HALSÓWKA – KRZYSZTOF DUMARA

Nieoceniony Krzysztof przysłał kolejną analizę sytuacji. O 13.00 naszego czasu dzwoniłam do Gutka (nagranie na głównej stronie, bardzo polecam, szczególnie końcówkę), pytałam (m.in.), co pokazuje komputer w kwestii ETA (prognozowany czas przybycia na metę) – ok. 15.30 UTC jutro. Ale jak wiadomo to się może zmienić, o czym zresztą Krzysztof wspomina.  A kciuki dalej musimy trzymać … wykończę się. A oto Krzysztof:

Wszyscy z trójki w ćwiartce SW dość stabilnego wyżu, usiłują wykorzystać zmiany wiatru wynikające z geometrii wiatru opływającego mniej więcej koliście jego centrum i z ruchów układu ciśnienia jako całości. Wszystko to trzeba balansować z siłą wiatru malejącą w miarę zbliżania się do centrum. Na przykład Gutek ma w tej chwili chyba najlepszy kąt, ale najmniejszą siłę wiatru. (Jak dzwoniłam miał 22 węzły i był zarefowany – MJ.)

Przez najbliższe około 40h wyż będzie w miarę trwał (a nawet się umacniał, tworząc klin w stronę szybko rosnącego innego wyżu nad wybrzeżem Argentyny. Będzie  wykonywał małe oscylacje  zmuszając żeglarzy do starannej i przemyślanej halsówki na zmianach siły i kierunku wiatru. Tu może przydać sie doświadczenie regatowe i wyczucie tendencji zmian Gutka. Oprócz tego gospodarka siłami (w tym psychicznymi) w stresie przed samą metą. To też jego mocna strona. Kierunek wiatru zasadniczo będzie z północy i to może przedłużyć zacięty finisz.

Dopiero w piątek od południa UTC układ ciśnienia słabnącego wyżu może dać słabe, ale pozwalające jechać prosto na metę wiatry. Dodatkowo mogą być one wzmocnione i korzystnie odchylone wiejącą na ląd bryzą dzienną. Umiejętność wykorzystania tego złożonego układu wielu czynników wyłoni najlepszego z trzech.

165 komentarzy do “HALSÓWKA – KRZYSZTOF DUMARA

 1. O Krzysia się nie martw – on też może być z siebie dumny; a jak się chłopak rozpływał to jeszcze może pokazać pazurki! A następny etap będzie bardzo techniczny – sporo pod wiatr, wyżyk do objechania, pasaty pod wiatr, równiczek ze swoimi duldrumami, silne prądy pod Brazylią. Jeszcze nas kupa nocek przy racewiewerze czeka. Szkoda tylko że aktualizacje co 6 godzin…z drugiej strony jakby było „on line” to nie byłoby tych emocji i tylu ludków na forum… a takto jest o czym dyskutować

 2. Mikst po tym Twoim sprawozdaniu to już nie wiem komu gratulować. Gutkowi zwycięstwa czy Tobie kunsztu literackiego. Gratuluję Wam obu ale gdyby nie Gutka SUPER WYCZYN nie obudziłaby się w Tobie tak doskonała inwencja twórcza. Więc też w Twoim i wszystkich blogowiczów imieniu dziękuję za to jeszcze raz PANU Gutkowi. hejka

  • Jemu, jemu. On Ci jest wielki. Mnie po prostu zatkało.

   Patrzyłem, czytałem, widziałem na mapie, że nie da rady… a tu piszą, że to niemożliwe, że może jednak itd. I że już się zrównał, a właściwie wyprzedził… że prowadzi!!! Że ich widać z dachu…
   I pomyślałem o Majorze, kurcze taki rajd zrobił facet… Zaczął przed Hornem, potem koło Falklandów mocno kombinował i wreszcie wypalił jak z rakiety. Taka przewaga (dwa razy) i tak szybko prysła jak bańka… Zrobiło mi się go żal, a tu wszyscy fetują cud Gutka, las gratulacji – a ja nic, bo widzę dramat Anglika. Zajarzyłem, że trzeba coś zaimprowizować i taki pomysł się pojawił więc klik, klik, klik i jest. Pofalowałem trochę szalami zwycięstwa i porażki.
   Zadziwiające jest jednak co innego – triumf Brada zmalał przy wielkim wyścigu trójki wczorajszych bohaterów z Gutkiem na czele.

   Wiwat Gutek!!!

 3. Brawo Gutek !!!!!!
  Wielkie gratulacje , trzymałeś nas w napięciu do ostatniej chwili

 4. Gutek !Wspaniala Robota Wielkie Gratulacje !
  Pozdrawiam rowniez Wszystkich piszacych na tej stronie !Jestescie Super!

 5. Panie Gutku nasz Wielki Mistrzu gratulujemy finiszu dziękujemy za dostarczone emocje,czekamy na jeszcze.Pańskie zdrowie (trzy z pieprzem trzy bez pieprzu i trzy tak)

 6. Halo, halo, tu helikopter!

  Właśnie lecimy naprzeciw trójki samotnych żeglarzy, którzy kończą dzisiaj trzeci etap regat dookoła świata Velux 5 Oceans w Punta del Este. Spodziewany finisz – godz.: 20 – 22.
  Na mecie oczekuje amerykański żeglarz Brad Van Liew, który wpłynął do portu kilkadziesiąt godzin temu. Gra orkiestra i panuje podniosły nastrój. Brad ma nadzieję, ze odbierze cumę od pierwszego z nich. A my mamy informacje, że zdecydowanie prowadzi angielski supersailor Chris Stanmore-Major na jachcie Spartan. Ma przewagę kilkunastu mil nad polish sailor Gutek of Operon Racing, którą wypracował w ciągu ostatnich kilku dni i całego etapu.

  Oni wszyscy opłynęli Cape Horn, mają za sobą 6 tys. mil i są piekielnie zmęczeni. Ale walczą z oceanem, wiatrem i swoimi słabościami. Wykorzystują wszystkie swoje i sprzętu możliwości by wyprzedzić konkurentów i wpłynąć w glorii do Punta del Este.
  Rozglądamy się wokoło, piękny widok lśniącego blasku słońca odbijającego się od lustra błękitu. Trochę nas to oślepia i nie widzimy jeszcze żadnego jachtu…

  Czyżby coś ich zatrzymało gdzieś hen za horyzontem? Może popłynęli daleko w bok i nie możemy ich zobaczyć. Zacięta walka pomiędzy Derkiem i Gutkiem przykuła do ekranów wszystkich miłośników jachtingu oceanicznego. Ale mister Major dokonał niebywałej sztuki i objechał walczącą dwójkę jak hokeista bramkę. Ha, ha, to musiała być gorzka lekcja dla chłopaków, którzy się tego pewnie nie spodziewali.

  – Halo pilot, czy my dobrze lecimy?
  – Yes ser, for south.

  Rozglądamy się wszyscy i nadal nikogo nie widać, żadnego jachtu… żadnego śladu na wodzie. Gdzie oni się podziali?

  – Halo helikopter, halo helikopter. Tu Punta del Este, tu Punta del Este.
  – Tu helikopter…
  – Możecie wracać , żeglarze już w porcie. Over.
  – What??? Why is first?
  – Mister Gutek.
  – Mister… Gutek???
  – Yes, 40 seconds before beak of the Major’s mister.
  – What??? What superiority?
  – 40 seconds.
  – O my God, we come back!!!

  Halo, halo! Właśnie otrzymaliśmy sensacyjną wiadomość – słynny internacjonal poish supersailor wygrał superfinish w Punta del Este. Niesamowicie zdolny chłopak from Poland. Jego jacht to supermachine – product of France – jeden z najszybszych bolidów klasy ECO 60. Aaa, super! Superstar polishsailor number one! Wprawdzie jacht Majora uchodzi za speedmachine, ale wszystko mogło się zdarzyć w tym skotłowanym oceanie.
  Kto wie może o coś zahaczył …

  Halo Punta del Este podchodzimy do lądowania.
  – Gutek number one, Gutek number one! Super, super event. But how this stood???

 7. Jednak jeden ! Po powiekszeniu zdjecia to widac .Genaker oparl sie o ktorys ze sztagow i stad ten cien . Sorry !

 8. Oczywiscie ze ma dwa foki ! Stad te 40 sek. roznicy. Do tego nakrecil 58 mil wiecej od Chrisa ! GRATULACJE DLA WSZYSTKICH CZTERECH WSPANIALYCH ZEGLARZY !!!!

 9. Jedzie na małym genakerze…Derek zaraz będzie bo u Brada karkówka stygnie!

  • Też przyglądałem się dłużej i stwierdziłem że to ciemne zdjęcie ,załamanie żagla i adrenalina po stresującym finiszu spowodowały że przywidziały mi się dwa foki , które pozwoliły Gutkowi wyprzedzić Chrisa. Ale fatamorgana. Ha ha !!

 10. Może fachowcy się wypowiedzą. Czy na tym zdjęciu http://yfrog.com/f/h5pauwfj/ Gutek ma dwa trójkąty z przodu?
  ściągnąłem zdjęcie i powiększyłem. Faktycznie dwa trójkąty i w dodatku po jednej stronie masztu. Jak się nazywa taka konfiguracja? Ja jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Ale ja tylko kibic. Pewnie dla tego połknął Chrisa w końcówce.

  • To nazywa się na „trójtyla”. Sam to kiedyś za młodu na DZ’ecie wymyśliłem ;)

   Gutek, WIELKIE, WIELKIE GRATULACJE

 11. Gutek – od początku wierzyłem, że ten etap bedzie Twój, ale takiego scenariusza nikt by nie wymyślił. Wygrałeś w najlepszym możliwym stylu. Nie mam słów uznania. Full respect
  Darek (Drapella)

 12. Myślę, że film będzie jakoś rano, zdjęcia pewnie w nocy, więc uprzedzam pytania.
  Gdyby zdjęć nie było w galeriach – nie wskakują tam same niestety – to trzeba szukać w zakładce media.

 13. Gratulujemy, świetujemy!!! PODZIWIAMY! Jaka szkoda, że to tak daleko.
  Dziekujemy za dostarczenie nam takich emocji.
  pozdrawiamy Ela i Piotr

 14. Panie Gutkowski- bylo wspaniale !!! Osobiscie podziekowac przyjedziemy do Charlestonu ! Do Zo Ba Cze Nia !!!

 15. Moja żona powiedziała, że Gutek jest szalony. A niby się nie interesuje…
  Gutek – zgadzam się z żoną! Niesamowity wyczyn!

  Brawo, brawo!
  Muszę to zobaczyć, pewnie ktoś filmował.

 16. Gutek,dziękujemy za wspaniłe emocje, hhhhhhhhhhhhhuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaa!!!!!

 17. Nie mam słów. Spociłem się, mam zadyszkę!
  Panie Gutku – DZIĘKI i GRATULACJE!

 18. 40 sekund !!!!! Wielkie brawa dla GUTKA za niebywałą odporność i POLSKI CHARAKTER.

 19. HUUUUUUUURRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. to tym bardziej nie będę zakładał konta na Fb – bo tam wprwadzają zament :)

  braawwwoooo !!! PAN Gutek :)

 21. Gutek jestes mistrzem nad mistrzami>Mega szacun za taktyke ;) Brawo GUTEK
  Lubudubu, lubu dubu, niech zyje nam Prezes Naszego Klubu ;)
  Pozdrowienia z Chicago i do widziska w Charlestone :)

 22. A zawał (mój) był o włos!
  Do tego na facebooku ktoś napisał wcześniej, że jest 3-ci.
  Może od dziś nie Pan Gutek tylko Mistrz Gutek?
  Jesteś WIELKI i tyle.

 23. na Fb Ela Sałaban, że 3 i to chwilę temu ?? ale ja i tak bardziej wierze naszej gospodyni :)

  też idę się napić za tą końcówkę …

 24. Mil;ka jak można posłać Gutkowi Flaszkę Whisky do Punta. Ja płacę. Powaga!!!!

  • To ja dołączę drugą. Równie poważnie.
   Może wtedy im z Krzysiem starczy:)
   Milka – jak to załatwić?

 25. Hip Hip Hurrrrrrrrrra!!!!!
  Hip Hip Hurrrrrrrrrra!!!!!
  Hip Hip Hurrrrrrrrrra!!!!! Hurrrrrrrrrra!!!!! Hurrrrrrrrrra!!!!!

 26. No to pięknie ! Tak czy inaczej Pan Gutek i Krzyś obowiązkowo idą na dobrą wódkę!

 27. jest tak zażarta i ciekawa rywalizacja, że postanowili ją przesunąć (metę) parę mil wzdłuż wybrzeża, żeby publiczność miała jeszcze większe wrażenia ;)

  Go Gutek!

 28. Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Gutek jest na 102!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Rozpłaczę sie ze szcęścia!!!!
   Hip Hip. Hura!!!!!!Hip Hip. Hura!!!!!!Hip Hip. Hura!!!!!!Hip Hip. Hura!!!!!!Hip Hip. Hura!!!!!!Hip Hip. Hura!!!!!!…….

 29. Na facebooku jest fotka z dachu – jadą równo, te nadajniki satelitarne chyba się nierówno logują i stąd różnica!

 30. nie znam się na żeglarstwie wcale a wcale a przezywam to tak jak urodziny moich dzieci :)

  Go Gutek Go …

  • Dobre!!! Ciekawe czy w tej marinie będą parkować? jak w tej to może udz się zobaczyć OPREON jak wchodzi do mariny

 31. Wpadłby człowiek i na szotach popracował ale rączki mam za któtkie i nie sięgam do Punta……
  Dawaj dalej Gutek!!!!

 32. Jak myslicie dla kogo gra orkiestra na molo w Orient Point ? No dla kogo ? Fajnie graja !!!

 33. Na twitterze piszą że Gutek i Chris mają 5NM do mety, są przygotowane fotokomórki na mecie.
  Guteeeeeeeeeeeeek !!!

 34. Na Fb Operony piszą że na genakerze. Mnie z biura napisali że pojechały motorówki prasowe i że chłopaki jadą burta w burtę dosłownie. Wykończę się!

 35. Pozostało około 5 mili płyną mniej wiecej równo.Guteeeeeeeek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 36. Gutek na genakerze??????? to tam jakaś odkretka poszł.
  Miało byc w morde!!!
  Go Go Go!!!!!

 37. Zdrzemnolem sie krzyne i mialem sen . Gutek stoi na dzioble Operona, ktory prowadzi do mety automatyczny pilot (zupelnie jak pod Smolenskiem). Gutek jedna reka trzyma kil ,a druga reka pozdrawia mijanego po zawietrznej Chrisa Majora ktory ma lzy w oczach -moze od pianki do golenia, a moze z bezsilnosci. Na to wszystko spoglada Pan Derek przez lornete , bo lornetka przybliza znacznie. Na molo w Orient Point gra orkiestra skocznego begina na czesc zwyciezcy ktorym jest…. i tu mi sie sen urwal bo moj pies mnie obudzil !!!

 38. To jakaśmasakra! Takiego stresu to ja nawet przed maturą nie miałem :)
  A to Gutek płynie a nie ja!
  Chociaż czasem mam wrażenie, że też tam jestem. GO!

 39. Generalnie Krzyś prawie cztery godziny płynął w poprzek; tymczasem Gutek pojechał na zmianie…zastanawia mnie jak ją wyczuł? Przez lornetkę?

  • Mnie zastanawia jak to się stało że Krzyś przez ostatnie 2 dni podejmuje prawie zawsze optymalne decyzje taktyczne. No ale Derek też się nad tym zastanawia na pewno …

 40. Bardzo bym chciał żeby tak było. Ale z tego wynika , że Gutek od ostatniej pozycji na raceviwerze przepłynął 27 NM a Chris mniej niż 8 NM. Czy to możliwe? Może informacje na RV z 12.00 były błędne.
  Gutek płłłłłłłłłłłłłłlyń bo kciuki bolą , ale wytrzymamy !!!
  Gutek !!! Gutek !!! Gutek !!!

 41. AAAAAA!!!! yellowbricki Gutka i Majora przestały nadawać pozycję !!!!
  Tak więc to, kto pierwszy na mecie będzie niespodzianką. Zwariuję chyba. Ekipa z Punta donosi, że tam w biurze też niezły chaos. ETA dokładnie za 3 godziny – 20.30. Tak mi podali przed chwilą.

 42. Milka wiesz ile ma tej przewagi? Jak ze trzy mile to może dowiezie…ale tan nerwy muszą być na wodzie – Krzyś pewnie brodę wyrywa….Coś mi się wydaje, że tym razem z prządkiem na łódce do portu nie przypłynie.

  • NIE WIEM. Gutka pozycja odświeża się teraz co 1 godzinę, reszty co 30 minut, trochę zamieszania. odległości nie jestem w stanie wykapować, linka nie mogę wam podać; komisja pozwoliła nam już szaleć na FB i TW bo powiedzieli że teraz to już i tak nie ma wpływu na decyzje taktycznie i stąd te wszystkie wpisy. Ale są prawdziwe bo to pozycje z yellowbricków :)

   • Milka,
    czy to znaczy że teraz mamy wszyscy się przenieść na FB? Czy jest szansa że będziemy wiedzieć wszystko jak tylko szybko się da?
    Czy mamy już kolejne pozycje? O której się spodziewasz?

    Guuuuteeeeekkkk, Gooooooooooooooooooooooo :) :) :)

    • Ja chwilowo nie wyrabiam – przecież Fb to też ja :) ale się staram;
     Teraz chwila ciszy bo muszę zacząć pisać jakąś informację i przygotować pytania do Gutka;
     Jak coś się zadzieje to mi wrzucają na skype a potem ja na Fb a potem tu – taka kolejność; Ale nie przenoście się wszyscy – tu też fajnie :)
     Pączka zjeść, pobiegać, psa wyspacerować …

 43. Ale emocje,
  Gutek jesteś niesamowity. Dawaj :) :) :)
  I tak jak w załączonym niedawno linku do końcówki filmu „Wind”, Gutek walczy jak Geronimo.
  Po prostu niesamowite.

  Gutek, Gooooooooooooo

  Trzymajmy kciuki, bo to już tak blisko…

  • Informacja z Punta :)
   Gutek wyprzedza Krzysia !!!
   Jest niesamowity – jeden ruch taktyczny i nadrobił te 19 mil!!!
   O 16.00 naszego czasu miał 38 mil do mety.
   Walka na pewno do ostatnich metrów. Trzymajcie kciuki!!!

   • Pojawił się taki wpis na twitterze:

    Less than 40 miles to go…. and Gutek has passed Chris! Here is a pic of their latest positions http://yfrog.com/h02ygewj

    Trzymać kciuki, bo wszystko się może jeszcze zdarzyć!

   • Gutek uwierz w to że możesz tak jak my WIERZYMY.
    Go Gutek Go!!!!!
    Zaraz zemleję Uffffff!!!

 44. Najpierw mapa: http://screenshooter.net/data/uploads/hta8rotpjwl94nu.jpg
  Pozycja na godzinę 1200. KK 328 (Operon miał KK 12).
  Pewnie się już zwrócił i Chrisowi plan wywrócił.

  19 mil różnicy to dużo, 1/3 drogi do portu… Może tam z przodu sflauci przed wieczorem.
  Szkoda, że nie możemy obserwować zmian co godzinę. Uff, co by nie było na kolacji obydwaj są u Brada.

  Go, go, go! Hej, Gutek, go!

 45. Przybliżcie (zaklęcia pomagają bo już płynie o 1 knot szybciej od CSM) … no Operon dasz radę !!!!

 46. Dobre wiatry i moce przybliżcie Gutka ku zatoce!!!
  (BOR już przy Hornie)

 47. Znam taką stronę z gribami prądów moim zdaniem najlepsza jaką znam
  http://www.tidetech.org/downloadable-grib-files
  ale tam nie ma south atlantic, te można znaleźć na mapach pilotowych
  co do mojej nocnej informacji o predictwind to chyba byłem śpiący, bo tam podają info co trzy godziny ale pogodową a nie o pozycjach jachtów, będę na przyszłość myślał zanim coś napiszę.

  • Przy takich emocjach trudno może się zdarzyć.
   Ważne żeby Gutek zachował zimną głowę do samego końca.

 48. Wejscie do Punta nocą , będą musieli bardzo uważać na siebie i na ruch statków w okolicy Montevideo, jeszcze pare godzin , Gutek trzymaj się!!!

 49. Chyba chłopaki właśnie powinni robić zwrot na lewy hals, a koło 16 znów na prawy. Ciekawe jaktam prądy – jest jakiś grib do prądów?

 50. Wszystko na to wskazuje, że stawka się rozstrzygnie bliżej brzegu, gdzie większy wpływ na wiatr będzie miał ląd.

 51. :) kto z Was w Gutka wierzy niech tu szybko bieży ! Gutek Pan Gutek Pan Mistrzem Nam !!!
  Gutek Go Gutek Go !!!!!

 52. Jeszcze pare takich emocjonujacych finiszow i wydamy tomik poezji zelgarskiej :)

 53. Gutek Pan Gutek Pan Operona bierze w tan i tak długo nam tańcuje póki drugi [za Bradem] nie dopłynie!!!! GUTEK GUTEK GUTEK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 54. Ja to już na „relanium” jade bo inaczej się nie da!!!!!1
  Gutek!!! Gutek!!!

 55. Jak wierzchowce na Służewcu, „łeb w łeb”. Po 6000 milach na oceanie południowym, ostro walczą. Gutek pewnie wypija hektolitry kawy a Major herbaty, Derek pewnie popija kawę z mlekiem…?
  To adrenalina…
  Pozdrawiam.

 56. Ápdejt’ sie spoznil. Strata 3Mm do Spartana.
  Bedzie dobrze, Pan Gutek im pokaze gdzie raki zmiuja.

  • :) Mi się włącza regularnie z 13 min. opóźnieniem :/ Wg.organizatora 101nm – 97nm=3nm.
   organizator też chyba jedzie na jakichś dopalaczach :) mimo wszystko Gutek i tak tą dodatkową milę nadrobi z nawiązką :) Go Go Go!

 57. 6.00 nie jest żle, Gutek drugi!!! Słabo widzę,słabo widzę! Proszę włączyć światło! :)
  Następna sesja za godzinę-over.

 58. :)) Pan Major nie daje za wygraną: 10 knotów i 1 mila za rufą Operona. KK 326
  :) Pan Gutek też walczy, a co: ale 9 knotów i 1 mila przed Spartanem. KK 333
  :))) A Pan Derek to jest fajny gość: 9 knotów i 25 mil za Operonem. KK 332
  Pan Gutek idzie 7 stopni ostrzej od Pana Majora, dlatego chwilowo wolniej. Coś mi się zdaje, że oni będą się tak zmieniać miejscami do rana kilka razy. A w dzień – mordewind dla wszystkich!!! To się nazywa wyzwanie…

  Gutek Pan, Gutek Pan nosi wody dzban.
  Gdy za rufę go wyleje, to Pan Major oszaleje.
  (pełna abstrakcja o 01:40)

 59. Krzyś płynie pełniej o 5stopni, a Derek tak jak Gutek i prędkość ta sama. A i wiatr odkręcił i na razie koniec halsówki. Nie jest źle. Trzeba czekać do 03:00 i sprawdzić na predictwind.

 60. Gutek prowadzi :) ,ale Krzyś ma większą prędkość :/ Co to będzie,co to będzie…..?
  Gutek….jeszcze trochę wytrzymaj, Go Go Go!

 61. Hola hola, nie chcę się mądralować ale pamiętajcie, że to nie jest bezpośrednie 1 mila do Krzyśka ino chyba różnica między nimi mierzona od obecnej pozycji każdego z nich do mety. Przy halsówce może to się zmieniać po każdej zmianie halsu. Chyba, że któryś z nich trafi na korzystną na danym halsie odkrętkę i z nią odjedzie. Na predictwind podają ich pozycje co trzy godziny tylko że tam nie ma pokazanych dokładnych punktów zmian halsu a rysują kreski od pozycji do pozycji z danej godziny. Jak widać teraz o 00:19 to Krzysiek nie zrobił zwrotu. A zasnąć do 01:00 i tak się nie uda.

 62. Wyjasnila sie przyczyna naglego przyspieszenia lodki Gutka. Gutek uzyl hydrogeneratora jako zrodla dodatkowego napedu (propeler hydrogeneratora zmienia kierunek obrotow i daje naped – oczywiscie kosztem energii z akomulatorow). Okazalo sie, ze jest to dozwolone poniewaz uprzednio energia ta zostala uzyskana w czasie gdy lodka plynela na zaglach i kosztem jej predkosci.. Jest to ryzykowne posuniecie (grozi szybkim rozladowaniem akumulatorow) ale do mety juz blisko. Nie jest jasne czy pozostali zeglarze sie na to zdecyduja i kiedy.

 63. Kto idzie spac przed 1wsza, ten mietki :)
  GUTEk, GUTEK (i dmuchamy na zagielki)
  Zbiorka na blogu o 1wszej i apel i 7mej!

 64. Ważne, żebyś na tej adrenalinie dociągnął do samej mety. Psychika tu superważna no i wytrzymałość na braki snu.Trzymam kciuki.Pomyślności no i trochę szczęścia życzę, bo wolę walki i wiedzę to masz na pewno.
  GoGutekGo

 65. Właśnie wróciłem z roboty….Pan Gutek jest WIELKIM PANEM! Pozostaje nam nie spać do piątku. Milka nie dałoby się częściej tych raportów zamieszczac? Chociaż pozycyjki? Nerwy straszne. Ten wyścig jest nieeeeprawdooopodobnie dłuuugii!

 66. :) Ale emocje!,a to jeszcze prawie 200nm do mety, 200nm prawdziwego kunsztu żeglarskiego w wykonaniu Pana Gutka :) Go Go Go!!!

 67. Jak to się stało, że ta 1 mila morska różnicy w stosunku do Chrisa jest dla pozycji Gutka z 1738 UTC a nie 1800 UTC? Te 22 min różnicy czasu dla VMG = 9 kt daje ok 3,3 NM do przodu. Według mnie Gutek już jest przed CSM….i na pewno będzie walczył jak lew do samego końca – odeśpi „na emeryturze” . To twardziel dużej miary i potrzebuje adrenaliny, by się nie nudzić…To scenariusz pod niego nawet jak ma teoretycznie wolniejszą (bo cięższą) łodkę….

 68. Ale poszedł.
  Dopiero dotarłem do domu a tu takie dobre wieści.
  Gutek !!! Gutek !!! Gutek !!! Gooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!
  Witamy w klubie nocnych Marków. Budzik na 7.00

 69. no niesamowite!
  Gutek faktycznie ma niesamowitego czuja!
  nie pozostaje nam nic innego jak czekać do godziny 1.00 w nocy.

 70. Ja tu do Was biegne z dobra wiadomoscia i widze ze wszyscy juz wiedza o tej jednej NM !!! No coz , kolejna noc przed nami . WERRY INTERESTING !!!!!

 71. Ja mam to samo w oficjalnym raporcie. O godzinie 19.00 Gutek 1,3 Mm do Krzysia !!!!
  NIE-PRAW-DO-PO-DOB-NE !!!
  GUTEK GO!

 72. Naprawdę jest niesamowity 1 mila??? to znaczy ściga, goni… wow, ale emocje. Już nic nie mówię… widzicie to ??? Czy mi się śni? To jest prawda – prawda? 1 mila? Już nic nie mówię… no jeszcze tylko Gutek go! Gutek Go!

 73. Kapitalna sytuacja! Świetnie rozegrana przez Pana Gutka. 1 mila do lidera pewnie już pękła i jest na prowadzeniu. Odchylił się od wiatru by nabrać prędkości, tam nieco mocniej dmucha, więc… GO! GO! GO! Gutek GO! Cała naprzód i do mety!

 74. Kochany Gutek …..Gutek go! Gutek go! Ale jazda! jak tu pójść spać ,na pewno do 1 szej nie .Trzymajmy się,adrenalina rozlewa się po całym naszym żeglarskim(polskim) świecie.

 75. 24 godzinny slalom ektremalny do mety trzeciego etapu. Dobrze, ze jest nadzieja na poprawe kierunku wiatru, tuz przy koncowce.Sluchajac ostatniej rozmowy Milki z Gutkiem(koncowka rozmowy), zrozumialem czemu Chris ominol go wczoraj duzym lukiem a Derek szybko pozegnal sie przez telefon:) Pozdrowenia, nie obgryzajcie paznokci!!!

  • Dla Gutka byloby lepiej gdyby kierunek wiatru jak najmniej sprzyjal calej trojce, bo wtedy mialby wieksze szanse byc lepszy (jego przeszlosc regatowa by zapracowala).

 76. Dzięki Panie Krzysztofie za ostatnią chyba prognozę.
  Z wypowiedzi Gutka wyczułem że do końca się nie podda i wierzy w swoją łódkę.
  Gutek !!! Gutek !!! Gutek !!!

 77. Chyba ostatnia pogodynka w tym etapie. Wielkie dzięki Panie Krzysztofie.
  Z wypowiedzi Gutka można wyczuć że będzie wałczył do końca.
  Gutek !!! Gutek !!! Gutek !!!

 78. to się nam zapowiada nerwowa końcówka tygodnia. szkoda tylko, że raporty z pozycji żeglarzy są tak rzadko. w tej sytuacji, mogliby organizatorzy się postarać o częstsze odświeżanie pozycji.
  trzymam kciuki za Gutka,
  ale nie zapominam o pozostałych, wszak każdy na równi naraża swoje życie!
  Go Gutek, Go!

  • Częściej podawane pozycje zawodników –
   Generalnie dla nas tak i nie. „Tak”, ponieważ czas strasznie wolno płynie między 6 godzinnymi wachtami, a „nie” ponieważ Gutek musi mieć szanse uwolnić się od Darka. Wspominał o tym wiele razy, choćby w ostatniej relacji, że gdyby mógł wyłączyć śledzenie na dobę, to by się inaczej wszystko potoczyło.

   Gutek, Gutek Gooooooo :) :) :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.