TJV: start odroczony

Ładna mapka, prawda?

Ładna mapka, prawda?

Dziś o godzinie 1100 komisja regatowa ogłosiła decyzję o przełożeniu startu regat Transat Jacques Vabre na poniedziałek, 4 listopada. Powodem są trudne warunki meteorologiczne na kanale La Manche prognozowane na niedzielę po południu, kilka godzin po zaplanowanym wcześniej na 3 listopada starcie. Prognozowana prędkość wiatru to ok. 50 węzłów, realna w szkwałach może sięgać nawet 70 (ok. 130 km/h)…

Regaty rozpoczną się 25 godzin po planowanym terminie, w poniedziałek o godzinie 1415. Trimarany klasy MOD 70 wystartują we środę.

Zbigniew Gutkowski wraz z Maciejem Marczewskim, na jachcie ENERGA, to pierwsza w 20-letniej historii tych regat polska załoga. Gutek tak komentuje decyzję organizatorów:

“Decyzja jest bardzo dobra. Gdybyśmy wystartowali w niedzielę, to w nocy zaraz po starcie mielibyśmy szkwały powyżej 70 węzłów, bo to co pokazują prognozy to jest sytuacja na wysokości 10 m nad wodą, a maszty większości jachtów mają ok. 30 m wysokości, więc nasze wskaźniki pokazywałyby dużo dużo więcej. To rozsądna decyzja (…) innej nie można było podjąć moim zdaniem. W poniedziałek po południu jest już dużo słabszy wiatr, który powoli nam bezpiecznie opuścić Kanał Angielski. Potem niech wieje jak chce, mamy już dużo wody, można uciekać, można się chować, można sztormować, tutaj niestety nie ma takiej możliwości.”

2_dni_650px-0036

W poniedziałek po południu wystartują 3 z 4 klas jachtów biorących udział w transatlantyckim wyścigu załóg dwuosobowych, Transat Jacques Vabre 2013: IMOCA (10 jednostek, w tym jacht ENERGA), Class 40 (26 jednostek), Multi 50 (6 jachtów).

Duże, 70 stopowe trimarany MOD 70 (2 jednostki) wystartują we środę. Są to najszybsze jachty z całej floty i prawdopodobnie one jako pierwsze dopłyną do mety w brazylijskim Itajai ok. 20 listopada.

 “Warunki pogodowe będą naprawdę trudne, start w tych okolicznościach to nie jest dobry pomysł, naszym zdaniem to po prostu niebezpieczne” – komentuje swoją decyzję Manfred Ramspacher, dyrektor sportowy regat.

Nie po raz pierwszy w historii tych regat start zostaje przełożony. Dwa lata temu, 10 edycja regat została również opóźniona, o 74 godziny. Pomimo tego w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów związanych z warunkami wycofało się 15 z 45 uczestników regat, czyli 42,8% całej floty. Nikt nie chciałby, aby ta sytuacja się powtórzyła. Bezpieczeństwo zawodników na najtrudniejszym ze względu na warunki i ruch statków, początkowym etapie regat, jest priorytetem organizatorów.

29 komentarzy do “TJV: start odroczony

 1. Uwaga, Uwaga. Konkurs!
  Kto nie wie, niech czyta, kto wie, niech typuje.
  Na https://www.facebook.com/EnergaSailing jest ogłoszony konkurs. Można wygrać plakat z autografem „jakiś” znanych żeglarzy :). W sumie brak tam podpisu Gospodyni, ale może uda się ją namówić i się dopisze:)
  Więcej informacji na Fb :)

 2. Odraczanie startu dekoncentruje zawodników, ale ma też dobre strony : kontakty towarzyskie. :)
  Z którą ekipą rywali Energa Team najbardziej się integruje ? :)

 3. „Pomimo tego w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów związanych z warunkami wycofało się 15 z 45 uczestników regat, czyli 42,8% całej floty.”
  Coś tu nie gra. 15 jachtów z 45 to jedna trzecia czyli 33.33%.
  Andrzej W. Piotrowski (AWP)

 4. Milka, mam pytanie: zastanawiałem się nad różnicami w pływaniu samemu i podwójnie. Czy możesz się dowiedzieć na ile Gutek planuje sterować teraz „z ręki”, bo oprócz sławetnego finishu w Ameryce Południowej, czy awarii autopilota na Oceanie Południowym podczas V5O, to chyba głównie jechał automat.

  • Zapytałem o to Świstaka. Powiedział, że i tak płynie się na autopilocie. We dwójkę jest szansa na dłuższy (2h) sen oraz manewry robi się o wiele szybciej niż w pojedynkę.

   • Dzięki, Paweł.
    Myślałem że różnica jest większa niż sen, bo goście raczej płyną szybciej. Być może mogą płynąć odważniej, bo jak napisałeś obsługa jachtu w dwójkę jest nieporównywalnie szybsza. Czy ktoś wie jakie są rekordowe dobowe przeloty np w BWR w relacji do osiągnięć solo?

 5. Cieszy ta decyzja,miejmy nadzieję,że pływające miny pójdą na dno lub na brzeg,a fala znowu może do 30 metrów jak cieszyli się ostatnio serfujący przy brzegu Portugalskim .Czemu takie dziwne godziny startu?

     • Wg Sailing Instructions 30 mil od startu i na 50 mil przed finiszem pozycje będą podawane co 5 min.

     • Za szybko kliknąłem i nie napisałem całej informacji. Wg instrukcji pozycje będą publikowane co 4 godz. Będzie publikowanych pięć pozycji na dobę o 04.00, 07.00, 10.00, 13.00, 16.00 and 19.00 (UTC) czyli co 3 godziny. Zobaczymy jak będzie w rzeczywistości.

      • Kurcze, trochę nie kumam: co 4 to znaczy co 3 godziny? Kiedy policzyć te godziny które podałeś, wychodzi że 6 a piszesz 5. Podsumowując kolegów francuzów raporty będą co 3 albo 4 godziny i będzie ich 5 albo 6 na dobę. Dla mnie MEGA BOMBA :)
       Pożywiom, uwidim…

      • Fragment instrukcji o trackingu jest dla mnie niejasny.
       „There are five position reports, every 4 hours: 0400, 0700, 1000, 1300, 1600 and 1900 hours (UTC), which are published on the website, sent to the media and emailed to boats. Each boat will receive the position report for its own class. From 17 November (opening of the official village in Itajaí) an additional ranking will be published at 2200 hours (UTC).”
       Z tego wynika że od 17 lis. będzie jeszcz pozycja o 22.00 UTC

Możliwość komentowania jest wyłączona.