DWA RÓŻNE UKŁADY – KRZYSTOF DUMARA

Brad i Gutek żeglują w dwóch różnych układach pogodowych. Brad obchodzi klin wyżowy wyżu św. Heleny, starając się nie wjechać zbyt blisko osi klina gdzie można utknąć w ciszy. Gutek stara się po raz drugi zanurkować na południe w strefę przedfrontową następnego niżu w czterdziestkach by mieć silny wiatr dla swych małych żagli. Jak widać walczy do końca.

Cała nadzieja z naszego punktu widzenia, że klin wyżowy zasilony zimnym powietrzem z poprzedniego niżu rozrasta się na wschód i może Brada pochłonie, a przynajmniej spowolni. Dla niego to też robi się wyścig, by nie dać się zatrzasnąć w słabych wiatrach, a wręcz przeciwnie dopaść silnego  ciągu wiatrów z południa. Ciąg ten wyrzucany jest wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki przez współdziałanie poprzedniego niżu i wyżu św. Heleny (w tych układach powietrze wiruje w przeciwnych kierunkach) ” jak struga płynu  spomiędzy dwóch przeciwbieżnych kół pompy zębatej” (cytat z uilubionych komentatorów pogodowych icm.)

Pozdrawiam,

KD

6 komentarzy do “DWA RÓŻNE UKŁADY – KRZYSTOF DUMARA

  1. Wracajac do Gutka,to w Jego rejonie jest statek oceanograficzny Discovery i podaje ze;mala fala,wiatr w porywach do 18 kts.Jezeli Gutek ma chwilowe predkosci 12 kts,to znaczy,ze wciaz intensywnie pracuje nad zmniejszeniem dystansu do Brada.Znaczy sie wola walki pozostala.I to jest piekne.Brad niestety idzie szybciej,ale boja meteo w Jego rejonie podaje wiatry do 24kts,chociaz nie male fale,bo do 10′.Mozna sie spodziewac Gutka za trzy doby w CT.

  2. Czy możecie wyjaśnić kiedy będzie start do drugiego etapu? Jak wszyscy dopłyną do CT, czy może jest wyznaczona konkretna data, czy jeszcze inaczej ?

  3. hi hi – chyba chcą odpalić nowy, lepszy, przetłumaczony, bo mamy taki już gotowy;
    ale jak wiadomo – lepsze wrogiem dobrego :))) szczególnie w informatyce; A miała być niespodzianka!

  4. Wysypał się raceviewer. Czy to robią amatorzy ? Już przynajmniej 9 godzin nie działa!!!!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.