Sto dni samotności

– pierwszy w historii start Polaka w okołoziemskich regatach Vendée Globe

Dziś, 10 listopada, o godzinie 13:02 z francuskiego portu Les Sables d’Olonne Zbigniew „Gutek” Gutkowski na jachcie ENERGA wystartował wraz z 18 innymi zawodnikami w wyścigu dookoła świata. Dziewiętnastu najlepszych na świecie regatowych żeglarzy morskich spędzi na oceanach około trzech miesięcy, aby po minięciu w żegludze non-stop trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Horn i Leeuwin powrócić do portu startu.

Zbigniew Gutkowski to pierwszy w historii tych regat żeglarz z Polski, któremu udało się stanąć na starcie wyjątkowej i zdominowanej głównie przez Francuzów imprezy. Vendée Globe, uważane za nieoficjalne mistrzostwa świata w żeglarstwie oceanicznym, odbywają się co cztery lata i rozgrywane są już po raz siódmy.

Jeden z zawodników – Bertrand de Broc (Votre Nom Autour du Monde) zdecydował się zawrócić do portu aby zweryfikować uszkodzenia jachtu, jakie miały miejsce w trakcie procedury wychodzenia z portu (Bertrand „parkował” obok ENERGI i wychodził z portu cztery minuty wcześniej. Jeden z jego salingów pokładowych zaczepił o dalbę w porcie i niewiele brakowało, aby długie miesiące przygotowań poszły na marne. Wypłynął z portu, ale zdecydował się zawrócić i sprawdzić, co się stało. Oficjalnie podano, że jest to uszkodzenie kadłuba – niebawem się dowiemy.

Pięć jachtów – w tym ENERGA – przekroczyło linię startu o około 30 sekund za wcześnie, ale wszyscy zmienili kurs i po wykonaniu zwrotu ponownie wystartowali, stosując przewidzianą przepisami procedurę karną w takich sytuacjach. „Inaczej nie umiem” – skomentował ten fakt Gutek w pierwszym telefonie z pokładu po starcie. Jak wielokrotnie wspominał, dla niego te regaty to wyścig jak każdy inny, tylko na nieco dłuższej niż zwykle trasie, więc chciał wystartować naprawdę regatowo …

Miało miejsce również innego rodzaju zamieszanie – niektórzy sądzili, że również Gutek zawraca do portu z nieznanych powodów. Sprawa wyjaśniła się, bo akurat w tym momencie zadzwonił telefon Elizy Gutkowskiej – dzwonił mąż z pozdrowieniami. A w strefie dla publiczności widoczny był drugi jacht – ENERGA 2, czyli „babcia”, wyglądająca identycznie jeżeli chodzi o kolorystykę żagli i pokładu …

182 komentarze do “Sto dni samotności

 1. O matko! Tylu komentarzy jeszcze do jednego wpisu nie było; Ale jest już kolejny wpis, więc zapraszam. Dopiero wróciłam do domu i instaluję komputery, mam nadzieję że uda nam się zachować schemat łączności z Gutkiem i już niebawem będzie stały przepływ informacji. Codzienne informacje prasowe będą pojawiać się na stronie http://www.energasailing.pl i http://www.polishoceanracing.com.pl codziennie ok. godziny 14.00 w zależności od sytuacji na wodzie.

 2. Co jaki czas lub kiedy są aktualizowane oficjalne pozycje na stronie VG???

  Niestety „czołówka” nie dostała wiatry w nos i będzie sobie spokojnie płyneła bardzo szybkim przeciez kursem półwiatrowym na południe, choć będą im przeszkadzać bardzo duże fale dochodzące od burty. Więc na rezultat Gutka strategii poczekamy jeszcze z dwie doby, kiedy to załapie się na wiatry z południowo-wschodniej ćwiarki tego dużego wyżu, który nadchodzi z Zachodu, jednak taka strategia nie gwarantuje mu wyprzedzenia tych znajdujących się juz teraz ok 700nm na Południe ;/ Jedyny plus jest taki, że rybaków -durni bez AISa, do tej pory największego zagrożenia jest tam miej,

 3. Jak widać na szczęście Gutek nie chce brać udziału w zawodach pt. Polowanie na ryboli i konsekwentnie robi swoje. Co do pojawiających się w sieci ( ale nie tutaj ofkors ) negatywnych komentarzy nt. Gutkowej taktyki to tacy kapciowi regatowcy rozbawiają mnie zawsze do łez swoją fachowością i przeglądem sytuacji (pardon) pierdząc w fotel w cieple domowych pieleszy. Miszczowie, jeśli Gutek uzna, że na tym zyska to nawet jak będzie płyną rufą do przodu to jest to Jego taktyka-decyzja. Wszelką krytykę proszę słać na Berdyczów. Krzychu.

  • Krzychu, to teraz wiesz, dlaczego warto tutaj czytać i pisać, bo to raczej grono stałych bywalców, żeby nie powiedzieć ludzi zjednoczonych w jednym celu: wspierać i kibicować Gutkowi. Tak było, jest i mam nadzieję będzie.

   Go, Gutek Goooooooooo

    • Teraz czekamy na zwrot na południe,aż się nie mogę doczekać aby zobaczyć na
     logu 20 nds .Żeglarze z wielkich jezior zawsze mieli kompleks (te olbrzymie statki )
     i teraz dalej chcą się wymądrzać ,ale jakby zobaczyli taką falę 5 metrową to by nadali SOS więc chyba się nimi ani Gutek ,ani my nie przejmujmy, niech sobie bananowcy siedzą na brzegu i marzą o jeszcze większym okręcie,by go postawić w jeziorowej marinie.My za to Gutkowi Go go.gogo!!!!!!!

   • Wiem, i dlatego współpracujemy z Gutkiem ( APIA ) od The Race w 2000 roku poprzez wszystkie projekty w których uczestniczył lub je realizował osobiście. A tak prywatnie to jesteśmy kumplami z jednej podstawówki , a z Elizą to ziomkami z jednej dzielnicy. Przepraszam za „przechwałki”. Krzychu.

   • Nie znam forum zegluj ( z tego co pisze, to i dobrze że nie znam). Nie wiem jak wy, ale jeśli chodzi o Gutka, to jestem fanatykiem ;)

    Go, Gutek, Goooooooo

   • Ja nie przeglądam tego forum wogole bo uważam że jest tam „banda buraków” (w szczególności starzy bywalcy) wymądrzających się. Przepraszam za stwierdzenie ale chciałem dosadnie oddać to co myślę :) Może nie robię dobrze bo każdy może tąm zajrzeć i poczytać ale chciałbym zacytować tutaj odpowiedź jednego wydaje mi sie mądrego. Jest to przy okazji zabawne (przynajmniej dla mnie) :) A więc Pan „plitkin” odpowiada wiecznie narzekającemu Panu „Catz”:

    „Catz, twój cyniczny radykalizm jest nie na miejscu. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ze zjawiska, zwanego potocznie kibicowaniem i wspieraniem swoich? Twoje dowalanie jest obrzydliwe. Ludzie kibicują Gutkowi – jedynemu Polakowi, któremu udało się w ogóle wziąć udział w tych regatach. Zaznaczę, ze udowodnił On już nie raz, ze jest po prostu zajebisty i chociażby z racji na to twoje ciągle negatywne pindolenie przypomina jedynie narzekanie na dzisiejszą młodzież przez siedzących przed blokiem na ławeczce staruszków. Weź się opanuj zrozum, że poza tobą na forum są również ludzie znający się trochę i na żeglarstwie, i na regatach. A do tego po prostu kibicują.
    Twój cynizm będzie miał dużo większą wartość w szpitalu, kiedy zamiast slow „będzie dobrze” usłyszysz o tym, ze jesteś już stary, zużyty, za dużo piłeś i paliłeś i w ogóle nieopłacalny do leczenia.

    Tak wiec proszę ciebie po żeglarsku – weź się odczep od ludzi, przestań się wymądrzać i zostaw ludziom ostatnie i najważniejsze co im przysługuje: wiarę w to, w co chcą wierzyć.

    Gdziekolwiek by Gutek nie był teraz i z jakakolwiek prędkością by się nie poruszał, zasłużył on na słowa uznania i odrobinę wsparcia ze strony kibiców. I z pewnością nie zasłużył na lejące się z twoich ust bagno. Chociażby dlatego, ze kim jest Gutek i czego dokonał wiemy wszyscy a kim jest Catz wie tylko Catz. Wszyscy doskonale wiemy, że albo pomysł Gutka wyda albo nie. Jadąc wolniejszym jachtem też bym szukał pomysłu wierząc, że się uda. Gdyby Mu się nie udało, i tak jest Wielki. Ciekaw jestem jak bardzo będziesz świecił oczami gdy Mu się uda?

    I nie miej nadziei, ze jesteś jedynie mądry i wyjątkowy siedząc przed kompem i analizując tracka. Inni też to widza, tylko poza żółcią maja wielki szacunek dla wielkiego człowieka i po prostu kibicują wierząc w sukces. Wiara ta nie wymaga ani dowodów, ani uzasadnień. Gutek zasłużył na nią i z pewnością nie zasłużył na komentarze starych dziadków na ławeczce (i nie mowie tu o wieku biologicznym).

    Edit: przepraszam wszystkich za literówki. Pisze z tableta i jest to niewygodne, a poprawianie graniczy z cudem.”

    Także cieszmy się że mamy swoją zamkniętą społeczność tu na forum która kibicuje Gutkowi i szanuje jego decyzje wiedząc że robi bardzo duzo dla siebie, dla nas i polskiego żeglarstwa. A wszystkich którzy uważają ze nie powinieniem tego tutaj zamieszczać przepraszam.

  • myślę, że to adekwatny cyctat:

   „…Jestem bardzo zadowolony ponieważ wskazuje to na ich zrozumienie i akceptację warunków jakie stawiają długodystansowe regaty. W przeciwieństwie do „ekspertów barowych”, którzy są tak szybcy w oferowaniu swoich ignoranckich opinii bazowanych na kiepskiej znajomości sytuacji, nasi żeglarze nie piją piwa w barze. Oni są tam na oceanie i naprawdę stawiają czoła wyzwaniu.” – Sir Ronin Konx-Johnston.

   Pozdrawiam

 4. Swiezo przeczytane i skopiowane z Facebook-a. A ze wiadomosci nigdy nie za wiele to stwierdzilem ze podziele sie ;)
  „Aktualnie Gutek przebija się przez pierwszy front niżowy. Wiatr w okolicy 30 węzłów, pięciometrowe fale i jak to określił „jak na kartoflisku” .Gutek płynie na drugim refie i małym foku. Przyjemnie jak na oceanie południowym. Za 8 godzin znajdzie się w oku niżu. Po „drugiej stronie” czeka go wiatr o sile 40 węzłów, za to o korzystnym kierunku. Pomimo trudnych warunków Gutek jest w dobrej formie. Pozostałe tematy były już mniej formalne :-). Wszystkie zastrzeżenia co do Gutkowej strategii (a takie już się pojawiają) przyjmuje główny zainteresowany po regatach. Pozdrawiam z domowych pieleszy. Eliza”

   • właśnie – co się dzieje z Lousiem Burtonem- nie ma żadnych informacji, prędkość 0, kurs 0 a pozycja „NL” – co to znaczy? Nie jest ABD (abandonded)

   • Sztormu Gutek się nie boi ,aby tylko „wnuczka” wytrzymała,docierają się,a nam tylko na razie czekać do następnej odsłony pozycji.

   • no właśnie wiadomo co się dzieje z Bureau Vallee?
    coś niepokojący kierunek płynięcia przyjął…

    • znowu łódź rybacka. uderzył dzis w nocy. czeka do rana aby ocenić stan łódki i wtedy podejmie decyzje. ale zgodnie z trackigiem jak teraz patrze to chyba sie jednak wycofał :(

    • Krótko mówiąc Luis Burton płynący na Bureau Vallee o 3:10 zameldował o kolizji z traulerem. W tym czasie spał. Zameldował też, że będzie czekać do świtu, żeby ocenić uszkodzenia.
     Jak wynika z listy rankingowej, Luis wycofał się z regat.

    • z trackera o 9:00 wynika że B-V wrócił na kurs. Może będzie ok.

     Gutek miał rację, że blisko brzegu iGibraltaru będzie większy ruch.

     Coraz bliżej dobrego wiatru…..

     Go, Gutek, Gooooooooooooooooo

 5. Tak samo jak w regatach v5o, Gutek od początku trenuje nasze nerwy podejmując decyzje inne od pozostałych i tak samo jak poprzednio i teraz pozostali uczestnicy wykonują podobne ruchy… czyżby to przypadek, a może już konieczność?
  wg mnie, jakby Gutek się nie oderwał od reszty to pewnie teraz wszyscy dalej próbowaliby się pchać dalej na południe, ale skoro Nasz Kapitan ze swoją ‚wnuczką’ wolą zdecydowanie szersze wody to i teraz reszta musi niejako płynąć pod Niego.
  no ciekawe, ciekawe …

 6. Za ok. 24h Gutek i Energa powinni się znaleźć w północno-zachodniej ćwiartce tego dużego niżu, czyli w wiatrach więjących na południe z prędkością 40 węzłów. Będzię trzęsło ale najważniejsze, że taktyka się rzeczywiście sprawdza :)

 7. A. Thomson opowiada dziś o odpadnientym kilu jachtu niedaleko niego. Może ktos to naświetlić, bo mój angielski nie jest wystarczający i nie wiem, czy chodzi o te zawody, czy o wcześniejsze regaty ;/

  • „And actually I was alongside Safran and looking directly at the boat when the keel fell off. ”
   Mowil o awarii Safran’a, ze byl niedelko i widzial cale zdarzenie

 8. Widzę, że w mediach pojawia się coraz więcej informacji, bannerów traktujących o starcie Gutka.
  Brawo!!! Czas dotrzeć do szerszej publiczności i rozpropagować żeglarstwo.
  Pozdrawiam

  • Reszta towarzystwa zaczyna „małpować” Gutka,miejmy nadzieję,ze się tak szybko nie załapią.

 9. Na stronie gdzie głosujemy na Gutka jest film z jachtu Kito po crash test-cie. Ze łzami w oczach opowiada,że dla niego ta edycja Vendee Globe już się zakończyła. Kurde balans, no szkoda chłopa. A Gutek nabiera spidu i oto chodzi. Siostry i bracia pozdrawiam,Krzychu ( Polska północna ) PS. Sorry,że nie zamieściłem linku do tego filmu ale nie potrafię jeszcze tego zrobić.

 10. Jednak głosować można tylko co 24 godziny,trzeba chyba jakąś przypominajkę sobie włączyć,pozycja powinna chyba być częściej ,albo mi się tak wydaje długo?

 11. Wrrrrrrrrr, znowu nie moge ogladnac nic z materialow TVP bo nie mieszkam w polsce Wrrrrr
  Nie pozostaje nic innego jak jakimis kanalami ogladnac dzisiejsze materialy z kawy czy herbata ;)
  A moze ktos zna jakies inne zrodlo ?

 12. Tyle komentarzy pod jednym postem to chyba jeszcze nie bylo :) jak to szefowa zobaczy to sie troche zdziwi :D Moze dojdziemy do setki…?

  • Swoją drogą trzeba mieć mocne nerwy,aby tak wytrzymywać i czekać na wiatr,a rywale już ponad 300 mil z przodu (niby)

 13. No wreszcie Nasza Gospodyni rozmawiała z Gutkiem,wszystko się potwierdza,słuszną linię ma nasz Gutek.

 14. Mamy kolejnego pechowca.
  Kito de Pavant wycofuje się z regat po tym jak zderzył się z kutrem rybackim.

  • Gutek jednak dobrze powiedział w jednym z wywiadów, że najwięcej zawodników odpada w ciągu pierwszych dni regat (awarie, kolizje itp.). Dlategoprzyznał, że jego taktyka będzie polegała na tym, że nie będzie szarżował od samego początku. Mamy tego dowody: SAFRAN, KITO, to już 10% zawodników. Dopływa do mety zaledwie 40%.

   • Kawałek z komunikatu Kito: (tłumaczenie automatyczne)

    Ja spędziłem sześć lat przygotowuje się do tego wyjątkowego wyścigu, który trwał tylko 28 godzin w roku 2008 i 43 godzin w 2012 roku. To okrutne, ale takie jest życie …

    Kito de Pavant

  • Aaaa, stary znajomy. Ciekawe co u niego, bo swego czasu też miał apetyt na V-G.
   Pamiętamy jego błyskawiczne tempo zorganizowania sobie jachtu po awarii i heroiczną walką z awariami.

  • Piękna galeria zdjęć ! Dzięki Paweł !
   Sympatyczny gest Christopha Bullensa. Pamiętacie jak przed startem V5O wspólnie z Gutkiem wygrali konkurs kulinarny :)
   Christophe jest jednym z pretendentów do startu w nastepnym Vendee.
   HAndy dzięki za przypomnienie linka do Sodebo !

 15. Dwie sprawy
  1. Czy ktoś kolekcjonuje raporty z pozycjami. Ja zapisuję na dysku. Na razie nie wiem czy do czegoś się przydadzą ale że nie widzę opcji ściągnięcia raportów archiwalnych to robię prywatne archiwum. Żeby mieć komplet z całych regat trzeba by założyć spółkę bo pewnie okaże się że ze względów czasowych nie uda się zarchiwizować wszystkich. Brakuje mi raportu z godz 5 z 11 list. a z 10 list. mam tylko z godz 19. Mozę wymienimy się mailami dla nawiązania współpracy.
  2. Czy pamiętacie o głosowaniu na Gutka na stronie Sodebo. Na razie chyba sam głosuję.
  tutaj link http://www.sodebo.fr/voile/vendee-globe/les-palmes-sodebo/13 . Można głosować 1raz na 24h ale nie wiem czy dokładnie tego przestrzegają.

  • Zagłosowałem :)
   HAndy, nie musisz kolekcjonować raportów z pozycjami bo w każdej chwili możesz sobie je odtworzyć w trakerze. W lewym dolnym rogu masz takie kółeczko z napisem „replay the race” i po nacinięciu odtwrza Ci cały wyscig od początku a w kazdej chwili mozesz nacisnąć pauze i odczytać pozycje każdego z zawodników. Mam nadzieje, że pomogłem :) i szacunek dla ciebie za zaangażowanie i skrupulatność :)

   • Jasiek, te excelowe zawierają dużo więcej informacji niż z trackera. Dla mnie – przydatne. Sprawdź- polecam.
    Handy, moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Jak będziesz poza dostępem to daj znać, postaram się pomóc, ale dobrze by było gdyby całość została w jednych rękach.

   • “replay the race” to nie zupełnie to samo co archiwum z danymi. Jak pisałem na razie nie wiem do czego taką bazę wykorzystać ale jak mówią sąsiedzi „to s ne wrati” jak się nie zapisze.

    • Jasiek,
     jak pisałem, zajrzyj i sprawdź sam co dla ciebie jest ważne. Dla mnie np przebiegi dobowe i porównanie informacji z ostatniej godziny, ostatnich 4 i 24 godzin daje jakiś obraz.
     Nie znalazłem logu od poczatku wyścigu.

  • „Czy pamiętacie o głosowaniu na Gutka na stronie Sodebo.”
   Jest „pamiętacie o głosowaniu na Gutka na stronie Sodebo”
   Udział w głosowaniu wzięty : )))))))))))))

 16. Trzeba mieć nerwy z kevlaru aby robić taki manewr jak Gucio,ale on je ma a po za tym w taktyczeniu to On jest mistrzem.Musi co ma chytry plan i nie zawaha się go użyć.Co prawda w tej chwili ma małą prędkość ale jak załapie się na „autobus” na południe to klękajcie narody. Krzychu.

  • Oni teraz podjadą na południe, a potem złąpią przestój. Gutek zrobi to w odwrotnej kolejności. Większość płynie za Riou, po prostu, żeby na podobnie szybkich łodziach nie stracić kontaktu z liderami. Prawdziwy rezultat tych decyzji okaże się byćmoże dopiero na końskich szerokościach, gdy „peleton” i „oderwańcy” znajdą się w różnych warunkach…

  • Gutek specjalnie nie miał wyboru. Jadąc wolniej, pogoda go dogoniła. Wierzę, że i z tej sytuacji znajdzie dobre wyjście. Ciekaw jestem wieści od niego. Czy nasza Pani Kierowniczka mogłaby coś nam w tym zakresie pomóc?

   • Kierowniczna transportuje sie do Ojczyzny, wiec ma ograniczony dostep do sieci.
    Trzeba czekac na nowe prognozy i sledzic strone VG

 17. Widac Gutek wybiera opcje bardziej w ocean wg mnie bardzo dobrze. Boissieres widać tez wpadł na ten bardziej kreatywny sposób. A reszta…? Reszta powiela ruchy liderujących Le Cleacha i Riou. Gabart też chciał odejść na zachód ale widać ruchy wiodących zawodników narazie nie pozwalają mu na to :) Kurs Thomsona może też wskazywać na to ze chce sie odłączyć od peletonu ale więcej bedziemy wiedzieć po aktualizacji trackingu.
  No coż… Czekamy z niecierpliwością na pierwszy dzisiaj meldunek od Gutka. Oglądaliście Kawe czy Herbate? Całkiem fajna ta relacja i mówili ze bedzie ich więcej. Trzymamy za słowo :)

  • A jednak Boissieres i Thomson tez wymiękają :) Gutek twardo na zachód w strone Azorów :) GGG!!!

   • Też czekam wieści od Gutka – zastanawiam się jak to wygląda z jego perspektywy? Z prognozy z navsim dla jego pozycji wynika, że chwilowo może zaparkować. Mam nadzieję, że na krótko.

    • Wg mnie nie ma obaw. Nawet jeżeli plan Gutka może być nie do końca trafiony to przecież oni nawet nie dotknęli równika, ba!!! Nawet nie opuścili Europy. Jest duzo czasu i można kombinować a tym ruchem wg mnie Gutek w najgorszym wypadku wyjdzie na zero a zawsze może cos zyskać i na otwartym oceanie jest wieksze pole manewru. I wszyscy wiemy o tym że taktyka jest bardzo mocną stroną Gutka dlatego jestem spokojniutki :) :) :)

  • Szalony plan Gutka odpalił. Zastanawia mnie teraz jak to będzie z tą drobiną szczęścia, która przecież też jest ważna. Gucio odważnie pcha się na zachód (kto wie, może umówił się z Kubą Strzyczkowskim [Trójka] na Atlantycki wywiad?). No nic, pozostaje nam tylko czekać na optymistyczne wieści z pokładu … hm… no właśnie może ktoś ma pomysł na jakieś pieszczotliwe określenie następczyni ‚Babci’?

 18. Jutro tj 12 list. w programie „Kawa czy Herbata” bede mowic o starcie Gutka w VG.
  Ciekaw jestem kto i co bedzie mowic ;)

 19. Gabart już na Atlantyku i szykuje się do ucieczki. Tam wieje 26 – 28 w. pionowo w dół. Gutek zaczesuje „grzywkę” na Portugalii, jeszcze trochę… go, go, go…

 20. Do osób mieszkających / bywających w Trójmieście i okolicach:
  na stronie Vendee Globe jest oczywiście sklep z pamiątkami… ;) generalnie omijam takie rzeczy szerokim łukiem, ale tym razem zwróciłem uwagę na ten kubek: http://boutique.vendeeglobe.org/BVG_WEB/UK/produit.awp?P1=270&AWPIDC718521A=9496A0862972FBA90DC62AD816E47577CF7E5D14

  Sam kubek nie jest drogi, bo kosztuje ok 5,5 Euro, niestety przesyłka do Polski to już 24 Euro ( !! – przy zamówieniu np. 10 kubków koszt wzrasta do 37 Euro).
  Może byśmy zebrali się w kilka osób i kupili sobie taką pamiątkę – koszty przesyłki wtedy do podziału i wyjdzie w miarę sensownie. Osoby wstępnie zainteresowane prosiłbym o komentarz pod tym postem. potem jakoś zgramy się na mailach, ect.

  Pzdr.

  • To mój pierwszy wpis, więc witam wszystkich Gutkomaniaków :)
   Bardzo chętnie przyłączę się do zamówienia.

  • Jakbyscie napisali chwile wczesniej, to moglibyscie poprosic ekipe technicza aby zakupili wam te kubeczki i przywiezli do ojczyzny. Oni co prawda jutro rano wyjezdzaja, ale ktos tam jeszcze bedzie siedzial przez pare dni.

  • Witam wszystkich po przerwie, jestem przy kompie i wiernie kibicuję Gutkowi :-)
   jestem tez zainteresowana kubkiem, możesz wpisać mnie na listę.
   Co do VR to jakoś „szybciej” i mniej przewidywalnie płyną te jachty niż w V5O – nie można na długo zostawić komputera samego ;-)))) a przecież spać też trzeba…

   • Witam.
    PawelB -> tak, taka opcja byłaby najprostsza, ale nie mam śmiałości prosić bądź co bądź zajętych ludzi o takie w sumie drobiazgi:)

    utworzyłem adres mailowy: pamiatka_vendee@wp.pl . Jak rozumiem mamy już trzy zgłoszenia (Jakub + boja + ja). Mam prośbę aby osoby chętne wysłały mi maila na ten adres, razem z informacją z jakiego miasta są (to pomoże w późniejszej logistyce). zobaczymy jak się sytuacja przedstawia. fajnie jakby koszt wysyłki dało się podzielić na ok 10 osób. :)

 21. Wiec mamy juz pierwsze wycofanie. Safran po kolizji wrocil do portu i ma uszkodzony kil. Szkoda, odpasc po pierwszch godzinach to dopiero …. No coz szkoda
  A Gutek powolutki i do przodu ;)
  GGG :)

 22. Gutek po pierwszej nocy na optymalnym kursie opłynięcia Cape Finisterre, na logu ponad 15 w.
  Dobrze ! I tak trzymaj !!!

  • Jakby się napinał to by był już dalej,ale myślę,ze już się czai na jakąś niespodziankę.Póki co to Gutek go…go go!

  • Przez chwilę miałem 15,1 w. pod spinakerem! Kurs 228. Teraz 14,9 na foku i kurs 235. Na cyplu Europy wieje ciut, ciut mocniej, ale z tendencją siadającą. Potem zacznie się pokerowa rozgrywka, bo do Azorów jest ciągle pod wiatr a wiać będzie w plecy tylko wzdłuż Portugalii… przez kilkadziesiąt godzin, a później… flauta przy Giblartarze. Podczas gdy za Azorami otworzy się wiatrostrada, ale jak tam dojechać??? Oto jest pytanie… na śniadanie. :)

   • Na cyplu Europy wieje ciut mocniej ale najpierw trzeba tam zdążyć… Ja niestety troche zaspałem i przez niezgodność komputera ze smartfonem straciłem 30 tys pozycji…
    Moze ktos wie czemu smartfon pokazuje w tym samym czasie inne warunki niz na komputerze na tym samym koncie???

    • Może nadają przez satelitę. Mnie irytuje reklama filmowa przykrywająca czasami mapkę podczas otwierania… . Wwindowało mnie na 9020 miejsce! Teraz wirtualni zrównali się z goniącymi skipperami z realu. Cypel.

    • A mnie zaś irytuje możliwośc wykupienia rożnych pakietów… Co to za gra że jednemu automatycznie zagle zmienia a drugiemu nie… no cóż – komercja. Ja jadę na „sucho” zgodnie z zasada „without assistance” :D :)

    • Mnie tez troche irytowala ta nie rowna rywalizacja na VR, ale wytlumaczylem sobie, ze mam biedniejszego sponsora.

     Ja tez jade na „sucho”.

 23. Ajjjjjjjj, start byl calkiem niezly i jako jeden chyba z nielicznych nie mialem problemu zalogowac sie na virtualne regaty. Niestety pozniej musialem wyjsc z domu i niestety powrot troche sie przedluzyl. Po powrocie az sie zlapalem za glowe bo teraz same tyly ogladam, ale trzeba plynac dalej :)
  Widze ze Safran juz zawrocil i na zrefowanych zaglach wraca do portu. Spodziewany na naiedziele rano. Hmmmm. Szkoda tylko ze z jakiegos powodu nie ma juz VG na marinetrafic mozna by bylo podgladac troszke ;)
  I powinni tez robic upgrade pozycji troche czescciej bo u mnie dopiero wieczor ;)
  Pozdrawiam Piotrek

  • Marinetrafic działa głownie w oparciu o łączność na ukf. W związku ztym zasięg w okolicy około 30 nm od odbiornika AIS. Są inne sposoby przekazywania pozycji do marinetrafic (mail, są aplikacje na smartfony 3G/GSM, przez satelitę) ale widać zawodnicy z tego nie korzystają.

   • Cześć Handy,
    Dzięki za informacje.
    Przy najbliższym spotkaniu zamawiam u ciebie krótki kurs łączności. Chyba że zainteresowanych będzie więcej, to poprosimy cię o mały trening na blogu….

 24. ktoś wie, dlaczego wywaliło tracki z marinetraffic??
  elektronika siadła na jachtach czy jak??

   • Czy ktoś już obcykał francuzów, jeśli chodzi o publikacje trackingu i rankingu? Na moim trackingu pozycję są teraz z 10:30 a na Rankingu z 12:00 (czyli 13:00 u nas). Zastanawiam się czy te informacje są przesunięte w czasie? i tak naprawdę mamy szanse na częstsze pozycjonowanie?

    • Faktycznie przy rankingu wyraźnie pisze że
     Rankings updated at
     5AM – 9AM – 12noon – 4PM and 8PM (French Time) czyli taki sam czas jak u nas.W raportach są czasy wg UTC czyli godzina wcześniej.
     Przy trackingu pozycje w tej chwili sa z 10:30 na pewno UTC bo w którymś miejscu regulaminu pisali że na wodzie obowiązuje czas UTC.
     Teraz otworzyłem raport z 11:00 UTC i tam piszą że pozycja do kalkulacji jest przyjęta z 10:30 UTC czyli taka sama jak w trakerze.
     W raporcie z godz 8:00 są pozycje z 7:00 w raporcie z 19:00 są pozycje z 18:00 wszystko UTC.
     Widać że godzina wydania raportu nie jest godziną z której pochodzą pozycje.

  • moim zdaniem, specjalnie wyłączyli, żeby wyrównać szanse. Z początku część jachtów była widoczna, a część nie. Lepiej żeby Gutek widział resztę tak często jak oni jego, bo znamy jego momentami zaskakujące rozwiązania taktyczne :) :) :)
   Go, Gutek Gooooo

 25. Trzymaj się Gutek,spełniło się Twoje ,ale i nasze marzenie oraz nasza przepowiednia GUTEK FAJNY Z CIEBIE CHŁOP TERAZ CZAS NA VENDEE GLOB ,którą powitaliśmy Cię na lotnisku po powrocie z VELUX5OCEANS-Milka,może masz to zdjęcie?
  Tak jak przypuszczałem Gutek regatowiec nie wytrzymał na starcie i zrobił flastart.Ale żeby wygrac trzeba tak walcyć.
  Darek Grabowski i team APIA

 26. Kpt Mikst mam nadzieje ze lodka Twoja wystartowala i z wiatrem ( a raczej delikatnie pod wiatr) plyniesz naprzod. A przy okazji to jaka jest nazwa?

  • Noo, nie było łatwo… mapka mi się nie chciała otworzyć na 2 min. przed 13:00. Zdążyłem się przełączyć na LIVE i patrzyłem na falstart. Wklepało mnie chyba po pół godzinie na 41 tys. miejsce, teraz „KapitanMikst” jest około 18 tys. czyli idzie naprzód. 5 mil przede mną ciągnie Zbieraj (Nieregatowiec_żegluj). Idę kursem 270 a potem stopniowo w dół.
   NIECH ŻYJE I ROZKWITA GUTKA MOC NIESAMOWITA :)

   A tu co napisali o Gutku na SA, w wolnym tłumaczeniu „e”:

   „Zbigniew „Gutek” Gutkowski / Energa: Gutek nie może wygrać Nabywcy Glob, ale on wygra przyjęcie. Maminsynek jest wesoły, on jest z ciemnego miejsca jak Polska i on i jego załoga były tak gościnne do mnie kiedy i’ve były w Francji, że zakołyszę klub fana Gutek wszystek sposób wokoło. On dał mi moją pierwszą jazdę na Otwarty 60, rzucił tylny kilka w pubie i pokazany mi nic tylko miłość i przyjaźń w Sobolach Les. Piękne wiatry i idąc za morzami, przyjaciel.”

   „Gutek / Energa: Wielki Polak jest uprzejmy i zawsze ma uśmiech na jego twarzy; nawet kiedy program generujący wiatru kładzie 6 – ciągnąć głębokie cięcie do jego głowy. Ale to nie znaczy, że on jest naprawdę przygotowany do bez Hugo Szef Finot – Conq łodzi, potężne zwierzę, że on tylko podniósł kilka miesięcy temu. Gutek chodził po świecie Otwarty 60 ten zaledwie wygląda jak jeden porównał do nowszych łodzi i to jest cały różny czajnik kapuśniak. Szukać Gutek, by ukłonić się z przed Dobrą Nadzieją.”

   A tu oryginal:

   „Zbigniew “Gutek” Gutkowski/ Energa: Gutek may not win the Vendee Globe, but he’ll win the party. The dude is hilarious, he’s from an obscure place like Poland and he and his crew have been so hospitable to me while i’ve been in France that I will rock the Gutek fan club all the way around. He gave me my first ride on an Open 60, threw back a few in the pub and showed me nothing but love and friendship in Les Sables. Fair winds and following seas, friend.”

   „Gutek/Energa: The towering Pole is affable and always has a smile on his face; even when a wind generator puts a 6-inch gash into his head. But that doesn’t mean he’s truly ready for the ex-Hugo Boss Finot-Conq boat, a powerful beast that he just picked up a few months ago. Gutek went around the world in an Open 60 that barely looks like one compared to the newer boats, and this is a whole different kettle of kapuśniak. Look for Gutek to bow out before Good Hope.”

 27. To milczenie ,ta przerwa po falstarcie nieomal mnie wykonczyla ! Czy wszystko dobrze idzie ? Do tego znowu ci sami komentatorzy na „n HD Sport „. Pozdrawiam Janek ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.