Nowa elektronika na jachcie ENERGA

 

Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com

Kabelki … tylko tyle i aż tyle. / Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com

Parker Poland nowym partnerem zespołu regatowego ENERGA Sailing i Zbigniewa Gutkowskiego

Do grona partnerów regatowego zespołu ENERGA Sailing oraz Zbigniewa Gutkowskiego dołączyła firma Parker Poland, wyłączny przedstawiciel lidera zaawansowanych systemów elektroniki dla oceanicznych jachtów regatowych, Brookes & Gatehouse (B&G).

Dzisiaj, 5 kwietnia, komplet urządzeń został wysłany z Anglii do USA, a na początku przyszłego tygodnia będzie dostarczony na stacjonujący w Fort Lauderdale jacht ENERGA. Montaż rozpocznie się 10 kwietnia i zajmie kilka dni, następnie będą prowadzone testy. Ostatecznym sprawdzianem będzie rejs ENERGI z Fort Lauderdale do Nowego Jorku (ok. 1000 Mm.)

Tam Gutek rozpocznie przygotowania do próby pobicia rekordu Nowy Jork – Przylądek Lizard, na klasycznej trasie z USA do Wielkiej Brytanii. Kluczowe znaczenie dla sukcesu w przypadku każdej próby bicia rekordu ma optymalny układ atmosferyczny, dokładna data startu jeszcze nie jest określona.

„Bardzo się cieszę, że udało nam się sfinalizować umowę. Jak wiadomo, elektronika stanowiła mój główny kłopot w trakcie regat Vendée Globe” – mówi Gutek. „Od zakończenia udziału w wyścigu prowadziliśmy negocjacje, które niedawno zakończyły się pomyślnie. Wymiana systemu elektroniki jachtowej jest w tej chwili moim priorytetem przed podjęciem nowych wyzwań, a sprawny i sprawdzony autopilot to podstawowy warunek w samotnej żegludze na jachcie klasy Open 60. Mam ogromną nadzieję, że nowy osprzęt pomoże mi pobić solowy rekord północnego Atlantyku.”

nnn

Na zdjęciu Monika Siekierko (tak tak, córka Melona) w kabinie ENERGI, a nie Rachel Howe, ale jak Monika skończy te swoje studia, to kto wie? / Fot. R.Hajduk / Shuttersail.com

Sprzęt, w jaki dzięki wsparciu Philipa Scotta, prezesa Parker Poland, zostanie wyposażony jacht ENERGA, to najnowszej generacji elektronika serii H3000. Kompletny system regatowy B&G obejmuje procesor centralny, czujniki, wyświetlacze, autopilot, kompasy, sondę, okablowanie oraz pilot zdalnego sterowania.

(Co to jest można obejrzeć tu: http://www.parker.com.pl/produkty/83, tu: http://www.parker.com.pl/produkty/180 i tu: http://www.parker.com.pl/produkt/508)

„Jako Prezes Parker Poland oraz Vice Prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego „Polskie Jachty” słyszałem wiele o Gutku i wiem, że wszyscy żeglarze w Polsce wiążą z Gutkiem duże nadzieje” – mówi Philip Scott. „Miałem osobiście okazję spotkać się z Gutkiem na Gwadelupie i oglądać jacht. Wierzę w niego i stąd pomysł współpracy” – dodaje.

Montażem zajmą się wykwalifikowani technicy z Polski oraz Wielkiej Brytanii. Jednym z nich jest kobieta – Rachel Howe, która odpowiadała m.in. za instalację i działanie wszystkich systemów elektronicznych na pokładzie jachtu Hugo Boss Alexa Thomsona w regatach Vendée Globe. Rachel jest jedną z czterech zaledwie osób na świecie rekomendowanych przez B&G jako najwyższej klasy specjaliści elektroniki jachtowej.

8 komentarzy do “Nowa elektronika na jachcie ENERGA

 1. Trzymam kciuki za prawidłowe połączenia nowego systemu B&G na Energa !!! ( Niechaj nowe piny i kody stopią nieufności lody !!! ).
  A ” a Paris ” Eliza i Zbyszek przygotowują się do spotkania z Prezydentem Republiki Francuskiej,
  piękny gest podziwu i szacunku ze strony Francois Hollande dla dzielnych żeglarzy.

 2. Odbiór techniczny odbędzie się po odpowiednich próbach te wspomniane 1000 Mm a sfinalizowanie transakcji i końcowy odbiór po zacumowaniu w GB. Po doświadczeniach Gutka (V5O, VG) wydaje się że trzeba chuchać na zimne. Jakie są referencje systemu H3000 ?

 3. No, nareszcie…..

  Gutek czekał na ten sprzęt mniej więcej tak jak my w Polsce na wiosnę. Podobno w przyszłym tygodniu ma nadejść:)
  Powodzenia podczas montażu i oby wszystko się tym razem powiodło.

  pozdrawiam wiosennie,

  Paweł

  • Mam nadzieję,że wreszcie ktoś powie gdzie siedział ten diabeł,winnego puścić wpław ( na 100 mil,już nie na 1000),swoja droga dzisiaj bardzo miło się oglądało na Discowery World ostatni etap Velux 5 oceans,co ten nasz Gutek pokombinował z urwanym siłownikiem to mistrzostwo świata.

Możliwość komentowania jest wyłączona.