W 8 dni przez Atlantyk

Jak już wszyscy wiedzą, wczoraj, w sobotę, rekord Alexa został pobity, i to nie raz, a dwa razy. Rano do mety dopłynął Marc Guillemot (po 8 dniach, 5 godzinach, 20 minutach i 20 sekundach rejsu) a wieczorem Gutek (8 dni, 18 godzin i 50 minut). Obaj „zmieścili” się w założonym czasie, pierwszy z przewagą 15 godzin, 48 minut, drugi 1 godz. 18 minut nad czasem Alexa. Oba wyniki czekają na ratyfikację WSSRC. (Jak powiedział mój kolega, „obaj pobili rekord, ale jeden bardziej”.)

(Dodam tu jeszcze, że Marc Guillemot jest, można powiedzieć, kolekcjonerem rekordów na tej trasie – pobił rekord Północnego Atlantyku wcześniej dwukrotnie, raz załogowo i raz na wielokadłubowcu  (w 1984 i 1988), ale nigdy jeszcze nie próbował solo na Open 60 .)

Rywalizacja pomiędzy Gutkiem a Markiem od początku była pasjonująca. Sprawę rozstrzygnął wyż przy mecie, który zaczął przesuwać się później niż było to prognozowane – znajdujący się z przodu Marc wpłynął na metę rano, a Gutek długo czekał na wiatr. Dla wszystkich w jego zespole była to chyba najdłuższa sobota od wielu tygodni …  Ponieważ jacht prawie stał w miejscu, Gutek nie miał prądu (nie działał hydrogenerator) i nie można było śledzić na bieżąco pozycji … Dobrze, że był telefon, ale przyznam, nastroje mieliśmy wszyscy takie sobie – dopóki wiatr, który miał wiać od rana, nie powiał wreszcie w okolicach godziny 1500 … Zdąży, czy nie?

Uff.

SAILING - PRE VG 2012-2103 -

fot. J.M. Liot / DPPI / Energa Sailing

Całość trasy z Nowego Jorku do Lizard wyniosła 3002 mile, średnia prędkość 14,17 węzła. Gutek pobił rekord Alexa na jachcie, który wcześniej należał właśnie do Brytyjczyka. ENERGA nie jest jednak tą samą jednostką, na której został ustanowiony ten rekord, ale poprzednim jachtem Thomsona, na którym w roku 2007 pobił on inny, dobowy rekord prędkości (501,3 Mm).

Jak donosi Jacek Pietraszkiewicz, największa odnotowana przez tracker NavSim prędkość wiatru to 40.06 kt (Gutek mówił, że na halsie na północ było ok. 50, ale wtedy po wbitce przez chwilę wyłączona była elektronika). Najwieksza prędkość jachtu to 30,9 w a najlepszy wynik dobowy 406.4 Mm /24h.

„Cała droga była fajna do momentu stanięcia w strefie wysokiego ciśnienia przed samą metą. Wiedziałem, że stanę, ale nie wiedziałem, że na aż tak długo, modele pogody przewidywały to jeszcze w Nowym Jorku. Natomiast nie potrafię opisać swojej dzisiejszej frustracji, chciałem zjeść kabestan ze złości… Koło jachtu pływało kilka delfinów i fok, woda była jak lustro.  Nawet jeden rekin przypłynął do mnie z ciekawości obejrzeć łódkę … kompletne lustro i nic nie mogłem zrobić.”

„Jestem strasznie zmęczony, ale zarazem bardzo szczęśliwy, że się udało … to były bardzo stresujące godziny, ale nie miałem żadnego wyboru… Co jeszcze mogę powiedzieć – łatwo nie było. Super jest to, że na tak prestiżowej trasie udało się pobić rekord Thomsona … dla mnie jest to większe osiągnięcie niż sukces w Velux 5 Oceans … W dodatku za przeciwnika miałem jednego z faworytów zeszłorocznych regat Vendée Globe – więc nie było żadnej taryfy ulgowej.”

„Chciałbym podziękować wszystkim, którzy na ten sukces pracowali, zespołowi brzegowemu i ekipie technicznej oraz Jackowi Pietraszkiewiczowi z firmy NavSim, który wspierał mnie swoją wiedzą meteorologiczną.”

Gutek i Świstak, który wsiadł do niego wczoraj po mecie, są już w Cherbourgu, ale na razie stoją przy jakiejś takiej kei gdzie nie ma prądu ani internetu – jak się podłączą powinny być zdjęcia itp.

Poniżej fragment nagrania sobotniej rozmowy z Gutkiem – jakość połączenia nie była najlepsza, ale dobrze było go wreszcie słyszeć – zmęczonego i szczęśliwego, że zdążył:

8 komentarzy do “W 8 dni przez Atlantyk

 1. Poprawienie przez Gutka jeszcze ciepłego rekordu Alexa Thomsona (2012) bardzo cieszy, podobnie jak duży postęp w „oswajaniu” jachtu Energa. Bezawaryjny przebieg w ekstremalnych warunkach Północnego Atlantyku świadczy o solidnym przygotowaniu jachtu i jego mocnej konstrukcji. To ważne, jeśli w planach Energa Team jest kolejne transatlantyckie wyzwanie : Transat Jaques Vabre.
  Powodzenia.

  • Co do TJV nic jeszcze nie wiem. Ale Gutek mówił, że faktycznie mnóstwo się o tym jachcie nauczył przez 8 dni rejsu, bo warunki miejscami były jak na Południowym. Po raz kolejny stwierdził że łódka jest świetna, zasuwa niesamowicie a teraz znają się już znacznie lepiej :)

 2. Gutek,

  Oczywiście gratulacje. Kolejny krok na drodze rozwoju w najlepszej lidze świata zrobiony.

  Wyśpij się, odpocznij i podeślij jakąś szerszą relację jak to wszystko wyglądało z twojej

  perspektywy.

  Pozdrowienia,

  • No właśnie gratuluje i czekamy na relację,no i oczywiście w Kraju na Energę!!!!!!!!!!!
   Może będzie Ją można choć pogłaskać.

   • To może być już pod koniec tygodnia – dziś chłopaki w Cherbourgu ogarniają jacht po Atlantyku, zaokrętowują szczęśliwców z Wielkiej Orkiestry którzy wylicytowali rejs i najprawdopodobniej jutro ruszają do Polski. Jak coś więcej będzie wiadomo, dam znać.

  • Przyłączam się również do gratulacji dla Gutka i z wielką niecierpliwością będę oczekiwał relacji z pierwszej ręki. Oczywiście całemu zespołowi należy się również nie mniejsze uznanie za ich wspaniałą robotę. Oby tak dalej w kolejnych wyzwaniach. Teraz może być już tylko lepiej, wszak Gutek bardziej zaprzyjaźnił się ze swoim jachtem, poznając głębiej jego kaprysy i fochy ;-).

   Pozdrawiam wszystkich,

Możliwość komentowania jest wyłączona.