Po co Gutek wchodził na maszt itp.

Dzisiaj rozmawiałam z Gutkiem, niestety nagrania nie ma, bo mi gorączka zaćmiła mózg i źle kabelki podłączyłam. Ale zawsze zostają notatki – tu więc cytaty z pokładu Operon Racing na dziś:

Foto Ainhoa Sanchez

Warunki są trochę denerwujące, ale mam nadzieję, że już dziś wieczorem uda mi się wyjechać z tej bezwietrznej strefy. W tej chwili płynę na pełnym grocie i solencie, ale przedwczoraj miałem 2 refy na grocie i postawiony mały fok – trinquette. Poza tym refowałem się i rozrefowywałem mnóstwo razy, a ilości wykonanych zwrotów przez sztag nie jestem w stanie policzyć. Postanowiłem wydostać się stąd przy pomocy prądu, który raz ma prędkość 6 węzłów, a raz znika. Zmiany kierunku wiatru wynoszą po 40-50 stopni, silne szkwały. Jestem bardzo zmęczony, ale udało mi się wreszcie trochę przespać. Wcześniej, od startu aż do wczoraj nie spałem prawie wcale. W tych warunkach trzeba cały czas bardzo uważać. Powoli wchodzę już w rutynę rytmu życia na morzu, ale jak wejdziemy w strefę silnych wiatrów, też będzie się trzeba do tego przyzwyczaić.

Poprosiłem znajomych, w tym Andrzeja Piotrowskiego z Chicago, żeby pomogli mi monitorować góry lodowe w okolicy. Nie jest to zakazane przez komisję, która sama również stara się pozyskać tego rodzaju informacje. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez Andrzeja. Ja sam nie mam tyle czasu ani możliwości, żeby przez cały dzień siedzieć przed komputerem i ściągać zdjęcia satelitarne – bo to jedyny sposób, żeby się czegoś dowiedzieć. Wiem, że gór lodowych jest ich w tym roku dużo i że znajdują się już na szerokości 47S. Temperatura wody w tamtych okolicach ma ok. 3 stopni, a dopiero powyżej pięciu można przyjąć, że gór nie będzie. Nie wiem, jak mój radar, czy będzie je wykrywał czy nie. Wolałbym tego jednak nie sprawdzać. Przed startem umówiliśmy się z pozostałymi zawodnikami, że jeżeli któryś z nas coś zobaczy albo będzie wiedział o jakimś niebezpieczeństwie, będziemy się nawzajem informować. Poniżej 50S w ogóle nie chciałbym schodzić.

Jeżeli chodzi o przyrodę, widziałem wczoraj olbrzymiego albatrosa – miał rozpiętość skrzydeł może 2,5 metra. Patrzyłem też na termometr. Temperatura wody – 26 stopni. Myślę sobie – niemożliwe, zepsuł się, mam problem. A na zewnątrz coś lata. Wychodzę – ryby latające. Aha. Znaczy się, termometr działa. Dzisiaj już woda chłodniejsza, im dalej płynę tym bardziej się oziębia. Żadnych delfinów nie ma, wielorybów ani orek też nie widziałem, ale wolałbym ich wcale nie spotykać.

Na łódce wszystko dobrze, wchodziłem na maszt, żeby poprawić jedną rzecz przy salingu, musiałem przesunąć jedno z okuć, żeby nie obcierał o nie ani baksztag ani fał. Szybko poszło, wszedłem na górę i zszedłem, warunki były znośne. Takie rzeczy trzeba robić od razu jeżeli jest możliwość, bo później może być cała seria awarii.”

11 komentarzy do “Po co Gutek wchodził na maszt itp.

 1. Na Raceviwer pojawiła się zakładka „Analiza pogody”
  Mam pytanko. Czy te strzałki nie są w odwrotną stronę?
  Porównuję to z UGRIB i jest wszystko odwrotnie.

   • No cóż, przeciętny programista myśli, że wiatr zachodni to taki, który wieje na zachód…

    • Hej Mindshipman, Twoja odpowiedź oznacza że już nie jesteś przeciętnym programistą, skoro wiesz co oznacza wiatr zachodni. Czy myślałeś nad tym żeby po prostu spojrzeć na obydwie mapy i wyjaśnić sprzeczność, jeżeli oczywiście umiesz coś więcej niż żeglowanie w umyśle.
     Pozdrawiam,
     Paweł

 2. Próbuję się dowiedzieć czy można pomóc ekipie Andrzeja Piotrowskiego w monitorowaniu gór lodowych na drodze Operona. Szukam również stron na których byłyby informacje na ten temat – póki co ze średnim skutkiem. Ktoś wie coś na ten temat?

 3. Dzisiaj Operon jest najniżej ze wszystkich i łapie wiatr. Prędkość 10 węzłów to potwierdza. Dobra pozycja, może być ciekawie. Powodzenia!

  • oj dzieje się, jak wynika za mapki Gutek jest 1szy!!!
   Gratulacje z zaśnieżonej Warszawy.

 4. Hello! Interesuje mnie akcja szukania gór lodowych na drodze Gutka. Czy można pomóc? Z wypowiedzi Gutka wynika że Andrzej Piotrowski zorganizował/koordynuje tą akcję, czy wiecie może jak ich znaleźć na necie? Może byśmy dołożyli coś od siebie i sprawdzali drogę dla Operona?

Możliwość komentowania jest wyłączona.