Pogoda na Kanale

W porcie cisza i spokój, ale na morzu całkiem co innego. / Fot. M.Marczewski

Jak się zapewne szanowni czytelnicy już zorientowali ze strony Polish Ocean Racing, pogoda uniemożliwia na razie wyjście z portu. Chociaż teoretycznie świeci słońce (jak widać na dzisiejszym zdjęciu Świstaka z Gosport) – na morzu sytuacja wygląda, ogólnie rzecz biorąc, niewyjściowo. Gutek zdecydował się oszczędzać sprzęt i przeczekać najgorsze. No bo stać pod wiatr powyżej 40 węzłów na środku Kanału bez szans na płynięcie do przodu – bez sensu, a ryzyko uszkodzenia sprzętu rośnie wraz z siłą sztormu.

Na moje prośby o analizę pogody powiedział: „Ściągnij wreszcie uGriba”. A więc ściągnęłam i bardzo polecam. (Działa jednak tylko na komputerach PC.) Poniżej efekty oglądania zmian w pogodzie na wyjściu z kanału La Manche i Zatoce Biskajskiej od dzisiaj (godz. 1500) do czwartku (godz. 1200). Jeżeli ktoś wymyśli, jak zachować animację z uGriba żeby dało się ją udostępniać, obiecuję nagrodę rzeczową. Program (darmowy) można ściągnąć tu: http://www.grib.us.

Sytuacja na wtorek, na godzinę 15 00. Ciśnienie w środku niżu 977 Mb, prędkość wiatru do 43 węzłów. Izobary co 1. / http://www.grib.us

Środa, godz. 0000. Ciśnienie w centrum niżu 972 Mb. / http://www.grib.us

Środa, godz. 1200. Ciśnienie w centrum niżu 975 Mb. / http://www.grib.us

Środa, godz. 2100. Ciśnienie w centrum niżu 979 Mb./ http://www.grib.us

Czwartek, godz. 1200. Ciśnienie w centrum niżu 999 Mb. / http://www.grib.us

 

 

46 komentarzy do “Pogoda na Kanale

   • Ciekaw jestem jakie będą konsekwencje,nic nie mówią na głównej stronie WG ,ze już są wszyscy.Coś za to piszą o 19-tu uczestnikach.

    • teraz tam trwa festyn, więc pewnie zmiany na stronie będą z opóźnieniem. Mogłaby nasza Pani Kierowniczka coś się dowiedzieć i napisać na temat przybycia Gutka do Francji, ale pewnie ma sporo na głowie. Być może mu podarują te kary…. zobaczymy. Najważniejsze że dotarli na miejsce. Zostało 20 dni.

 1. No proszę. Sami sobie świetnie radzicie. Tymczasem na stronie Gutka wrzuciłam film zmajstrowany przez Gołego i zdjęcia – z wczorajszego wypływania z portu. Z pozycji widać, że dzisiaj na 19.00 ENERGA do Les Sables nie dopłynie. Ale co robić – moim zdaniem wychodzenie w tamten sztorm byłoby bez sensu, bo najprawdopodobniej znajdowaliby się mniej więcej w tym samym miejscu. Pół biedy, jeżeli tylko zmęczeni … http://polishoceanracing.com.pl/?p=3872
  Czekam też na zdjęcia od naszego fotografa, który już jest na miejscu i pracuje.

 2. Widzę ze wszyscy już w blokach.
  Czy stara ekipa w komplecie?
  Nowe siły też chętnie widziane.
  Może ktoś fachowym okiem zrobiłby ranking łódek, jedna lżejsza o 500kg, druga ma o metr dłuższy maszt. Czy te różnice stawiają któregoś z żeglarzy w roli faworyta. Wiem że przede wszystkim umiejętności,doświadczenie no i szczęście, ale może zrobić ranking „hardwaru” w ramach wypełnienia czasu do startu..

 3. Pani Kierowniczko,
  Czy wiemy gdzie jest Gutek? Czy może już jakiś nieśmiały test R-V? Może chociaż co 6 godzin przez telefon? Mariusz zrobił fajną symulację pogody, więc pomyślałem że i test R-V byłby interesujący. Chętnie pomogę w realizacji…..

  • To jest jakiś kosmos: Alex, jego jacht i cała historia – z przypomnieniem 2500:450:60 na koniec. To jest o parę numerów „grubszy” temat niż V5O (z całym szacunkiem). Gutek faktycznie wszedł bardzo wąskiego grona światowej czołówki extremalnego żeglarstwa i mam wielką nadzieję i wierzę, że się w tym towarzystwie skutecznie odnajdzie

  • Montaż, pierwsza klasa ! Dzięki Mariusz ! Dodatkowe dwa dni przydadzą się na ostatnie „szlify” jachtu „Energa” w Gosport. W piątek szybki „przelot” do departamentu Vendee (F), a potem „…ostatni będą pierwszymi ” !!! :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.