Rozdanie nagród w Itajai

Zwycięskie duety każdej z klas. / Fot. R.Hajduk – Shuttersail.com

Zwycięskie duety każdej z klas. / Fot. R.Hajduk – Shuttersail.com

 

 Wczoraj wieczorem (o godzinie 22.00 czasu polskiego) w brazylijskim Itajai, mieście, gdzie znajduje się meta regat Transat Jacques Vabre 2013, odbyło się uroczyste wręczenie nagród we wszystkich klasach – MOD70, Multi50, IMOCA oraz Class40. Trochę lipa, że czterdziestki wciąż płyną, a tutaj już wszystko “pozamiatane”, no ale mam nadzieję, że tam na kei ktoś będzie czekał z tymi drinkami, dopóki ostatni jacht nie przypłynie. Bo machnąć taki kawał oceanu czterdziestką to nie jest takie nic.

Nagroda w regatach TJV – można ją było oglądać w miasteczku regatowym w Hawrze. Na podstawie grawerowane nazwiska zwycięzców kolejnych edycji. / Fot. Shuttersail.com

Nagroda w regatach TJV – można ją było oglądać w miasteczku regatowym w Hawrze. Na podstawie grawerowane nazwiska zwycięzców kolejnych edycji. / Fot. Shuttersail.com

 

Przypominam pierwsze trójki w każdej z klas 11. edycji Transat Jacques Vabre 2013:

MOD70:
1. Edmond de Rothschild 
(Sébastien Josse/Charles Caudrelier) 2. Oman Air-Musandam
 (Sidney Gavignet/Damian Foxall). Startowały jedynie dwa jachty tej klasy. Normalnie trimarany tej wielkości są obsługowane przez przynajmniej sześcioosobowe załogi. Czas zwycięzcy: 11 dni 5h 3m 54s.

IMOCA: 1.PRB
 (Vincent Riou/Jean Le Cam) 2. Safran
 (Marc Guillemot/Pascal Bidégorry) 3.Maître Coq (Jérémie Beyou/Christopher Pratt). Czas zwycięzcy: 17d 00h 41m 47s. Walka o drugie miejsce była bardzo zacięta, różnica wyniosła zaledwie pół godziny. Najwiekszym przegranym jest faworyt, Macif, który niestety nie ukończył regat z powodu awarii masztu. Pierwsza polska załoga w historii Transat Jacques Vabre (Zbigniew Gutkowski / Maciej Marczewski) zajęła siódme miejsce z czasem 20d, 10h, 47min 17s.

© IMOCA 2013

© IMOCA 2013

 

Multi 50: 1. FenêtréA Cardinal Erwan Le Roux / Yann Eliès 2. Actual
(Le Blevec / de Pavant) 3. Rennes Métropole/Saint-Malo Agglomération
(Gilles Lamire / Andrea Mura). Dwie z pięciu zgłoszonych jednostek wycofały się z powodu awarii. Czas zwycięzcy: 14d 17h 40m 15s.

Class40: 1. GDF SUEZ (Sébastien Rogues/Fabien Delahaye) 2. Tales Santander 2014 (Alex Pella/Pablo Santurde) 3. Mare
 (Jorg Riechers/Pierre Brasseur). Czas zwycięzców: 20d 21h 41min 25s.

Vincent "Straszny" Riou i Jean "Król" Le Cam / fot. R.Hajduk - Shuttersail.com

Vincent „Straszny” Riou i Jean „Król” Le Cam / fot. R.Hajduk – Shuttersail.com

***

Wiadomo, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, ale nie jest też tajemnicą, że nagrody w regatach mają swój wymiar finansowy. Nie należy jednak liczyć na to, iż zwycięzca TJV 2013 w sposób wyraźny podreperuje budżet zespołu. W klasie IMOCA wysokość nagród wynosi: za 1 miejsce 15 600 euro, za 2 – 12 000, za 3 – 9 000, za 4 – 6 600, za 5 – 4 800, za 6 – 3600, za 7 – 3 000, za 8 – 2400, za 9 – 1800. (Dla porównania wpisowe do regat w tej klasie wynosiło 10 000 euro – plus VAT.)

Gutek i Świstak, pierwsza w pełni polska załoga na mecie regat TJV. / Fot. R.Hajduk - Shuttersail.com

Gutek i Świstak, pierwsza w pełni polska załoga na mecie regat TJV. w Itajai / Fot. R.Hajduk – Shuttersail.com

11 komentarzy do “Rozdanie nagród w Itajai

 1. W międzyczasie jak ktoś chce poczytać o innej babci niż ta co jest w Polsce i nazywa się Energa II :) ciekawa deklaracja na samym koncu wpisu: „My personal aim? To be the first American to win the Vendee Globe. All I need is a partner looking to make history. ” Wiec jeżeli Gutek myśli o VG2016 to już ma jednego zdeklarowanego rywala :D

  http://breymaiersailing.com/?p=2223

 2. Tak naprawdę należa się wielkie gratulacje za miejsce i udział, to jest wielki wyczyn i na dodatek to pierwsi Polacy, -Gutek i Świstak- w regatach takiej klasy. Drudzy z nie Francji.

  PS.
  Nagrody porównywalne do tenisa.
  Za pierwsze miejsce w tenisie można kupić łódkę, a za
  pierwsze w regatach przez ocean można kupić paletkę.
  Ale czy ktoś patrzy na pieniadze jak rzuca cumy ?
  Brawo Gutek i Świstak

 3. Tytus, Romek i Atomek – ilekroć patrzę na naszą załogę, to tak mi się kojarzy. Brakuje trzeciego? Może jakie regaty 3-osobowe są? :) Za I miejsce to tak ze 25 tys. jakby było, to już by wyglądało porządnie… No, ale to jakby Międzynarodowe Mistrzostwa Francji są, więc narzekać nie przystoi. Poza tym, wygrać z Macifem to jest już coś!

 4. Nagrody faktycznie dupy nie urywają. Interesujące jest dla mnie jak można wypromować markę za czyjąś kasę i ściągnąć teamy z dużymi budżetami mało dając w zamian.
  Czy wiemy coś na temat przebiegu regat zamykających, bo zdaje się że zabawa była fajna. Gutek cały czas uśmiechnięty – super. Fajne zdjęcia – w dodatku z SwissTakiem w roli głównej. Chyba żeglowanie mu się spodobało, a wiadomo że jak szykuje jacht dla samego siebie…..

  p.s. już zaproponowałem żonie przyszłego sylwestra …… w Barcelonie;)
  Niestety zaraz mnie przejrzała: „na pewno tej twój Gutek gdzieś tam się będzie kręcił….” powiedziała.

 5. Wiem że liczy sie każdy grosz ale pieniądze za ukończenie TJV to po prostu nędza i rozpacz w porównaniu do wydatków:) m.in. dlatego jest to sport elitarny a same jachty oprócz tego ze są supernowoczesnymi maszynami sportowymi pełnią jeszcze funkcję bilbordu :)

  • Jasiek myślałem,że to Ty tak fruniesz!!!
   Żeglarstwo we Francji ma już ugruntowane fundamenty,u nas jak widać to sport dla prawdziwych zapaleńców,ale przynajmniej coś drgnęło i się zaczęło.
   Dlatego też sukces startu Gutka w regatach jest dużo bardziej wartościowy,nie jechał za liderem pilnując rufy tylko kombinował i to całkiem nieźle,to wróży dużo lepiej za rok.

Możliwość komentowania jest wyłączona.