TJV i bohaterowie Vendée Globe

Konferencja rozpoczynająca ostatni etap przygotowań do regat TJV, zarówno dla orgaizatorów jak i dla zawodników. / fot. R. Hajduk -Shuttersail.com

Konferencja rozpoczynająca ostatni etap przygotowań do regat TJV, zarówno dla orgaizatorów jak i dla zawodników. / fot. R. Hajduk – Shuttersail.com

/Tekst jest wolnym tłumaczeniem informacji ze strony VG: http://www.vendeeglobe.org/fr/actualites/article/14071/les-heros-du-vendee-globe-en-double-pour-une-transat.html z moim komentarzem/

Na starcie Transat Jacques Vabre będzie 10 jachtów IMOCA.

Na ich pokładach – bohaterowie znani z Vendée Globe.

W dwudziestolecie istnienia TJV odkrywa nowy port docelowy: Itajai w Brazylii. Pod względem meteorologicznym trasa będzie bardzo podobna do pierwszego „etapu” Vendée Globe. Itajai leży dość daleko na południu, co wymusza konieczność przejścia równika w odpowiednim miejscu. Walka o zwycięstwo najprawdopodobniej rozegra się na półkuli południowej. Pośród 20 zawodników na pokładach 10 jachtów klasy IMOCA, 13 już brało udział w samotnych regatach dookoła świata non-stop. Czyli nie ma jachtu, na którym nie płynąłby ktoś z przeszłością związaną z tym wyścigiem.

Faworyci (w tej klasie – MJ) to niewątpliwie 

Gabart i Desjoyeaux (Macif) – zwycięzca ostatniej edycji oraz jedyny człowiek, który wygrał ten morderczy wyścig dwukrotnie. Czy możliwa jest w ogóle walka z tym duetem?

Co najmniej połowa floty może przynajmniej udawać, że próbuje. (Ha ha ha – to zdanie bardzo mi się podoba – MJ). Na pokładach zobaczymy Bernarda Stamma i Philippe’a Legrosa (Cheminées Poujoulat). Vincent Riou i Jean Le Cam na PRB. Marc Guillemot i Pascal Bidégorry –Safran. Jérémie Beyou i Christopher Pratt – Maître Coq. Bertrand de Broc i Arnaud Boissières – Votre Nom Autour du Monde. Louis Burton i Guillaume Le Brec – Bureau Vallée. Tanguy de Lamotte i François Damiens – Initiatives-Coeur. No i Polacy na Enerdze – Zbigniew «Gutek» Gutkowski i Maciej Marczewski. Oraz Alessandro Di Benedetto i Alberto Monaco – Team Plastique.

***

Filmik z konferencji poniżej (tylko po francusku, ale zawsze coś).  Z tego co zwróciło moją uwagę – Jeremie Beyou mówi, że ceni te regaty, bo trasa się zmienia, przez co nie jest nudno, a nowa lokalizacja mety zmusza do opracowania nowej strategii.

Dodajmy jeszcze, że w klasie MOD 70 bardzo uzasadnione jest obstawiane duetu J.P. Dick (3 razy wygrał TJV w klasie IMOCA, 2003, 2005, 2011) /R. Jourdain (zwycięzca 1995 i 2001). Dla nich IMOCA nie ma już tajemnic, więc jadą trimaranem –  Virbac-Paprec 70.

Klasa Open 40 również w doborowej obsadzie. (We Francji to dość popularna klasa, nie wymagająca tak dużych budżetów jak Open 60, a dla przyjemności ściga się tam wielu znanych zawodników. Tym razem na starcie będzie m.in. Yannick Bestawen, znany żeglarz oraz konstruktor pierwszych hydrogeneratorów, a także preparator jachtu Brada Van Liewa z regat V50 – nasz dobry znajomy J.C. Casso.

We wszystkich klasach zresztą obsada znakomita. Aha, organizatory twierdzą, że strona regat będzie po angielsku, na pewno do dnia startu. Na razie po angielsku dostępne są tylko informacje prasowe w dystrybucji dla dziennikarzy. Trwają prace nad trackerem (będzie ten sam co na VG)).

2 komentarze do “TJV i bohaterowie Vendée Globe

 1. dzięki, dzięki, dzięki Milka. Coraz bliżej startu i podekscytowanie rośnie, więc każde wieści na wagę złota.
  Rozumiem, że w sekcji kawowej, która w przypadku tych regat jest ważna żeby nie powiedzieć kluczowa, mamy znajomości, a Klotylda Bednarek mówi nie tylko płynnie po francusku…
  Czy wiesz czy było jakieś zainteresowanie Polakami z jej strony, albo kogoś z organizatorów?

  W stawce doborowej najlepszych zawodników brakuje mi przynajmniej Alexa i Armela – czy wiadomo co u nich?

  • No nie wiem jak z Klotyldą (cóż za imię!) i jej umiejętnościami językowymi. W każdym razie Świstak mówił, że bardzo serdecznie powitali ich Alessandro i Marc Guillemot, a JC Casso jak zwykle coś mówił o “polish mafia”. Występ Gutka w bitwie o rekord Atlantyku został też doceniony przez mierniczego regat V5), VG i TJV – Rene Boulaire, który powiedział podobno, że już wie, że ten jacht co miał nie pływać, jednak pływa, i to szybko, bo Gutek wie jak to zrobić. W każdym razie podobno bardzo miło.
   Armel niedawno pobił rekord Marsylia – Kartagina http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/14068/the-mediterranean-record-for-armel-le-cleac-h.html – wygląda na to, że Banque Populaire inwestuje w niego (jacht to niegdysiejsza Groupama Cammasa) w kierunku wielokadłubowców, ale nie mają jeszcze MOD70 (fajna strona tu: http://www.multionedesign.com/en/). Aleks T. jak mniemam zajęty zarabianiem, czyli “corporate sailing” na obu jachtach IMOCA jakie posiada zespół. Lansują się medialnie intensywnie, ale i szukają ludzi do pracy (na Fb było takie ogłoszenie pod koniec września:
   Applicants with experience in any of the following fields should apply by sending CV and information on any relevant experience to Tim Hedges tim@alexthomsonracing.com
   – Boat Captain
   – Rigging
   – Composite Boat Building
   – Engineering
   – Yacht Logistics
   – Project Management
   – Yacht Design
   – General Shore Crew”

Możliwość komentowania jest wyłączona.