No i znowu w morze …

calbudTEAM.com.pl / fot.M.Wilczek

 „Jestem zmęczony i niewyspany” – mówił Kowalczyk dzisiaj przed startem przez telefon. „Ale też bardzo szczęśliwy, że już na mecie, bo końcówka była trochę nerwowa. Wczorajsze powitanie było niesamowite, kompletnie się tego nie spodziewałem, takiej fety.”

Dziś rano jacht 790 CALBUD przeszedł pomyślnie badanie techniczne – nurek oglądał część podwodną jachtu, a komisja sprawdzała działanie kila i stan ogólny jednostki. Również Radek musiał przejść szczegółowe badanie lekarskie. Po tych wszystkich weryfikacjach organizatorzy regat oficjalnie potwierdzili, że Kowalczyk może startować w drugim etapie wyścigu, z Funchal do Salvador de Bahia.

„Nie rozważałem nawet innej możliwości” – komentuje Radek, który pomimo zmęczenia jest w bardzo dobrej formie. „Jest siła, jest chęć, dopłynąłem na metę, łódka przeszła inspekcję, więc to, że płynę dalej jest absolutnie oczywiste. To, że znalazłem się tutaj, oraz to, jak zostałem wczoraj przyjęty, dodatkowo dodaje mi energii. Muszę płynąć, chcę płynąć” – dodaje. „Jacht jest w dobrym stanie, po naprawie kila przeszliśmy dobry test płynąc przez ponad 8 godzin przy wietrze 35 węzłów, wszystko w porządku. Jedziemy!”

Flota 77 jachtów Mini wyrusza dziś o godzinie 13.30 czasu lokalnego (14.30 polskiego) w liczącą 3130 mil morskich trasę do Brazylii. Każdy z zawodników samotnie musi przepłynąć z półkuli północnej na południową, minąć Wyspy Kanaryjskie i Zielonego Przylądka, przedostać się przez strefę okołorównikową a potem wzdłuż brzegów Brazylii dotrzeć do Salvador de Bahia.

Jachty wyruszają z portu o godzinie 11.30 czasu lokalnego (12.30 polskiego). Linia startowa jest bardzo długa i tak ustawiona, aby zapobiec zderzeniom i uszkodzeniom łodzi, które mają przed sobą 5 797 kilometrów oceanu.

calbudTEAM.com.pl / fot.M.Wilczek

4 komentarze do “No i znowu w morze …

  1. Determinacja Radka Kowalczyka wzbudza szacunek .
    Jak tam meteo na najbliższe dni ?
    Pomyślnych wiatrów i łaskawości Neptuna !!! :)

    • Meteo wygląda dobrze, wg organizatorów i ichniego Met Office do kanarów powinno być z wiatrem, stopniowo coraz silniejszym … dalej to już wróżka potrzebna:)

Możliwość komentowania jest wyłączona.