Miedź pierwsza na mecie

Wiwat! / fot. Sailbook.pl

Wiwat! / fot. Sailbook.pl

Dzisiaj wieczorem, o godzinie 2000, pierwszy z zawodników BITWY O GOTLAND, wyścigu samotnych żeglarzy non-stop dookoła Gotlandii, Krystian Szypka na pokładzie s/y Polska Miedź, dotarł do mety.

Polska Miedź zwycięża w kategorii ogólnej, jako pierwszy jacht, który powrócił po starcie w piątek, 12 września, o godzinie 1200. Droga przebyta przez jacht to 516Mm, średnia prędkość 6,1 węzła czas 3 dni 8 godzin i 7 sekund.

Wspaniale, że udało mi się po raz kolejny tę trasę zrobić, za każdym razem jest trochę inaczej, na pewno jest to niesamowite wyzwanie i ogromna satysfakcja, nie chodzi o to, czy jest się pierwszym, ale jak się jest, to jest fajnie” – powiedział Krystian Szypka po minięciu mety.

Nie spodziewałem się, że z Jackiem aż tak twardo się weźmiemy za łby, ani że tak bardzo odskoczymy od reszty. To co się zaczęło przedwczoraj i trwało do samego końca, to niewiarygodne. Widzieliśmy się, mijaliśmy się tak, że lewy musiał ustępować, to się nie zdarzało w poprzednich edycjach …” – tak mówił o swojej wyjątkowo zaciętej rywalizacji z Jackiem Zielińskim na Quick Livener.

Trasę opisywał tak:

Wiedziałem, że jazda w górę będzie trudna, bo wiatr był najgorszy z możliwych, ale liczyliśmy, że po drugiej stronie będzie trochę odpoczynku, a to, co się działo wczoraj, to było wręcz przeciwnie, agresywna, skotłowana fala. Dopiero po wyjściu zupełnie za Gotlandię zaczęło się normalnie. To nas zaskoczyło. Trudniej było w górę, bo halsówka, zwrotów nie liczyłem, ale było ich bardzo dużo… Większość trasy płynąłem na autopilocie, za to bardzo dużo pracowałem przy żaglach.”

Czy znalazł czas na sen?

Pierwsze spanie było dopiero dzisiaj w nocy – kilka seansów po 20 minut sobie zrobiłem, bardzo mi to pomogło; Pierwszej nocy wcale, bo emocje, drugiej zupełnie nie, w dzień ja spać nie umiem, dopiero dzisiaj się udało, czuję się, jakbym się zupełnie wyspał, naprawdę.”

Drugi w kolejności spodziewany jest Jacek Zieliński na s/y Quick Livener – orientacyjny czas dotarcia do portu YK Stoczni Gdańskiej w Górkach Zachodnich to godzina 2230. Trzeci, nad ranem, ok. 0230, powinien dotrzeć Radek Kowalczyk (s/y Sunrise).

***

Dzisiaj o godzinie 1535 jacht Wanda prowadzony przez Michała Weselaka zacumował w Jacht Klubie Stoczni Gdańskiej. Michał wczoraj podjął decyzję o wycofaniu się z regat i zawrócił z trasy. Na temat przyczyn takiego działania mówi:

Zepsuł mi się alternator. Niedługo po starcie. Płynąc w stronę Gotlandii starałem się maksymalnie ograniczyć zużycie prądu. Niestety próby naprawy się nie powiodły, do tego musiałem sterować ręcznie.

Gdybym chciał być twardy i płynąć dalej, oznaczałoby to kilka dni bez świateł i bez AIS. Przy takim ruchu statków jaki jest na trasie regat, uznałem, że jest to po prostu niebezpieczne.”

Samotne żeglarstwo to sztuka podejmowania bardzo trudnych czasami decyzji. Cieszymy się, że Michał wybrał jak najbardziej słuszną w tej sytuacji opcję i postawił na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Oraz, że szczęśliwie powrócił do portu!

Michał i Wanda na chwilę przed zacumowaniem w porcie. / Fot. Dobrochna Nowak

Michał i Wanda na chwilę przed zacumowaniem w porcie. / Fot. Dobrochna Nowak

2 komentarze do “Miedź pierwsza na mecie

  1. Ha, ciekawe co by było gdyby Wanda zawinęła na wyspę, a Michał naprawił/wymienił alternator i płynął dalej? Delphia triumfuje, w Pucharze Poloneza też rozdawała karty. Szkoda, że nie wystartował LG 899, bo to krajowa nowość tego sezonu. Wg opinii jednego z kapitanów szczecińskich, takich 9-metrowych jachtów brakuje, a żadna stocznia nie jest tym zainteresowana. Jak na razie… bo po takich emocjach, to kto wie jak przyspieszy czas?
    Gratulacje dla zwycięzców, wszystkich uczestników i organizatorów oraz mediów (MJ!). Rozmowy z uczestnikami są bezcenne. Zdjęcia też. Kapitalne regaty się zrobiły. Teraz tylko ostrożnie je podregulować i nic wiecej. :)
    ps. A jakby tak regaty wiosenne, dwuosobowe z portowaniem u Szwedów? I trochę srebrników do pucharów?? ;)

    • Ha ha – co by było gdyby to nasza ulubiona zabawa :) A tak naprawdę – bardzo fajne regaty, super gratulacje dla wszystkich uczestników, bo sama decyzja o starcie to już naprawdę coś, a ukończenie – czapki z głów. Naprawdę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.