JAZDA PRZED FRONTEM – KRZYSZTOF DUMARA

Cześć

„Obaj liderzy żeglują przed frontem chłodnym dobrze rozbudowanego niżu,
Gutek w nieco silniejszym wietrze, stąd jego większe prędkości. Obaj są już w zasadzie na szerokości geograficznej Cape Town.
Dla obu żeglarzy optymalne wydaje się utrzymanie jak najdłużej przed frontem ze względu silny na wiatr z baksztagu – dla Gutka będącego nieco bardziej na
północ pełniejszy. Doścignięcie przez front to wpadnięcie pod wiatr bardziej zachodni i słabszy oraz pod wpływ skrzyżowanej fali ze starego kierunku NW i nowego. Co daje trudniejszą dla żeglarzy i autopilotów i wolniejszą żeglugę.

Trzymajmy więc kciuki za Gutka, żeby nie spadł za front, choć to trudne zadanie, gdyż prędkość przesuwania się frontu jest większa niż jachtów Open (Eco) 60.
Kroku takiemu frontowi mógłby dotrzymać regatowy wielokadłubowiec 80 stóp i dłuższy (G class) jak Warta Polpharma, Gemini 3 Romana Paszke lub wielkie francuskie jednostki startujące obecnie w Route de Rhum i rozwijające średnie prędkości około 30 węzłów.

10 komentarzy do “JAZDA PRZED FRONTEM – KRZYSZTOF DUMARA

 1. „Niestety Gutek spadł jak się obawiałem za front i Brad odjechał, ale on też lada chwila ma przejście frontu i odległość powinna przestać się zwiększać ponad te 290 mil z porannego raportu. Poza tym Gutek zrobił zwrot z wiatrem na prawy hals i idzie bliżej centrum niżu gdzie silniejszy wiatr, a Brad zaraz wpadnie w ten kociołek za frontem, który spowolnił Gutka”

 2. 6.30Am. Przeżyłem zawał. Według odczytu raceviewera Brad 30kn Gutek 10kn. No dwa knoty to ja rozumiem, ale nie dwadzieścia. Brad!!! Pewnych spraw przeginać nie można!!!
  Na szczęście po 7.00Am sytuacja wróciła do normy.
  Widzę że Gutek poszedł na bardziej na południe, więc zaraz sprawdziłem na UGRIB prognozę i tak sobie że front o którym mówił Krzysztof odbija się od wyżu i skręca na podłubie. Gutek z braku odpowiednich żagli próbuje utrzymać się w strefie silniejszego wiatru. Nadrabia troszkę, ale za to płynie.
  Krzysztof, say something???
  Do „Szefowej” oprucz życzeń powrotu do zdrowia dla córeczki mam pytanko. Może masz jakieś informacje od ekipy lądowej, co z żaglami. Czy w Kapsztadzie uda się naprawić stare albo wymienić na nowe???
  Może trzeba jakąś akcję zmontować?

  Pozdrawiam
  Tomek
  „Melon”

 3. 6.30 am.Przeżyłem poranny „zawał”. Odczyt na raceviewer Brad 30kn, Gutek 10kn. Dwa knoty to jest do zaakceptowania ale nie dwadzieścia. Brad!!! Pewnych spraw przeginać nie wolno!!! Na szczęście po 7.00 sytuacja się unormowała. Gutek poszedł bardziej na południe więc zaraz kontrola sytuacji na UGRIB i tak sobie myślę że frąt o którym mówił Krzysztof według prognozy odbije się od wyżu i przesunie na południe. Gutek z braku odpowiedniego żagla do płynięcia z wiatrem próbuje utrzymać się w strefie śilniejszego wiatru. Nadrabia trochę drogi ale za to płynie.
  Krzysiek, say something?!?!
  A do „Szefowej” mam pytanko. Czy masz jakieś informacje od ekipy lądowej w sprawie uszkodzonych żagli. Czy jest szansa że w Kapsztadzie Gutek dostanie nowy komplet, albo uda się naprawić stare??? O fałach nawet nie wspominam.
  Może trzeba jakąś akcję skręcić?

  Tomek
  „Melon”

 4. Przed chwilą w TVP INFO w wiadomościach sportowych była krótka informacja o aktualne sytuacji wV5O

 5. Co jest z tymi fałami! Poracha jakaś. Czy na takich dużych łódkach to normalka czy na taj są jakieś trefne? Może na słońcu pięć sezonów wisiały?

 6. O… to nieprzyjemność. Moja mniejsza, tak jak połowa klasy – żołądkówka. Siedzi w domu i przeszkadza ojcu w pracy, do czasu jak w końcu uzyska zgode na TV lub komp.
  A w sprawie codziennych newsów na stronie to, to „ha, ha” jest nieco przykrótkie.
  Wyjemy o wiecej. Jest ich tyle (materiałów filmowych – kazdy jacht ma przeciez sprzet video) a prawie nic się nie ukazuje. To źle. Źle dla Gutka, nas – żeglarzy i przede wszystkim dla samych regat.
  Wiem. Decyzje zapadają wyżej. Ale PR V5O ma chyba jakiś feedback?
  Chętnie podesłałbym im adres stronki:
  http://www.routedurhum-labanquepostale.com/en/s08_multimedia/s08p03_videos.php
  moze nie wiedzą jak się to robi?;)
  Znów żabojady sa lepsze. To inna liga.

 7. cZoŁEm
  dziś było małe zawirowanie, za co wszystkich przepraszam, spowodowane koniecznością mojego transferu do stolicy i pobytu wraz z córką w szpitalu; trochę utrudnia mi to działanie w sieci, ale staram się jak mogę; z góry uprzedzam, że przez najbliższe dwa dni będzie mnie również mniej tutaj i na Fb, ale będę na ile się da, tzn. będą mapki Krzysztofa i oficjalne newsy; we czwartek wracam do domu, gdzie jakoś łatwiej wszystko ogarnąc. No.

  Informacje – codziennie nowe – ha ha – są na stronie ; ) Jutro rano dzwonię do Gutka, więc będzie więcej danych; myślę nad przeniesieniem meteorologii Krzysztofa do sekcji newsowej – a co – wtedy tutaj będzie więcej miejsca na mój subiektywny punkt widzenia; choc z drugiej strony jeszcze chwila i chłopcy będą w Kapsztadzie więc odzyskam „plac” i będę mogła pisac również tu a Krzysztof odsapnie;

  tyle od Gospodyni w temacie ogólnym :)

 8. Panowie (i Panie jesli jakies są). Dyskutujemy sobie tak miło o prognozach i scenariuszach. Krzysiek Dumara dostarcza nam piekne mapki i wyjaśnienia ale…
  Czy ktoś widział Panią Gospodynię?
  Pani Gospodyni? Halo? Czy ktos tam jest?
  Może jakieś nowe info? Bo od tych mapek można juz ocipieć;)

  Pozdrowienia z tej strony ekranu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.