Plan prac na Operon Racing

Oto kolejna korespondencja z Urugwaju od Michała Majkiego Mikołajczaka, który razem z Gutkiem przygotowuje Operona na miejscu do kolejnego etapu – bardzo dziękujemy i pozdrawiamy!

Ainhoa Sanchez/VELUX 5 OCEANS

„Obejrzeliśmy dokładnie podwodną część kila, śrubę napędową i płetwy sterowe, żeby ostatecznie oszacować straty po zderzeniu z drzewem. Z kila oderwany został płat poszycia ok. 30×80 cm i odsłonił metal. Musimy zabezpieczyć go przed korozją, wypełnić ubytek i przykryć laminatem, następnie wyszlifować i pomalować farbą antyporostową.
Śruba napędowa nie została uszkodzona, łopaty są całe i nie wygięte. Jest za to lekki luz na wale, ale to nie powinno być trudne do usunięcia. Stery wyszły z kolizji jachtu z drzewem zupełnie bez śladu.
Najpoważniejszą usterką są uszkodzone łożyska, na których pracuje uchylny kil. Rozebranie mocowań łożysk (na dźwigu) jest operacją trudną, czasochłonną i niebezpieczną. Należy odłączyć siłowniki, rozebrać mocowania łożysk i wymienić je. Bardzo utrudniony jest dostęp do tych elementów, a chwila nieuwagi lub niewłaściwe postępowanie może spowodować wypadnięcie kila.
Ile strat dodatkowych może dokonać spadające 4 tony pozostawiam wyobraźni czytelnika :) Wszystkie te naprawy nie powinny trwać dłużej niż 4 dni.
Wielką niespodzianką dla nas było, gdy kazano nam zwodować jacht jeszcze tego samego dnia, którego go wyciągnęliśmy. Nie mogliśmy dokonać żadnych napraw części podwodnej.
Takie tu zwyczaje…
Łożyska sprowadzamy z Kanady, powinny dotrzeć do nas w czwartek, potem czeka nas tylko odprawa celna, które może trwać od 2 godzin do 4 dni i do pracy :)
Poza tym jacht jest w dobrym stanie. Musimy uszczelnić kilka drobnych przecieków, rozłożyć, wyczyścić i nasmarować kabestany, bo podróż dała się im już we znaki. Planujemy również założyć dodatkowy wiatromierz na maszt i 3 dodatkowe wyświetlacze do układu autopilota.
Większość czynności będziemy wykonywali sami. Z pomocą przyszło nam dwóch młodych żeglarzy z jachtklubu Punta del Este. Chłopaki, Mateo i Bruno, mają duży zapał do pracy i są bardzo pomocni.

Miasto urocze, o bardzo wakacyjnym charakterze, spokojne choć głośne. Na plażach mnóstwo ludzi, woda ma ponad 25 stopni, a powietrze 30. Dookoła śpiewy ptaków, tropikalne rośliny, przytulne kawiarnie i przepyszne jedzenie.”

9 komentarzy do “Plan prac na Operon Racing

  1. Bardzo sie cieszę na myśl o czacie z Gutkiem i na pewno sie przyłączę. Brak mi tylko birerzących informacji o postepach na „Babci”. Dają radę czy pojawiają się nowe problemy????
    Szwfowo odezwij się prosze.
    Ps. A na zalewie lód topnieje i niedługo łajba myk do wody. Ale sie cieszę!!!!
    Pozdrowienia z Tolemka(Tolkmicka)

  2. Czy nie ma tam jakiś naszych(Polaków),to aż dziwne, może trzeba poszukać jakiejś Polonii tamtejszej,to mogli by pomóc chociaż przy odprawie celnej no i nie tylko. W Montevideo(trochę daleko) raczej na pewno są,trzeba by się może spytać miejscowego Proboszcza,jeżeli są na miejscu to ich zna.

  3. Laminat, smarowanie i szlifowanie to pestka ! Z kilem i lozyskiem chlopaki nie dadza sobie rady ! Trzeba siegnac do portfela i zawolac fachowca . A tak w ogole co Gutek robi przy jachcie? Powinien zwiedzac okolice i wejsc na zreperowany jacht jak juz bedzie na wodzie, gotowy do startu do czwartego etapu . Capito ???

  4. Wyblinka na kilu i dwa wolne końce liny do góry na pokład i obłożyć na knagach/kabestanach. Nic nie spadnie. :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.