali, ale Gutek jest z przodu i robi 4,5 knota. W jego kategorii jest 23 jednostek

    • Teraz jest chyba 13-ty ale ma największa prędkość bo 8,7kn,trochę nie rozumiem jak to idzie bo Energi nie widziałem na trackingu,może ktoś przysłonił,w każdym bądź razie płynie najszybciej z tej grupy.

      • śledze od godziny i to co GUCIO robi to mistrzostwo świata,zresztą do kturego nas przyzwyczaił :} go go go !!!!!

      • Ale coś na wodzie wśród jachtów Gutka nie widzę ,może źle patrzę, na szczęście jest ranking co cieszy.Go Gutek go go gogo!!!!

      • Jurek,
       odpal tracking. Po lewej masz uczestników – u góry kategorie. Odznacz wszystkie i zostaw zaznaczone tylko CSA. Gutek będzie fizycznie 3 – z koroną, tzn w kategorii CSA na I miejscu.

      • Już mam ,to cieszy,ładne są zdjęcia Gutka przed startem na przyjęciu i odprawie,widać,że się czuje jak ryba w wodzie.

      • Jurek,
       dzięki za info o zdjęciach. Tym razem ja dzięki tobie coś odkryłem:)
       Coś Gutek bagsztagu słabiej jedzie -12,3 knota, a okoliczni od 15 do 18 robią

      • Niestety przez noc nie pilnowałem i Gutek się trochę zawinął ,dobrze teraz jedzie ,ale z 18-tego chyba na pierwsze będzie trudno.Zresztą to są dopiero przymiarki przed ważniejszymi regatami i tak chyba do tego Gutek podchodzi.

      • Coś około północy namajstrowali. Pozmieniali te przeliczniki i Gutek z pierwszego miejsca spadł na szary koniec. Teraz pokazuje 26 pozycję w CSA, czyli na końcu mimo że faktycznie jest w czołówce. Trochę tego nie kumam, ale może się to jakoś pozytywnie wyjaśni.

      • Teraz już jest 4 przeskoczył z 23-go,chyba tam za mocno słońce komuś w komisji świeci.
       Swoją drogą trochę inaczej popłynął,jestem dobrej myśli,idę na narty(biegowe oczywiście).

      • Jurek, widziałeś?
       Gutek pnie się do góry robiąc 14 knotów, podczas gdy okolica tylko 12. Teraz jest 13, ale kiedy nadgoni 0,6 nm to będzie 3. Rejsviuer odświeżają co 5 minut. Warto pokibicować,

       Gutek,
       Gooo

      • Już jest 11-ty i jedzie dalej ,szybciej (13,7)od innych,ale te miejsca to się zmieniają dość nieoczekiwanie ,więc na mecie chyba jeszcze będzie inaczej,ale widać,że płynie inaczej niż inni,wiatr jednak sprzyja większym jednostkom ,musi być ciekawie na trasie.

      • Już jedzie 18 kn najszybciej z tego towarzystwa ,dogania resztę ,ale nadal jest 11-ty,aby do rana naszego,bo u nich dopiero 1730 więc jeszcze pewnie ok 5 godzin za dnia,potem pod osłoną nocy znowu będą przetasowania.Go Gutek Go gogo!!!!!!!!!

      • No i stanął w nocy za górą na Gwadelupie. Za tą samą za którą stanęli podczas próby dookoła Gwadelupy. Teraz biorą wysepkę od wschodu i myślę że to bardzo dobry ruch. Go Gutek

      • Teraz jedzie całkiem nieźle,ale rano był 5-ty teraz 15-ty ,ładnie tą wyspę objechał, ciekaw jestem jak to się skończy na którym miejscu wreszcie dojedzie.Go Gutek go gogo!

      • z tego co widać na godz. 19;58, Enerdze zostało 34.50 mil do mety. Swoją drogą, zastanawiam się, na której pozycji znajdzie się nasza dzielna załoga tuż po przekroczeniu linii mety. W życiu nie obserwowałem tak dynamicznych zmian w rankingu ;)

      • Gutkowi zostało 15 mil. Myślałem, że zrobi tego Swana 90, ale chyba na wiatr nie ma szans. Jeżeli dobrze zrozumiałem i policzyłem, to Gutek będzie drugi, niezależnie od kolejności w tej końcowej rozgrywce.

      • Jeszcze ma szanse znowu idzie trochę inaczej widać,że kombinuje.Go Gutek go gogo!!!!!!!!

      • Miejsce 3 Gutka raczej już nie zagrożone. Na stronie ww.energasailing.pl jest świeża relacja z regat.

       pozdrowienia,

      • Ładne zdjęcia są naszych chłopców w pakiecie zakończenie na stronie regat,zjarani są ostro,no ale Karaiby….
       tam po prostu tak jest,wiatr,słonce czego chcieć więcej.Czekamy teraz na Heineken-a???

    • Rano zgłaszałam sprawę. jak to wygląda – zmienili wreszcie? No i – ha ha ha – proszę mnie nie przezywać oficerem prasowym :) taka była moja rola w regatach Vendee Globe, które się skończyły (prawie). Ja teraz grzecznie wracam do tłumaczenia książek, co nie zmienia faktu, że kibicuję oczywiście Gutkowi. (Po prostu moja praca w ciągu roku składa się z różnych umów i teraz muszę się zająć realizacją kolejnej. A jeżeli mogę Was prosić o wyszukiwanie ciekawostek i zapodawanie tutaj – będę wdzięczna! No a wieści od Gutka od czasu do czasu też będą, mam nadzieję.)

     • Milka,

      jasna sprawa. Myślałem, że oficer prasowy to już tytuł „na wciąż”.

      Jak się zaznaczy myszką na ikonkę Energi na mapie, to bandera jest jak trzeba, ale w zestawieniu uczestników – trzeba rozwinąć po lewej stronie – tu nadal jest flaga Andory.

      Co do twojej prośby, to jak widzisz – tak robimy.

      pozdrowienia,

      Paweł

     • W końcu odkryli że jedzie taka trójka facetów z egzotycznegoku kraju – Polski i w dodatku są na prowadzeniu, więc wypadało im poprawić :) :) :)

      Go Gutek,

 3. Od Gutka: „Płyniemy we trójkę – ja, Bartek i Świstak. Komisja regatowa skończyła pomiary jachtu – ENERGA jest jedną z mniejszych łódek w marinie, a są tu i takie, gdzie na pokładzie jest helikopter, motorówka i wielki ponton.”

  • To mozna powiedziec ze typowo regatowe lodki ;) „okrojone” ze wszsytkiego :)
   Ogladalem zdjecia niektorych zgloszonych to rzeczywiscie”okrojone” ze wszystkiego
   Dzieki Milka i pozdrawiam

   • Taaak,
    wyjątkowo skąpo urządzone i odchudzone praktycznie do zera. No bo jak tu bez helikoptera się ścigać? Po prostu niewyobrażalne, ……hahahaha

    Są też piękne „łabędzie”. Będzie interesująco na wodzie, ale również a może przede wszystkim na imprezie po… Śmietanka

    Powodzenia Gutek

  • organizatorów chyba zaskoczyła obecność załogi z Polski, bo na wykazie przy trackingu jako jedyni nie mamy flagi tylko PO. Milka, czy nie można by jakoś im podesłać?

 4. Pytanie za 121 pkt do kierowniczki ;)
  Czy sa jakies info na temat startu Gutka w najblizszych regatach caribbean 600, Heineken Regatta, moze z jaka zaloga :)
  Za wszelkie info dzieki wielkie :)
  Pozdrawiam Piotrek

 5. Szybki jest ten Francis !!! W ubiegłym roku była wywrotka zaraz po starcie z Nowego Jorku, F. Joyon chce rewanżu , coś czuję, że teraz się uda. Trzymam kciuki za Gutka i Francisa !

Możliwość komentowania jest wyłączona.