Węgierska recydywa

Do startu regat NY-Barcelona (1 czerwca) został niewiele ponad miesiąc. Na razie lista startowa krótka, ale to pierwsza impreza z nowego cyklu IMOCA Ocean Masters series.

(Lista jest tu: http://www.imoca.org/en/races/15-new-york—barcelone.htm)

Najbardziej egzotyczne ostatnio nazwisko na tej liście startowej – oraz na liście skiperów IMOCA – to Nandor Fa. Być może niektórzy z Was pamiętają, że Węgier nie debiutuje, ale powraca. Mówi, że wraz z cyklem Ocean Masters zmieniła się filozofia IMOCA i zdecydował się dokończyć coś, co zaczął dawno temu. Teoretycznie jego kariera się zakończyła, ale doszedł do wniosku, że ma niedosyt, a w nowej formule regat jachtów Open 60 chciałby wziąć udział.

Nandor wybudował jacht IMOCA Open 60 i uzyskał dla niego świadectwo klasy. Ostatnio odwiedził go nawet guru dziennikarstwa żeglarskiego, James Boyd (co świadczy o poziomie „sensacji”, jaką wywołał powrót Węgra na oceany oraz o tym, że jest jak najbardziej traktowany poważnie).

Tutaj można posłuchać go na filmie (po angielsku, powoli i wyraźnie)

Żeglarskie CV tego pana można sprawdzić tu: http://www.imoca.org/en/skippers/66-nandor-fa.htm

Co jest w nim ciekawe? Dwa starty w Vendee Globe na – uwaga – samodzielnie zaprojektowanych i zbudowanych jachtach. Jak się można domyślać, z nowym jachtem było tak samo.

Film z jednego z testów jest tu – polecam:

A jacht przyznacie bardzo ładny – dawno nie było takich kolorów.

Foto Cserta Gábor ze strony http://spiritofhungary.hu/en/

Foto Cserta Gábor ze strony http://spiritofhungary.hu/en/

 

8 komentarzy do “Węgierska recydywa

 1. Super gość. Fajne imię. Prawdziwe przedsięwzięcie (inwestor, konstruktor, budowniczy i skipper), godne uwagi. Życzę mu sukcesu. I ciekawy jestem czy miecze ma równolegle do osi kadłuba czy wzdłuż linii burty? Szkoda, że u nas na Śniardwach nie ma takich regat jak na Balatonie, że jeszcze nie usunięto płytko zanurzonych głazów i nie przekopano kanału na Buwełno. Ale, jak to się mówi, wszystko przed nami. :)

   • Ciekawe jak mu to rzemiosło będzie pływało bo kształt ma bardzo agresywny ale trochę inny niż najszybsze jednostki.

    • No pewnie, ¿e ciekawe, ale skoro ma papier klasy IMOCA to znaczy, ¿e standardy spe³nia. Podoba mi siê upór tego faceta – zdaje siê, ¿e ma fantazjê i pieni±dze, bo jego w³asna fabryka mia³a spory wk³ad w ten interes p³ywaj±cy. Czekam, ¿eby zobaczyæ jak wystartuje z Nowego Jorku z innymi!

     • Też czekam z niecierpliwością :) fajnie że coś się w końcu dzieje w tej zabetonowanej klasie

Możliwość komentowania jest wyłączona.