NO TO PŁYNĄ – PROGNOZA NA POCZĄTEK – KRZYSZTOF DUMARA

Pogoda rozwija się według prognozowanego od niedzieli scenariusza, jednak z około 1 dniowym opóźnieniem – klin wyżowy jest ciągle mocny, dość świeże wiatry w okolicy samego przylądka. Jednak zasadnicze zadanie pozostaje takie samo – sztuką żeglarską przebić się jak najszybciej na południe do wiatrów zachodnich związanych z niżami ryczących czterdziestek. Na przeszkodzie stoi klin wyżowy, z wiatrami słabnącymi w miarę zbliżania się do strefy rozbieżności wiatru w osi klina wyżowego, gdzie wiatr przeskakuje z SE na WNW. Ten ostatni kierunek to już wspólne pole działania klina wyżowego i przechodzącego na S prawdziwego niżu czterdziestek.

Sztuka żeglarska i walka o każdą milę może być bardzo potrzebna, bo około klin wyżowy soboty (pobudzony spływem zimnego powietrza przyniesionego niżem) ma popełznąć na wschód ewentualnie przykrywając żeglarzy i spowalniając ich.

Jednak zmiana kierunku wiatru na odchylony ku zachodowi pozwoli skierować się na E z takim odchyleniem w stronę sztormowych wiatrów na południu (i krótszej drodze po ortodromie – można sprawdzić napinając nitkę na globusie), jakie taktycznie wypracuje sobie każdy z żeglarzy. Liderzy pewnie będą ryzykować jak najszybszą jazdę na S, bo klin wyżowy ciągle będzie chciał dogonić zawodników.

22 komentarze do “NO TO PŁYNĄ – PROGNOZA NA POCZĄTEK – KRZYSZTOF DUMARA

 1. Milka,nasza Droga Gospodyni pytaj Gutka za kazdym razem w jakim zestawie zagli najczesciej szedl,idzie.Mamy /czesto blade :)/pojecie jakie wiatry wieja i z jakiego kierunku,jakim kursem idzie a jesli przynajmniej przy kazdej relacji uzupelni ;jakie zagle niosl,niesie to wiadomosci dla mnie/przynajmniej/ nabiora wiecej dynamiki.Dla przykladu ostatnie godziny zeglugi/na bazie warunkow panujacych/wydaje mi sie ,ze powinien niesc obok grota rowniez solenta.Jestem ciekawy czy sie myle i jak bardzo.

 2. Wszystkie komentarze się odnalazły !!!!
  Wygląda jak bym miał bzika na punkcie VMG.

 3. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Jędrek rysunki z linku pozwoliły mi na bezproblemowe zrozumienie opisu angielskiego. Czyli pierwsza odpowiedź jaką dał Krzysztof była właściwa. To że Krzysztof jest profesjonalistą , wiemy od początku a z moich wątpliwości wyjaśniło się że chodzi o ortodromę przechodzącą przez punkt startu i mety.
  Czyli polskie określenie to Prędkość do celu, prędkość do mety. Skoro już to zostało rozgryzione to może jak wiele określeń technicznych zostawić angielski skrót VMG ?

 4. Dla dociekliwych/zawsze warto/http://www.oceansail.co.uk/Articles/VMGArticle.html
  Dla przypomnienia robi to obecnie” elektronika „jachtowa

 5. Z listy dyskusyjnej:

  VMG means made good to the target destination, so it only has meaning in the context of a GOTO, whether electronic, in your GPS or manual on your chart.
  Speed = Distance div. by Time.
  So VMG = Distance towards target/Time taken to go that far.
  If you are pointing away from the target, due to tacking for instance, or tide, then you must multipy the water speed travelled by the cosine of the angle your water track deviates from the required ground track.

  So if you make two miles in quarter of an hour, but are on a line which is pointing 24deg away from destination, you will have speed = 8kts, VMG = 8cos24 or 7.3kts

 6. Powtórzę to co pisałem dwa razy.
  VMG chyba jest związana z kierunkiem do celu (składowa prędkości). Komentarze które zginęły pisałem w czasie kiedy pierwsi trzej zmienili kurs na przeciwny do celu i VMG mieli ujemną, tylko Chris miał kurs w stronę mety i miał VMG na plusie.
  Gdyby VMG miała wynikać z różnicy prędkości chwilowej i prądu to ujemna wartość wskazywałaby że łódki nie mogą pokonać prądu i są znoszone przez ten prąd. Czy tak mogło być w tym przypadku?
  Może gdzieś u organizatorów lub u twórców strony dostępne są definicje wartości które pokazują się w odpowiednich okienkach?

 7. Wcięło cały mój wywód. Powtórzę z nadzieją że dotrze.
  VMG jest chyba związana z kierunkiem do celu (oczywiście składowa szykości ). Traz kiedy zmienili kursy na przeciwne w sy]tosunku do portu doceloweg VMG zrobiła się ujemna. Tylko Chris ma dodatnią, ale też ma inny kurs.
  Gdyby VMG miała być związana zprądami to obecna sytuacja oznaczałaby że łódki nie potrafia pokonac prądu morskiego i są znoszone.
  Może organizatorzy lub przygotowujący stronę mają definicje wielkości z okienek które nam udostępniają ?

  • Chyba jednak VMG jest związana z kierunkiem do celu (tzn. składowa prędkości ) . W tej chwili kiedy zmienili kursy na przeciwne w stosunku do portu docelowego to VMG zrobiło się ujemne. Tylko Chris ma VMG w plusie.
   Gdyby VMG miało być związane z prądami to obecna sytuacja świadczyłaby że nie potrafią pokonać prądu i są znoszeni w kierunku gdzie płynie prąd.

 8. podsylam kolejna zabawke/jesli oczywiscie ktos tego nie zna/http://forecast.predictwind.com/tracking/CMC

 9. Jak ktos wyzej okreslil ;jest to” predkosc nad dnem” i jest to prawidlowe/rzekl bym doslowne/.Jezeli bedziemy mieli np.5 kts/predkosc lodki rzeczywista/i prad przeciwny 2 kts,to VMG wyniesie 3kts.Jezeli zrobimy zwrot o 180*i ten sam prad /2kts/,to wowczas VMG wyniesie 7kts.Obecne cyferki na stronie V5O /czyli ten VMG,to nic innego jak predkosc podana poprzez GPS.

 10. vmg -Pokazuje najkrótszą drogę do celu (znaku)-na wiatr i z wiatrem.Jest obliczna z predkosci jachtu i kierunku wiatru pozornego Nie wiem jak sie to ma do ortodomy i prądów.

 11. Już płyną.!!!
  Pokazują się nowe informacje. Czy mógłby ktoś wytłumaczyć co znaczy, albo różnicę między „Aktualna prędkość” a „Prędkość nad dnem”. A co to będzie „Prędkość ostatniej doby” ? Czy będzie to długość śladu / 24h, czy odległość w linii prostej z pozycji początku i końca doby /24h.
  Trzymam kciuki!!!
  Do tych wejść na stronę dołożyłem swoją cegiełkę i ci którym przesłałem linki do http://www.v..5o... .

  • A więc – to prawda, jest nowy „raceviewer” (chyba ładniej by było jednak „mapa”). Aktualna prędkość to prędkość chwilowa łódki która pokazuje się na „zegarach” u Gutka i komputerach komisji (tak jak wszystkie inne wartości które dają się mierzyć). Stąd np może być wiadomo, że max w którymś etapie był 25 węzłów. Ale to mogło być np. „z górki”, czyli z fali. Prędkość nad dnem to prędkość rzeczywista z jaką porusza się jacht względem dna morskiego, czyli z jaką przesuwa się po wodzie niezależnie od tych chwilowych prędkości. Prędkość ostatniej doby to chyba będzie ostatni przelot dobowy, czyli tak naprawdę ilość Mm przebytych w przeciągu ostatnich 24h. Doba będzie liczona od godziny startu, czyli od 0900 UTC. Muszę sprawdzić – jeżeli to wyjątkowo nietrafione określenie, to postaram się je zmienić.

   • Więc sprawdziłam tę „prędkość ostatniej doby” – w angielskiej wersji jest to „speed last 24h” – mierzona w węzłach – więc będzie to średnia dobowa na mój rozum, ale ja jestem rozumem humanistycznym, choć zmarynizowanym :)

  • Moim zdaniem

   aktualna prędkość –
   prawdopodobnie z jachtowych GPSów – więc chwilowa prądkość względem matki Ziemi – (chwilowa nad dnem)

   prędkość ostatniej doby –
   chyba masz rację – długość śladu (droga przebyta względem dna)/24

   VMG
   jest chyba błędnie opisana (jako prędkość nad dnem) – Velocity Made Good to rzut normalny prędkości chwilowej nad dnem na kierunek ortodromy (prostobieżni) do celu -może być mocno mniejsza jeśli ze względów taktycznych nie jedziemy prosto do celu.

   • Taaak … Nareszcie dobre wytłumaczenie tego VMG …
    teraz to proszę ładnie i zgrabnie najlepiej w 2-3 wyrazach przetłumaczyć … a ja postaram się spowodować zmianę tego zapisu jak również paru innych; ale dopiero po weekendzie, bo w weekend spece od strony mają wolne :)

   • Czyli to VMG to składowa wektora prędkości chwilowej w kierunku ortodromy ? Jeżeli tak to jakiej ortodromy? przechodzącej przez pozycję z początku i końca doby pomiarowej, czy ortodromy przechodzącej przez porty etapowe? czy może jeszcze inaczej?
    Prosze nie traktowac moich pytań jako czepiania się ale jestem bardzo zainteresowany wszystkimi szczególami, a mało zorientowany w tej tematyce.

Możliwość komentowania jest wyłączona.