Nowe rozdanie

Pięć jachtów VOR już w drodze do Miami na trasie szóstego etapu. Można powiedzieć, że prawie 2/3 liczącej w sumie 9 etapów trasy za nimi, no i za nami …

Sobotni in-port race wygrała Groupama, dopisując sobie kolejne punkty. Od „liderów tabeli” Telefoniki dzieli ich zaledwie 16 punktów, trzeciego z kolei Campera od Francuzów tylko 9, a czwartą jak na razie Pumę od hiszpańsko-nowozelandzkiej załogi zaledwie 7. Abu Dhabi niestety pozostaje w tyle z zaledwie 58 punktami i mam wrażenie, że już nie będzie w stanie odrobić strat. W tej sytuacji wiadomo, że nic nie wiadomo, a kolejność klasyfikacji generalnej może się jeszcze nie raz pozmieniać.

Klasyfikacja generalna po starcie 6 etapu z Brazylii do USA / www/volvooceanrace.com

Znamy już mniej więcej możliwości poszczególnych jachtów, znamy kapitanów. Wiemy też, że nie odpuszczą i będą walczyć do końca, bo różnice punktowe nie są bardzo duże. Puma wygrała wczorajszy start i jak na razie prowadzi, ale odległości pomiędzy poszczególnymi jachtami sięgają jak na razie kilku mil – cała flota znajduje się zaledwie ok. 6 Mm od siebie jak widać na poniższym raporcie:

Kolejność jachtów w pierwszej dobie po starcie / http://www.volvooceanrace.com

Dyżurny meteorolog, regat, Gonzalo Infante, tak mówi o pogodzie na najbliższe dni: „Pierwsze 500 Mm to rejon znany jako South Brazil Bight (Ławica Południowobrazylijska) – do przylądka Cabo Frio. Możliwe wiatry do 30 węzłów związane z nadchodzącym niżem. Symulacje wskazują, że prawdopodobnie jachty popłyną dalej od brzegu, żeby skorzystać z południowych i południowowschodnich wiatrów niżu południowoatlantyckiego. Ten układ atmosferyczny może być szeregiem mniejszych, gwałtownych niżów przynoszących szkwały i burze z piorunami. To nie jest dobry układ, żeby się go trzymać, ale jest jedynym możliwym wyborem”.

Mapa ważnych czynników pogodowych z którymi flota będzie musiała poradzić sobie na trasie tego etapu / http://www.volvooceanrace.com

P.S. W niektórych miejscach strona VOR podaje długość trasy etapu 3590Mm (np.  http://www.volvooceanrace.com/en/schedule/html_index_page1.html) a w innych ponad 4590 (np. w raportach pozycji). Wszystko rzecz jasna zależy od sposobu w jaki dokonuje się pomiaru, a finalną liczbę przebytych mil pokaże log każdego z jachtów, niemniej tego rodzaju rozbieżności nie powinny się zdarzać.

7 komentarzy do “Nowe rozdanie

 1. Czekając na doniesienia z VOR, dwie informacje dot. zbliżającego sie Vendee G. Jeremie Beyou- Maitre de Coq, w czasie treningu na zatoce Biskajskiej złamał maszt. Ilość położonych masztów w ostatnim okresie przeraża! Jedni szukają sponsorów aby wziąć udział w VG, inni zostają wystawieni przez sponsorów do wiatru. Młoda australijska żeglarka Liz Wardley, ogłosiła kilka dni temu, że jej sponsor szwajcarska firma odzieżowa, wycofała sie z kontraktu sponsorskiego ! Sześć miesięcy przed rozpoczęciem regat, żeglarka została bez pieniędzy, łodzi i sponsora ! Pozostaje nadzieja na start za cztery lata. Trzymam kciuki !!!
  http://www.lizwardley.com/

  • Taak… to była transakcja wiązana, bo sponsor chciał dwa jachty i tak podpisał umowy – nie tylko z Liz Wardley, ale i z Jeanem-Baptistem Dejeantym. Chłopak kupił łódkę (za własną kasę, bo zwrotu gotówki się nie doczekał) i też ma sporo w plecy, no i nie wiadomo, czy wystartuje. Liz pisze, że gdyby teraz miała 500 000 euro (nie ukrywa, że sensowny budżet to 2-3 mln) dałaby radę wystartować, bo to wystarczy na jacht i niezbędne na nim prace. Ech…

 2. Różnica może wynikać z pomiaru dystansu wg. ortodromy (3590Mm) i zaplanowanej przez organizatorów trasy 6 etapu, zawierającej np. punkty kontrolne (4590 Mm). Ciekawostka konstrukcyjna : jacht Camper jako jedyny z szóstki jachtów, posiada kil umocowany przed masztem,
  patrząc z boku bliżej dziobu.(Pozostała piątka, łącznie z Azzamem, ma kil umocowany za masztem bliżej rufy).Ciekawe, jakie konsekwencje wynikają z takiego położenia ? (Oprócz dotychczasowego trzeciego miejsca w klasyfikacji ogólnej :) )

  • Tutaj na zdjęciu widać, że miecze są za masztem http://medberths.com/wp-content/uploads/2012/01/VOR20120122ir1229.jpg czyli kil przed…
   Marcelino Botin, projektent:
   „Nie wiem, czy ona jest specjalna, ale jest na pewno inna,”
   „Zaprojektowaliśmy łódkę, która naszym zdaniem będzie szybka w prowadzeniu i, że dobrze zachowa się na falach.”
   „Jeśli mamy odrobinę lepiej niż reszta w tych warunkach, a następnie równo we wszystkim innym, to byłby prawdziwy bonus dla nas.”

   • Camper i Azzam liczą na bryzę bliżej lądu, Tele i G-P na mocniejszy wiatr od morza a Puma przyczajona i środkiem. :) W Sanya Lan, Mike Sanderson wypatrzył podłużne pęknięcie kadłuba w okolicy uszkodzonej płetwy sterowej i technicy z Teamu Sanya mają kolejny problem. Czy zdążą naprawić ? Wyścig portowy w Miami już za ok. 2 tyg. !

    Fajne podsumowanie minionych dwóch dni :

    • Wygląda na to, że te jachty są zdecydowanie jednorazowe … Współczuję Sandersonowi – jest żywym przykładem, że na przysłowiowych „drzwiach od hangaru” nie da się pływać, nawet, jeżeli jest się naprawdę świetnym majstrem. Prawdopodobnie decydując o budżecie, sponsor stwierdził, że skoro nie ma tyle kasy, żeby zbudować nowy jacht, to kupi stary i wynajmie najlepszego możliwego skipera…. Ach te oszczędności :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.