Mini Transat – kto dopłynął, kto płynie

http://www.calbudTEAM.com.pl / fot. Marek Wilczek

Sebastien Rogues (716 – Eole Generation-GDF SUEZ) wygrał pierwszy etap Mini Transat. 1148 mil, średnia 5,4 węzła – 8 dni, 20 godzin i 46 minut – tyle czasu zajęło pierwszemu zawodnikowi w kategorii jachtów prototypowych  dotarcie z La Rochelle do Funchal na Maderze.

„To moje największe zwycięstwo. I najtrudniejszy rejs, jaki kiedykolwiek odbyłem. Im więcej cierpisz po drodze, tym cenniejsze zwycięstwo. Cenniejsze tym bardziej, że moim zdaniem świetnie mi poszło. Byłem od początku w czołówce floty. Ale kiedy na wysokości Portugalii powiało 40 węzłów wiatru, zastanawiałem się, co tam robię. Co się pierwsze zepsuje – maszt? Kadłub? W takim momencie przestajesz się ścigać, myślisz o własnym bezpieczeństwie.”

Pół godziny później, a dokładnie 28 minut I 25 sekund, na linię mety wpłynął David Raison (TeamWork Evolution), trzeci był Jorg Riechers na jachcie Mare.de.

W sumie w kategorii proto etap zakończyło już 28 z 33 zawodników. Juan Carlos Oliva (ZUMEX), który wczoraj wpłynął do Lizbony, dziś jest na liście zawodników, którzy wycofali się z regat, jednak nie było jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

W klasyfikacji jachtów seryjnych pierwszy jest Benoît Mariette (Odalys Vacances) – 9 dni 8 godzin 31 minut, średnia  5,11 w. Za nim Clément Bouyssou (Douet Distribution) i Davy Beaudart (Innovea Environnement). Etap ukończyło na razie 20 z 46 zawodników.

Radek Kowalczyk, któremu oczywiście kibicujemy, dziś rano miał jeszcze 16 Mm do lądu. Płynie z prędkością 4.2 węzła i powinien około godziny 19.00 lokalnego czasu wpłynąć do portu Povoa de Varzim, 36 km na północ od Porto. Więcej informacji, bezpośrednio z Porto – jutro rano.

http://www.calbudTEAM.com.pl / fot. Marek Wilczek

6 komentarzy do “Mini Transat – kto dopłynął, kto płynie

 1. Dzięki !
  Radek po uderzeniu w „coś” miekkigo musiał być zaskoczony, ale jak mocno zirytowany był wieloryb, po oberwaniu kilkuset kilogramowym kilem, w trakcie drzemki na jachtostradzie tego agencje nie podają . :)
  Radek trzymaj się !!!
  Wielorybie wracaj do zdrowia !!!

 2. Radek Kowalczyk już w porcie. Cały i zdrowy, w dobrym humorze. „Statek” zacumowany, czeka na dźwig, jutro dokładniejsza relacja co i jak. Radek opowiadał przez telefon,, że uderzył w coś miękkiego – więc przyczyną kłopotów jest prawdopodobnie drzemiący wieloryb …

 3. Mam nadzieję, że Radek już w Porto a uszkodzenia nie są poważne. Może znacie prognozy pogody na nastepne parę dni, w okolicach wybrzeża Portugalii ?

  • Wiatr się wzmaga. Teraz w Porto wieje 14 węzłów, jutro 15/22, pojutrze 18/27. Za 48 godzin apogeum 23 w. przy brzegu, a 32 nieco dalej. Po 60 godzinach osłabnie do około 10. A nad Maderą obecnie nie wieje nic…

Możliwość komentowania jest wyłączona.