Po pierwszej nocy

Wczoraj na starcie. / Fot. R. Hajduk - Shuttersail.com

Wczoraj na starcie. / Fot. R. Hajduk – Shuttersail.com

Flota Transat Jacques Vabre powinna dziś opuścić wody kanału La Manche i wpłynąć na Zatokę Biskajską. Niebawem żeglarze dostaną też silniejszy wiatr, niestety z przeciwnego kierunku. Na razie głównym zadaniem taktycznym dla wszystkich jest optymalne wykorzystanie lokalnych prądów i pływów, które w tym rejonie potrafią skutecznie spowolnić albo przyspieszyć każdą łódź…

Gutek pisał wczoraj z pokładu jachtu ENERGA, że wiatru jest bardzo mało, co faworyzuje lżejsze jednostki. Niebawem jednak pogoda się zmieni. Prognozowany na dziś silniejszy wiatr na wyjściu z La Manche (powyżej 20 węzłów) powinien pozwolić polskiej załodze zwiększyć prędkość. W dzisiejszej rozmowie telefonicznej  mówił, że właśnie zaczyna się rozwiewać, aktualna prędkość wiatru to 17-18 węzłów. Na razie jacht ENERGA płynie pod pełnymi żaglami, ale niebawem załoga zacznie refować.

Flota jachtów Class 40 dziś schroni się w porcie Roscoff na wybrzeżu Bretanii. Te najmniejsze z jednostek startujących w tegorocznych regatach Transat Jacques Vabre jeszcze przed startem dostały polecenie zawinięcia do portu ze względów bezpieczeństwa. W sobotę nad ranem i w niedzielę spodziewane jest uderzenie silnego wiatru, które może stanowić dla nich zagrożenie, szczególnie w tym trudnym nawigacyjnie regionie.

Na czele stawki dziś rano (ranking o godzinie 0800) znajdował się trimaran MOD70 Edmond de Rotschild a tuż za nim drugi z tych największych jachtów, Oman Air–Musandam. To najszybsze jednostki z całej floty, do mety docierają najczęściej z kilkudniową przewagą nad pozostałymi. ENERGA znajduje się na 9 pozycji w klasie IMOCA, czekając na silniejszy wiatr. Prowadzi Macif (załoga Gabart / Desjoyeaux).

Pozycje jachtów – aktualizowane o godzinach 0500 /0800 / 1100 / 1400 / 1700 / 2000 polskiego czasu można śledzić w zakładce „tracking” lub bezpośrednio pod linkiem http://tracking.transat-jacques-vabre.com/en/

Tymczasem zapraszamy na film z wczorajszego startu (© Dzida.com)

8 komentarzy do “Po pierwszej nocy

 1. Macif odpalił wrotki, ale bardzo szybko płynie Bernard – przebił się z końcówki stawki na 3 miejsce i cały czas przyspiesza. Cieszy mnie też pozycja seniorów z PRB (nie wiem czy się nie obrażą za tych „seniorów”).
  Widać że po V-G większość zawodników odrobiła zadania domowe i nie ma słabeuszy w tym wyścigu.

  Go, Gutek,

  Gooo

  • Niestety nasi na razie najwolniej,towarzystwo odjeżdża,oby nie za daleko.
   Go Gutek gogogogo!!!

 2. Kurcze , ludziska nie żebym się czepiał ale kto chłopakom sprezentował „banderę” którą mają na flagsztoku. Toż tam na czerwonym polu jest napis Polska ( 1.25 min filmu ) Pozdrawiam i wierzę,że zostanie to zauważone i zmienione. Krzychu Wożniak.

Możliwość komentowania jest wyłączona.