Niedziela na Biskajach

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

fot. R. Hajduk / Shuttersail.com

Dzisiejszy mail od Gutka z pokładu był taki: „Halo halo. Tu Biskaje, więc warunki jak na Biskajach. Łódka nie chce płynąć pod wiatr, taki jej urok. Wczoraj przy wymianie żagli na dziobie przyszła fala, pofrunąłem do góry i spadając uszkodziłem trochę palec. Poza tym wszystko OK, pozdrawiamy.”

Jacht ENERGA żegluje obecnie na 10 pozycji w klasie IMOCA i zbliża się do przylądka Finisterre, kończąc tym samym żeglugę przez Zatokę Biskajską. Według informacji telefonicznych z dzisiaj (Gutkowi udało się nawet złapać zasięg komórkowy), wiatr powoli odkręca, więc niebawem powinni przyspieszyć. Warunki umożliwią też postawienie dużego genakera. W nocy do płetwy sterowej „przyczepiła” się jakaś spora ryba, jacht nagle zwolnił z 13 do 7 węzłów, więc załoga zaczęła szukać czegoś na kilu. Odkrycie ryby trochę ich zaskoczyło. Uszkodzony Gutkowy palec to nadwyrężona torebka stawowa (diagnoza „lekarza rodzinnego” w osobie żony). Zrobiło się cieplej i mogli już zdjąć żółte „kombinezony” jakie mieli na sobie od pierwszego dnia …

Aha – z ostatniej chwili – MACIF w porcie w Peniche. Nic więcej nie wiemy. Ktoś coś?

Vessel Finder

Vessel Finder

21 komentarzy do “Niedziela na Biskajach

 1. Milka, z niecierpliwością czekam na wpis odnośnie francuskiego bałaganu… Bo odświeżanie trackingu jest masakryczne… :/

  • fakt, że ja cały czas siedzę na vesselfinderze (aktualnie Gutek kursem 254 robi prawie 20 knotów), bo tracker odświeża zdecydowanie za rzadko. Szkoda że pozostali wyłączyli AIS’a. Gutek wyjechał ze strefy intensywnego ruchu statków i teraz może podawać na maksa.

   Go, Gutek Gooo

   • Nie mogą wyłączyć AIS – takie przepisy – statki muszą ich widzieć i nawzajem. Nie zawsze są w zasięgu odbiorników dzięki którym których my możemy to obserwować.

    • Czyli widzimy Gutka ponieważ jest bliżej brzegu. To ma sens. Niestety Energa odjeżdża w morze, a zatem niedługo przestanie być widoczny na VF.

  • Wejścia na VR też bywają długotrwałe. Na starcie 2 godziny… wczoraj godzina. System uprzejmie informuje w dwóch językach, że chwilowo zalogowanie jest niemożliwe – spróbuj później.

 2. Gutek się rozpędza! Przez chwilę myślałem że coś się stało bo dziwnie obrał kurs na Lizbonę ale sprawdzając griba przypuszczam że to element taktyki i mam nadzieję że tym razem się uda :) Dzisiaj w nocy na wysokości Gibraltaru będzie wiał północny wiatr lekko zaciągający ze wschodu dlatego Gutek będzie musiał wtedy uciekać na zachód. Biorąc pod uwagę fakt że Energa najlepiej idzie na pełnych kursach jest w tym jakaś metoda. 3mam kciuki!!!

 3. Macif już w grze, PRB kursem 188 rozciąga stawkę, a Gutek i Świstak chyba włożyli czerwone spodnie, bo nie tylko odzyskali 9-te miejsce, ale podjechali do Teamu plastique na tyle blisko, że teraz napewno mają ich za rufą. Nareszcie prędkość własna przekroczyła prędkość wiatru – to dobry zwiastun. Trimarany zamieniły się pozycjami i gnają przed siebie zawrotnymi szybkościami…
  Ale, ale!
  Nasza wirtualna maszyna nadal mknie szybciej. Dzisiaj padł rekord predkości pokładowej: 30,2 knota! Teraz suniemy 29,3 w. przebieg dobowy 535 mil, do mety już 3910 Mm. Zamiast na Azory wyż pogonił nas na południe. Madera daleko za rufą, nad ranem Kanary i nadal sprzyjające warunki do spinakerowego szaleństwa. Kapitan Mikst wysiadł na wyspie i przygotowuje specjalne wiatry dla Energi. Do lidera 140 mil czyli 10 mniej niż wczoraj! Gonimy, gonimy.

 4. Na AIS-ie tylko Energa i Macif. Dwaj towarzysze Gutka zniknęli z radaru, ciekawe czemu skoro płynęli blisko:) Macif kurs 228 stopni i 23 knotki!!!! jest torpeda ;) Energa kurs 216 stopnie i 10 knotków ale patrzyłem przed chwilą to mieli kurs 222 i prawie 16 knotów wiec coś kombinują. Przypuszczam że ustępują miejsca kontenerowcowi który właśnie obok nich przepływa. Cieszy fakt że chłopaki się rozpędzają :)

  • Też czekam na wieści z AIS, bo niestety oficjalny tracking to ma na razie srogie opóźnienie :(

   • Jutro miejmy nadzieję,ze ich przejedzie i będzie już bliżej,swoją drogą to jacht tylko na pełne wiatry to trochę mało,chyba trzeba będzie go trochę przemodelować,jakiś lifting ,odessać trochę tłuszczyku,a gdzie nie gdzie mała korekta biustu,noska i laska jak nowa!!!
    Póki co na noc wśród tych rybaków Go Gutek gogogogo!!!!!!!!

 5. Gutek rozpędza się na bagsztagu i robi 14 knotów podczas gdy Allesandro i Tanguy mają 10 na liczniku.

  Jak tak dalej pójdzie, to za 2-3 godzinki ich przeskoczy.

  Większość floty zwolniła i aktualny przebieg Energi powyżej 25nm za 2 godziny jest całkiem, całkiem.

  Go, Gutek Goooo

 6. Wyglada na to ze Macif zdecydowal sie na maly postoj i chyba obiad w Portugalii. Mam nadzieje ze to nic powaznego i szybko swoim bolidem powroca na trase.
  Hmmm a tak przy okazji ciekaw jestem jak bardzo jest udostepniona pomoc z zewnatrz w tych regatach?
  Pozdrawiam
  Piotrek

  • Poszedł im jeden ster,pewnie ta ryba od Gutka popłynęła trochę do przodu ,po prostu to była ryba sternicza,tak jak mogą być ryby miecz,ryby piły,to jakaś kuzynka,żarty żartami ,ale jak długo postoją?

Możliwość komentowania jest wyłączona.