DECYZJA JAK NAJPÓŹNIEJ – KRZYSZTOF DUMARA


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Brad jest po właściwej stronie wyżu i ustawiony do przejścia przez Morze Tasmana. Gutek też po właściwej i ma jeszcze możliwość wybrania opcji drogi na wschód od Wyspy Południowej NZ w silnych wiatrach między odchodzącym na E niżem a wyżem tasmańskim. Derek przez przedwczesne podjechanie na północ znalazł się po niewłaściwej stronie dość szybko poruszającego się wyżu i ma teraz przeciwny wiatr, pod który halsuje, choć powinien chyba uznać swój błąd i obchodzić wyż od południa, gdyż porusza się on na NE i na kursie 20 będzie go ciągle blokował.


Sytuacja jest ciekawa, jako że na zachód od wyspy prognozowane jest wytworzenie sie ciekawej sytuacji meteorologicznej. Na froncie chłodnym odchodzącego na E niżu w zetknięciu z ciepłym powietrzem nad wyspą powstanie zafalowanie, zaczątek niżu (fN), a w zimnym powietrzu przyniesionym tym frontem przez Cieśninę Cooka zaczątek wyżu (zW). Taki układ spowoduje ograniczenie silnych wiatrów na zachód od wyspy do jej części południowej. Po tej samej stronie w części północnej prognozowany jest słabogradientowy obszar znoszących się nawzajem słabych wiatrów, tak jakby zderzenie wiatrów ze składową E z cieśniny z wiatrami SW wzdłuż brzegu.

Na piątek sytuacja według mnie ciągle „na  dwoje babka wróżyła” dla Gutka z nowym niżem prognozowanym od Tasmanii i wyżem, który ma się przecisnąć przez Cieśninę Cooka. Według mnie trzymanie kursu na południowy cypel wyspy i podjęcie decyzji jak najpóźniej jest wskazane.


30 komentarzy do “DECYZJA JAK NAJPÓŹNIEJ – KRZYSZTOF DUMARA

  1. Wygląda to niesamowicie i bardzo dziwnie… W wrtualnych regatach jachty ECO 60 osiągają około połowy prędkości wiatru. Only! Chyba że dostał huraganowy podmuch… i go opanował.

  2. Czy ktos mi moze wytlumaczyc o co chodz z raceviewer’em?
    Czemu Brad jest na ostatnim miejscu? Czyzby sie wycofal?

    Takze dziekuje ze te wszystkie technicze ‚pogaduszki’
    milego dnia

    • No cóż, Raceviewer się trochę wywalił, był jakiś problem z serwerami i pokazuje teraz coś dziwnego, ale wg informacji z Wellington Brad płynie dalej i wszystko jest OK, to tylko błąd w systemie :)

      • Plynie i to z zawrotna predkoscia 28 kn. Mysle, ze powinny byc jednak jakies przeliczniki, bo jak mozna rownac lodke Brada do Gutka ? Dlugosc taka sama ale reszta na duza niekozysc Operona.

          • Time: 12 Jan 2011, 23:55
            Latitude: 43 40.520 S
            Longitude: 164 39.360 E
            Heading (true): 108
            BSP (knots): 8538.2

            Chyba jakieś poważniejsze błędy, bo to co powyżej skopiowałem z predictwinda.

        • Brad przy wietrze jaki ma musiałby się przesiąść do bojera aby lecieć 28 kn :) No chyba że jakiś lokalny podmuch złapał. Ale mi to na błąd raczej wygląda.

          • zasurfował na fali

            cześć Jacek, a jaka Twoja maksymalna predkość na katamaranie?

            Pozdro KD

          • Cześć Krzysiu
            Oj na katamaranie to tyle nie było:)
            Próbowałem się do Ciebie ostatnio dodzwonić ale numer nieaktualny mam.
            Pozdro

  3. Wow! A jednak zwrot! Super! Kapitan Operona ma swoje zdanie i nie idzie na łatwizne, jak zapowiadał tak zrobił! Nieugięty! Myślałam przez chwilę, że Brad nie wytrzymał psychicznie i się wycofał jak zobaczyłam przed chwilą raceviewera….. coś się mocno pomieszało.
    Dzięki, że tyle tu komentarzy technicznych – można się przy znawcach poduczyć – komentujcie jak najczęściej :)

  4. Mily akcent z Wellington/patrz wyzej/.Mily rowniez ze strony V5O,ze okreslaja Gutka jako nieugietego,chcacego wykorzystac ostatnia szanse i odebrac ew.Brad’owi zwyciestwo.
    Meteo.straszy zimnym wiatrem w piatek nad Poludniowa Wyspa.Tak jak Andrzej sobie zalozyl w piatek wieczor Gutek powinien znalesc sie na poludniku 171* E i jezeli pozostanie /a wydaje mi sie ,ze powinien/na tym kursie do soboty,to wyszlo mi,ze bedzie juz na wysokosci 47*S.Bedzie to po trawersie Polwyspu Suanders i spekuluje,ze sie nieco mocniej skieruje na polnoc/50*/ .W sobote w poludnie zapowiada sie ,ze dogoni Go Wyz z SW i wciskajac sie w dwa Nize /jeden z NW ,drugi z SE/rozpadnie sie/ prwadopodobnie po czesci przez Wyspe Poludniowa/ i utworzy kolejny Wyz,ale przed Gutkiem /NE/.I co za tym idzie wiatr w tym Wyzu z NEbE /jak dla Gutka na ten moment bedzie przechodzil na N.Czyli Gutek rozpocznie intensywna halsowke.Jesli chodzi o wiatr to to co znalazlem na ten rejon w piatek i sobote do poludnia/poprzedzajaca halsowke/utrzyma sie korzystnie dla Gutka z WSW poprzez N do WNW /sile wiatru przewiduja srednio blizej brzegow NZ w tym rejonie od 20 do 10 kts.Fale natomiast /bedzie malala/od 15 do 7 ft.,ale upierdliwa z SW i okresie srednio 10 sek.

  5. Ale fajans na raceviwerze myślałem w pierwszej chwili kiedy zaspany odświerzyłem stronę ze Brad się wycofał.

  6. ladne zdjecie Operona na stronie miasta Wellington (w sekcji events)
    http://www.wellingtonnz.com/events

    Przy okazji – czy jest gdzies do zobaczenia „instrukcja zeglugi”, zeby sprawdzic gdzie dokladnie jest finish line tego etapu? Nie moge tego nigdzie znalezc – moze ktos wie?
    Czy beda sie przeciskac do samej zatoki przy porcie Wellington czy meta jest gdzies troche wczesniej, jeszcze w ciesninie Cook’a?

    • z tego co wiem nie ma nigdzie w ogólnej dostępności informacji o pozycji mety, ustawia się ją tak, żeby nie zakłócać ruchu w okolicach portu, zarówno start w La Rochelle jak i meta/start w Kapsztadzie były kilka mil od główek; dokładnej lokalizacji nie potrafię Wam podać

  7. Kości zostały rzucone!!!! Kibicuję od posczątku regat – tyle emocji i przekaz super. Pozdrowienia z Koszalina-KM TRAMP-trzymamy kciuki.
    Gienek.

  8. Dzisiaj (środa godz. 20.00 czasu chicagowskiego) wykonałem kolejna symulację odnosnie kursu który obrał Gutek.. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to symulacja – realna pogoda może znacznie odbiegać od virtualnej. Na razie symulacja wskazuje, że dla Operona kurs południową stroną wyspy South Island jest racjonalny. Wygląda to jak poniżej:
    – czwartek godz. 12.00 UTC wiatr w granicach W20-25 w poz. 162* 50’
    – czwartek 18.00 W 16-20 w 164*31’
    – piątek 00.00 W 18-24 w 166*12’
    – piątek 06.00 W 20-25 w 167* 53’
    – piątek 12.00 W 20 -22 w 169*34’
    – piątek 18.00 NW 15-20 w 171* 15’
    To jest oczywiście tylko symulacja. Założeniem jej jest, że Operon płynie ze średnią szybkością 10 w. Przy kolejnych pozycjach jachtu podaję tylko długość geograficzną zakładając, że Gutek będzie starał się utrzymać szybkość jachtu przynajmniej 10 w toteż prawdopodobnie będzie się starał trzymać niżej (bardziej na południe) bo tam będą silniejsze wiatry. Moment wspinania się do góry (na północ) wybierze skiper w momencie dla niego najbardziej sprzyjającym – nie jestem w stanie tego przewidzieć kiedy, zależy to w dużej mierze od lokalnych warunków (prądy, bryzy etc.) do których nie mam dostępu. Reasumując przypuszczam, że żegluga dołem czyli południową stroną wyspy opłaci się. Tym bardziej, że w sobotę rano przychodzą wiatry NW 25 w i wiecej. To dla Gutka żegluga półwiatrem lub pełnym bejdewindem (kurs, który Operon lubi i jest szybki). W tym czasie po drugiej stronie wyspy wiatry zdecydowanie słabsze i z rufy (to wolniejszy jurs, nawet dla Brada). Pytanie: Czy tak będzie naprawdę? Jutro będziemy wiedzieć więcej obserwując kursy (lub ich zmianę) poszczególnych jachtów.Jutro kolejna symulacja.
    Andrzej W. Piotrowski
    Chicago
    P.S. Swoje analizy opieram na (jak wspominałem) mapach pogodowych z GribUS i mapach elekronicznych, nawigacyjnych MaxSea. Swoją drogą ciekawe czy moje przypuszczalne pozycje Operona (długość geograficzna) będą zbliżone do rzeczywistych.

  9. Zrobił zwrot! Idzie na wschód, ależ to było zagranie. Wygląda jakby odprowadził Brada za wyspę i czmychnął w stronę wiatrostrady… Płyną tą samą prędkością – po 13 w.

  10. Grzebałam dziś w PredictWind – jak się otwiera Raceviewer to trzeba kliknąć napis: Prognoza pogody PredictWind i tam korzystając z wersji darmowej programu dotarłam do animacji – niestety tylko na krótki czas do przodu – 24 h – ale zawsze coś – no i nauczyć się można trochę; jest wersja z różnymi typami map i wykresami, też GRIB – zachęcam do prób. Jeszcze sama nie umiem się tym do końca posłużyć, ale może ktoś z was będzie miał więcej czasu i cierpliwości. Wygląda na to, że całkiem dobre narzędzie było pod ręką tylko słabo rekomendowane :)
    Sznurki są takie:
    http://forecast.predictwind.com/map/free/79
    http://forecast.predictwind.com/free
    http://forecast.predictwind.com/map/free/110

  11. W wirtualnych regatach tych samych regat zalecana trasa była narysowana z prawej strony wyspy. Organizator chyba ten sam… Gutek idzie kursem 27 tak jakby chciał popłynąć za Bradem i przypilnować II miejsca. Po lewej stronie cypla ma powiać struga wiatru 35 w. może to go zachęciło do zmiany kierunku, a może nie… Brad pociągnie do połowy wyspy i straci wiatr. Po prawe stronie 48 godzin solidnego wiatru 25-30 w. A później też słabo…

  12. Droga wschodnia to może być klucz do sukcesu. Ten etap pokazuje, że żeglarstwo polega na szybkim podejmowaniu właściwych decyzji. Jak nie trzeba walczyć ze sprzętem to jest walka taktyczna – fantastyczna!
    Cieszę się, że wprowadzasz organizatorów w zakłopotanie swoimi odważnymi decyzjami. Swoją drogą jestem trochę zdziwiony zdziwieniem organizatorów, że ktoś wpadł na pomysł dojścia do Wellington inną trasą. W następnej edycji głosuję na ciebie w konkursie Sportowiec Roku. Gutek Tak Trzymaj!

  13. Panie Krzysztofie może na finiszu publikowałby Pan mapki ze swoimi komentarzami codziennie jako że warunki wokół NZ są trudno przewidywalne co podkreślał Gutek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.