JAK TO Z POGODĄ BĘDZIE – KRZYSZTOF DUMARA

„Brad i Gutek są w pasacie zwyczajowo zwanym SE, w miejscu gdzie są (na linii około 31 W rozdzieleni o około 10 h żeglugi z N na S) wieje 15-20 węzłów E. Brad doszedł pierwszy do silniejszego wiatru i jak zwykle w takich przypadkach wiatr sprzyja tym z przodu. Choć jak widać z kolejnych raportów wszedłszy również w pasat Gutek utrzymuje sie na niewidzialnej linie około 150 mil za nim.
Na południe od nich wiruje subtropikalny niż na wysokości ujścia La Platy. Wiatry w niżach na półkuli S wirują zgodnie z zegarem. Na froncie ciepłym tego niżu rozciągającym się na NE w stronę trasy liderów powstała fala- zburzenie wirowe, w zasadzie zachowująca się jak mały niż. W jego północnej ćwiartce wieje wiatr NW około 20 węzłów, a na podejściu niego wiatry z ćwiartki północnej, co pozwoli żeglarzom – Bradowi oczywiście pierwszemu, skierować się bardziej bezpośrednio na Capetown, obchodząc od SW rozciągnięty z SSE na WNW wał wyżu św. Heleny blokujący zwykle bezpośrednią drogę do przylądka.

Dalsze prognozy pokazują oderwanie się głównego niżu od Ameryki Południowej i dalsze zasilanie trasy regat dobrymi wiatrami z ćwiartki NW-NE

Pod koniec tygodnia niż zaczyna się w prognozach wypełniać powietrzem z wału wyżowego . Wtedy wygląda, że stworzy się pod koniec tygodnia bardzo złożona sytuacja z odbudowującym się wyżem św. Heleny, który uaktywni się przez nasuwający sie na trasę z NE i blokujący z tego kierunku Brada samodzielny ośrodek wyżowy . Drugim elementem będzie   gasnący niż La Platy , który jednak może się jeszcze odbudować zasilony zimnym powietrzem z ryczących czterdziestek . Wtedy wszystko zdarzyć się może i oby umiejętności, prawidłowe decyzje i odrobina szczęścia pomogły Gutkowi zaatakować ponownie.

KD”

7 komentarzy do “JAK TO Z POGODĄ BĘDZIE – KRZYSZTOF DUMARA

 1. Fajnie, że naprawił (bez instrukcji po polsku lub angielsku) ten „samoster”. Polak potrafi !!!
  Ale już na SE.

 2. Z pozycji z godz 6.00 wynika że nasz Kapitan już obiera kurs na Cape Town ?
  Czy on ma takie informacje z których Wy korzystacie ?

 3. ps.dopiero teraz natrafilem na ostatnia info.Brada.Jezeli On tak szybko sie zdecyduje na zwrot,to super………………….okazja dla Gutka ,by jeszcze przytrzymal!

 4. To ja troche pospekuluje,by cos sie dzialo /niestety nie z pokladu a z biurka/.
  opieram sie na GRIB’e ,oraz z komunikatow pogodowych trzech statkow z tego rejonu .
  Dla mnie za wczesnie na odchodzenie na wschod/oczywiscie kierunek wiatru sie husta,ale te hustawke wykorzystalbym na ewentualna zmiane zagli by robic predkosc,but wciaz idac na poludnie az do Zwrotnika Koziorozca przynajmniej/czyli jeszcze ze trzy dni /.chyba ,ze prognozy synoptyczne sie zmienia wiec trzeba bedzie sie dostosowac.Sa obaj na tym samym m/w poludniku wiec powtarzam -tylko robic predkosc!Mysle,ze tak jak Krzysiek to przedstawil na mapce PW mnie by odpowiadalo.Trzy statki zaliczylem na SAILWX’e z ich obszaru/co kazdy moze/.I tak Maersk Rapier /idzie z poludnia/ podaje wiatr30*,sila 20-12 kts(;idzie na przeciecie Ich trasy)Cool Express podaje kierunek wiatru 10* a sile 28kts(kurs tez przecinajacy ).Westerhever (wysuniety bardziej na wschod od pozostalych) podaje kierunek wiatru140* i sile 25-27 kts.

 5. Ale tak całkiem nienapewno się stanie. Ja kombinuję, że już teraz powinien kierować na SE. Amerykanin będzie miał potem w oczy. A kto tych instrukcji po polsku tow. Gutkowskiemu nie dostarczył ? Można coś z tym zrobić ? Dostarczyć je Gutkowi albo kogoś po prostu za taki błąd powiesić ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.