Bramki lodowe, MSZ i TGV

Jeszcze nie wypłynęli, jeszcze do startu sporo czasu (teoretycznie), a już zawodnicy otrzymali pierwszą informację dotyczącą zagrożenia ze strony gór lodowych. Na dzisiajszym porannym spotkaniu poinformowano ich o dużych górach lodowych i growlerach w okolicy Gough Island, pierwszej bramki lodowej regat, na zachód od wybrzeża Afryki Południowej.

Pole lodowe które wcześniej przemieszczało się na północ z prędkością ok. 10 węzłów dziennie, teraz przyspieszyło do 13-14, więc za około 40 dni może znaleźć się w okolicy bramki, wtedy, kiedy będą tam zawodnicy. Firma CLS zajmująca się śledzeniem gór o pól lodowych będzie przesyłała codzienne raporty zawodnikom. Wiadomo, że ruchu lodu nie da się przewidzieć, można jedynie reagować na bieżące zmiany sytuacji.

Bramki lodowe, tak samo jak w Velux 5 Oceans, mają zapobiec zbyt dalekiemu schodzeniu na południe i skracaniu trasy oraz zwiększaniu ryzyka. Jednak dyrektor regat może zmienić ich lokalizację już po starcie, w zależności od warunków. Decyzja co do pierwszej bramki zostanie podjęta gdy pierwsze jachty znajdą się na szerokości ok. 20S, przy zachodnim brzegu Namibii.

Bruno Retailleau, prezes rady regionu Vendée (współorganizatora regat) poinformował dzisiaj, że francuskie MSZ powołało “wydział kryzysowy” który ma za zadanie przyspieszyć wszelką niezbędną pomoc w nagłych i nieprzewidzianych okolicznościach poprzez kanały dyplomatyczne.

/tekst o bramkach lodowych na podstawie strony organizatora: http://www.vendeeglobe.org/

Więcej w tym temacie jest tu: http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/1396/how-ice-gates-work.html

A dzisiejsza informacja prasowa z biura regat jest taka, że w dn. 9,10 i 11 listopada w związku z regatami zostaną uruchomione dodatkowe połączenia szybkich pociągów TGV na linii Paryż – Les Sables d’Olonne.

Ja zaczynam pakowanie.

15 komentarzy do “Bramki lodowe, MSZ i TGV

 1. A jakie są ambicje dwudziestu uczestników Vendee Globe :
  1. Jeremie Beyou: ” Być w pierwszej piątce”
  2. Arnaud Boissieres: „Myślę ukończyć regaty w pierwszej piątce”
  3. Louis Burton: „Ukończyć regaty w czołówce”
  4. Sam Davies: „Liczę, po zakończeniu mojej przygody na podium”
  5. Bertrand de Broc: „Byłoby miło gdyby wszyscy ukończyli regaty, a ja byłbym w pierwszej piątce. Ale jestem realistą … .
  6. Tanguy de Lamotte: „Jestem poszukiwaczem przygód, a moim celem jest ukończenie regat”
  7. Kito de Pavant: „Chciałbym zakończyć wyścig jako pierwszy i powiedzieć: Jaka piękna historia !”
  8, Alessandro Di Benedetto: „Ukończyć te nadzwyczajne regaty i czerpać przyjemność z żeglowania ”
  9. J.P. Dick: „Wygrać te samotne regaty, to będzie moje osobiste spełnienie”
  10. Francois Gabart: ” Żyć i płynąć dobrym kursem ”

  Na razie tyle, cdn. Kończę bo spieszę się do pracy . :)

  Ambicje wg, miesięcznika Voiles et Voiliers No. 501 listopad 2012

  • cd :
   11. Mike Golding: Brałem udział w trzech edycjach VG… teraz pozostały mi tylko dwie możliwości.
   12. Marc Guillemot: Wygrać !
   13.Zbigniew Gutkowski: VG jest najbardziej ekstremalnym wyzwaniem dla żeglarza, moim marzeniem, znam granice moich możliwości.
   14. Jean Le Cam: Ukończyć na podium.
   15. Armel Le Cleac h: Zakończyć lepiej niż ostatni raz… przypłynąć pierwszy.
   16. Vincent Riou: Pierwsze dopłynąć. Drugie zwyciężyc.
   17. Javier Sanso: Chcę udowodnić, że można wygrać VG bez udziału energii z paliw kopalnych.
   18. Bernard Stamm: Zakończyć VG pierwszą wygraną.
   19. Alex Thomson: Chciałbym za trzecim razem ukończyć regaty… i oczywiście wygrać !
   20 Dominique Vavre: Chcę pokazać, że można być najstarszym z żeglarzy biorących udział w tej edycji VG i ukończyć regaty na dobrym miejscu.
   :)

  • Drobne różnice w kształcie kila, płetw sterowych, profilu żagla. Różnice „prawie” niewidoczne, ale jak wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach”. Tytanowy kil, super lekkie żagle, bardziej opływowy kadłub,, wyposażenie wnętrza. Efekty będzie można porównać za kilka dni :)

 2. W skład międzynarodowego jury obserwującego regaty Vendee Globe wejdzie dyrektor regat Volvo Ocean Race, nowozelandczyk Jack Lloyd. Dla osób ściśle związanych ze światem wielkich regat, nie ma wiele czasu na wypoczynek. :)

  • :) Wielkim sukcesem byłoby ukończenie regat przez Gutka w dobrym czasie. Zwycięstwo ?!!! Bardzo, bardzo ambitny cel ! Poziom konkurentów wysoki, zadanie niezmiernie trudne, ale nie ma rzeczy niemożliwych ! Trzymam „kciuki” !!!

   • „Zamieszanie” z dwoma jachtami o tej samej nazwie można interpretować dwojako. Albo to zbieg zdarzeń, albo… pokerowa zagrywka. :) Obstawiam bardziej to drugie. Plakat z Gutkiem przemawia pioniersko, coś mi pachnie apetytem na żółtą koszulkę lidera. A Kuba już na Trójkowej Delphii gdzieś na skraju Europy i bezmiaru Atlantyku. Czy szykuje się Paszke i czy wypłynie Cichy?? Ciekawy czas nastał tej jesieni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.