O autopilotach słów kilka

Wyjaśnienie od Majkiego w kwestii tego, co tam robią z instalacją autopilota:

„Standardowo instalacja autopilota składa się z wiatromierza z kablem, komputera, logu (na Operonie są dwa boczne, bo jacht pływa w takim przechyle, że sam centralny mógłby dawać złe odczyty), żyrokompasu, siłownika i wyświetlaczy.

Teraz na Babci (dzięki Eljachtowi) została założona dodatkowa instalacja wiatromierza Raymarine do nowego autopilota Raymarine który był założony w Nowej Zelandii (wiatrak z kablem). Jeżeli Gutek uzna, że coś z odczytami nie gra, przełączy sobie autopilot na drugi wiatromierz. (Komputer, siłownik i wyświetlacze ma zapasowe i w razie usterki może zostać wymieniony.) Cała praca w Punta związana z wchodzeniem na maszt polegała właśnie na założeniu zapasowej instalacji Raymarine tak, żeby w przypadku awarii któregokolwiek elementu szybko i łatwo Gutek mógł go zastąpić / przełączyć.

Oprócz Raymarine jest jeszcze NKE, ale ten z wiadomych względów raczej nie jest używany.”

Na deser fotosy od ekipy – ładny sztorm tam mieli (fot. Eliza Gutkowska – muchos gracias); będzie więcej na stronie głównej w galerii tylko muszę poukładać to wszystko co dostałam. Pamiętajcie o czacie – liczę na Was :)

Zbigniew Gutek Gutkowski (POL): wtorek, 22 marca, 1800 UTC / 1900 PL

Chris Stanmore-Major (GBR): wtorek, 22 marca, 1830 UTC / 1930 PL

Brad Van Liew (USA): środa, 23 marca, 2300 UTC / 2400 PL

Derek Hatfield (CAN): środa, 23 marca, 2330 UTC / 0030 PL czwartek 24 marca

Czat z Bradem Van Liewem, Derekiem Hatfieldem i Chrisem Stanmore-Majorem będzie prowadzony po angielsku, z Gutkiem przez pierwsze 20 minut po polsku, potem ostatnie 10 minut po angielsku; Każdy czat będzie trwał pół godziny. Uczestnictwo przez stronę www.eco60.net.

10 komentarzy do “O autopilotach słów kilka

 1. Podhale , pochmurno, dżdżysto, lekki wiatr, barometr mocno w dół. Słońca dla Wszystkich!!!

 2. Dzień dobry o poranku,
  A mi się najbardziej spodobało zdjęcie z …no właśnie ? Syrenami? :) Najpierw dedukowałam, że to może Tubylcy poprzebierani karnawałowo…Kto wie? Na tle tego wzburzonego, groźnego morza wygląda bardzo ładnie…
  Pozdrowienia z wietrznej W-wy. Po prostu jakieś 30 w porywach 40 węzłów. Drzewa przechylają się ku ziemi, szum, zawirowania, jakby Zima jeszcze chciała pogrozić palcem, ale wie, że niewiele już może zdziałać, bo i tak zaraz pojawi się ….Pani Wioooooosna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
  Z pozdrowieniami,
  Iza „Kika”

  • No właśnie. Też nie wiem co to jest – może coś w stylu pomnika na morskim brzegu ? Tak to wygląda. Mam nadzieję, że niebawem nadejdą dalsze korespondencje.

 3. Witam
  jako, że dzisiaj Zbigniewa …
  więc ode mnie wszystkiego najzdrowszego, najlepszego i stopy wody pod sprawnym kilem :)

  Tomek alias bzikol.

 4. Witam

  dzisiaj zaglądam do kalendarza a tam napisane jest, że dzisiaj Zbigniewa …
  więc ode mnie wszystkiego najzdrowszego, najlepszego i stopy wody pod sprawnym kilem :)

  Tomek alias bzikol.

 5. Tak, to samiec, na grzbiecie modny „jeżyk” , ona miałaby „loczki”. No i oczywiście bardzo zmęczony i śpiący :) Pozdrowienia dla wszystkich.

 6. to raczej mlody lew morski/+_ 4 latek/nie foka,ale samiec przez co ma prawo sie Tobie podobac ;)

Możliwość komentowania jest wyłączona.