Już oficjalnie: Gutek pierwszym Polakiem na starcie Vendée Globe

Gutka nie było dzisiaj w Paryżu, ale 5 października na konferencji prasowej w Sopocie będzie na pewno.   / Fot. V.Crutchet/DPPI

Dwudziestu zawodników, w tym Polak, Zbigniew Gutkowski, na starcie regat Vendée Globe – już niebawem rusza siódma edycja legendarnych regat dookoła świata.

10 listopada we francuskim porcie Les Sables d’Olonne po raz siódmy wystartuje wokółziemski wyścig samotników Vendée Globe. Ostateczna lista uczestników została dziś podana na konferencji prasowej w Paryżu.

Na liście znalazł się Zbigniew Gutkowski, ostatni z zakwalifikowanych zawodników oraz pierwszy Polak w historii na starcie tych wyjątkowych regat. Non stop, samotnie, dookoła świata, w regatach – najtrudniejsze wyzwanie w żeglarskim świecie, będzie realizacją kolejnego celu w jego żeglarskiej karierze po zajęciu drugiego miejsca w roku 2011 na mecie regat Velux 5 Oceans – również samotnych, ale etapowych. „Jestem bardzo dumny, że mogę być częścią tej historii, a finisz w czasie poniżej 100 dni byłby naprawdę dobry” – mówi Gutek.

20 zawodników to liczba wyjątkowa, biorąc pod uwagę współczesne realia ekonomiczne, ale w historii tego wyścigu nie jest to wcale ewenement. Na starcie zobaczymy zawodników sześciu narodowości z absolutnej światowej czołówki, tak więc można śmiało powiedzieć, że Gutek jest w bardzo dobrym towarzystwie.

Więcej informacji i szczegółów dotyczących udziału Zbigniewa Gutkowskiego w tej wyjątkowej imprezie podanych zostanie 5 października na konferencji prasowej.

Oficjalna strona regat to http://www.vendeeglobe.org.

A tutaj piszą o Gutku:

http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/1432/gutek-20th-skipper-at-the-start.html

http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/1431/the-best-participants-list-ever-for-the-7th-vendee-globe.html

50 komentarzy do “Już oficjalnie: Gutek pierwszym Polakiem na starcie Vendée Globe

 1. Witam wieczorkiem:)
  mam takie pytanie (jeśli to nie jest tajemnica;) – jak udało się ‚Gutkowi” uzyskać ten jacht? Alex Thompson Racing ma stronę na facebooku i nie piszą tam ani słowem o użyczeniu (sprzedaży) jachtu, za to dużo piszą o swoich przygotowaniach do Vendee. Oni mają chyba dwie(?) podobne jednostki – czy to znaczy, że jedną ma w posiadaniu „Gutek’, a drugą popłynie Alex Thomson? to nadałoby ciekawy smak temu pojedynkowi…

  • Padło takie pytanie na konferencji prasowej, ale Gutek nie ujawnia szczegółów, jest to kwestia pomiędzy zespołem ENERGA Sailing a Alex Thomson Racing.

  • Szkoda,że nie było nas wszystkich „fanów”,a warto było zobaczyć uśmiechniętego ,szczęśliwego Gutka,no i nareszcie się pojawiła nasza przemiła Milka.Pogoda dopisała była żeglarska i było też dużo prawdziwych Żeglarzy (Cichocki,Kuśnierewicz) no i prawdziwych sympatyków nie zabrakło.Mam nadzieję,że teraz dojdzie więcej wiadomości o nowej Enerdze ,no i zdjęć chociaż z przygotowań i treningów.

   • No tak ! Teraz pozostało 35 dni na zapięcie tego pięknego projektu na „ostatni guzik” :)
    Dzięki za info !

    • Swoją drogą to Gutek miał znowu szczęście trafiając dokładnie w okno pogodowe,po imprezie prawie zaraz rozpoczęła się paskudna pogoda prawdziwie damsko-męska ,co prawda On się nie boi takiej pogody,ale nam by się dostało(nie mówiąc już o oficjelach), dobrze być szczęściarzem,oj dobrze…!!!!!!!!!!

  • No bardzo się cieszę, że mnie ktoś wyręcza, bo w obecnym stadium przygotowań zaczyna mi rąk brakować – mam nadzieję, że wybaczycie i będziecie śledzić inne media, a pod koniec miesiąca będę nadawać już bezpośrednio z Les Sables d’Olonne :)

   • Chętnie dołączę do twojego teamu medialnego, Milka;)
    Swoją drogą, strony Alexa i innych gości są bardzo profesjonalne. Może warto wspomnieć, żeby strona Energa ST też była na wysokim poziomie, bo Prezes wspominał, że plany ma dalekosiężne (i dobrze), więc tzw. pozytywny rozgłos z pewnością się przyda.
    Czy strona V-G będzie również po polsku?, bo w V5O sporo wejść było z Polski.

    • Strona ENERGA Sailing ruszy niebawem, jest w fazie ostatnich przygotowań. Co do samej strony VG i jej polskiej wersji jeszcze nie wiemy, poprzednio w V5O organizatorzy byli od razu zdecydowani na jej powstanie, tutaj wciąż czekamy na decyzję.

  • po prostu KOSMICZNY. Wyobrażam sobie co czuje GUTEK, kiedy prawdopodobnie właśnie teraz to oznajmia.

   No to będzie się działo……

   Go Gutek, Go

  • Mysle, ze Gutek musi teraz zweryfikowac swoje plany wobec udzialu w VG, gdyz przeplyniecie ich ponizej 100 na TYM jachcie to pikus. Wystarczy nie przeszkadzac :)

   Alez sie ciesze!

  • Nowy jacht zdecydowanie wyrówna współzawodnictwo . Gutek nie będzie ograniczany sprzętowo, będzie mógł rywalizować z innymi uczestnikami na porównywalnym poziomie. Będzie jeszcze ciekawiej . Ciekawe czy autopilot na nowym jachcie pracuje z systemem nke, czy może z jakimś innym ?

 2. Gutek ma nowy jacht?? Na vendeeglobe w jego profilu jest całkiem nowa jednostka – co więcej w końcu konkurencyjna do innych 8,5 tony nowoczesna konstrukcja! Prosimy o więcej info :D

   • Hmm….! Czy wspólne zdjęcie Gutka i Alexa w czasie spotkania skiperów VG we Francji było przypadkowe ? Jeśli platynowy Hugo Boss obecny jacht Alexa, jest ze stajni Bruca Farra, to gdzie podziewa się czarny Hugo Boss 2 ze stajni Finot ? Może Ktoś zna odpowiedzi na te pytania ? :)

    • czarny hugo boss ma jedną wade!!!!!!!!! ma „wydeptany” kil :D :D :D

     p.s.
     oczywiscie gdyby to miala byc ta lódka, ale tego przeciez nikt nie wie :)

    • Z tego co wiem, to panowie skiperzy są w ciągłym kontakcie, bo się polubili, jednak o jachcie nic nie wiem. Moim zdaniem to nadal „babcia” po mega face-liftingu.

    • ENERGA POL 53 Tajemnicza nieznajoma

     Designer: Finot Conq Design Architect: Finot-Conq
     Construction: Neville Hutton Manufacturer: Neville Hutton
     Launched: June 2007 Boat Year: 2007
     Length: 18.28 m LWL: 18.28 m

     Beam: 5.94 m Beam: 5.5m

     Draught: 4,50 m Draft: 4.5 m

     Displacement: 8,5 tons Displacement: 8000kg
     Mast height: 28 m Height of mast: 27m

     Centerboards: 2
     Keel blade: Carbon
     Sail area upwind: 300 sq metres Sail area upwind: 300 m²

     Sail area downwind: 550 sq metres Sail area downwind: 550 m²

     :):):)

    • Dzisiaj w Kawie i Herbacie Gutek bardzo ładnie wyszedł,od razu widać,że zainteresowanie rośnie.Zobaczymy o 11-tej.!!!!

  • Już nie spekuluję. :)
   Ale kto wraca z Francji do Polski przez W. Brytanię ? Jak Gutek miesiąc temu ? :)

 3. 40 dni do startu, regulacja systemów nawigacji, próby różnych konfiguracji żagli, wielkie pakowanie prowiantu na najbliższe trzy miesiące żeglugi non stop. Ostatnie regaty testowe (Azymut) i konferencje prasowe sterników tegorocznego VG. Relacja z takiej konferencji w Paryżu, oprócz informacji o samych regatach , przybliża też w kilku obrazach osoby biorące w niej udział.
  Kito de Pavant, Marc Guillemot, Vincent Riou , Tanguy de Lamotte, Jean Pierre Dick…. . Ten ostatni , wyjątkowo ciekawa postać. Prezes koncernu farmaceutycznego, którego obroty w ub. roku sięgały 623 mln euro, żeglarz roku 2011 we Francji, przyjeżdża na konferencję prasową metrem z podręcznym plecakiem i jak zawsze dobrym humorem. Zwykły żeglarz ! Niezwykły businessman !

  • Proszę zwróćcie uwagę że sponsor to ENERGA firma energetyczna z siedzibą dyrekcji w Gdańsku. Chwała im że sponsorują Gutka. Ja pracuję też w firmie energetycznej , która sponsoruje rozgrywki żużlowe , Golloba, czasami siatkówkę a druga strona medalu, od tego roku przestali opłacać salę na treningi siatkarskie pracowników.
   Z materiałów na stronie regat wynika że szefowa jest odpowiedzialna za obsługę prasową Gutka. To też dobra wiadomość.

 4. Rąbek tajemnicy uchylony. Oficjalnie można teraz powiedzieć że sponsorem głównym poczynań naszego Gutka jest Energia co widać na zdjęciu ze strony Vendee Globe. Jak wam się podoba nowy wygląd? Na żywo wygląda jeszcze lepiej. Wiem co mówię.

Możliwość komentowania jest wyłączona.