JAK PRZERWAĆ PROCESJĘ – KRZYSZTOF DUMARA

Żeglarze ustawiają się do przecięcia trasy procesji (niżów). Procesja właśnie stanęła, bo tworzący się u brzegów Brazylii niż jest wypełniany wiatrami z wyżu (dającymi zresztą zawodnikom od startu stały półwiatrowy napęd) od wschodu, a zasilany gorącym powietrzem znad Brazylii z NW. Wytworzył się więc stan chwiejnej równowagi i trudno prognozować dokładnie ruchy chimerycznego niżyka na północ od trasy regat.
Z kursów zawodników wygląda, że wszyscy oprócz Gutka ufają prognozom i chcą przejść blisko centrum tego słabego tworu (kursy ok 45) , wierząc, że wiatr ich nie opuści. Gutek idzie ok 10 stopni ostrzej na wiatr obchodząc to szerzej i usiłując dobić się bezpośrednio do resztek pasatu półkuli S, które tu u wybrzeży Brazylii mają kierunek z grubsza NE- ENE.

Wydaje mi się, że współzawodnicy kryjący się nawzajem i trzymający się prostego kursu NE – rywale Gutka – mogą zostać jutro zmuszeni do halsowania. Taką hipotetyczna sytuację, na której Gutek może nieco zyskać dopasowując kurs do zmian wiatru przedstawia następna mapka.

Pojutrze wszyscy powinni już się znaleźć po drugiej stronie procesji halsując pod północny wzdłuż wybrzeża wiatr, szukając optymalnej drogi do odkręconego bardziej na E pasatu. Chyba, że ktoś w tej złożonej sytuacji się pogubi i utknie pod baldachimem centrum niżu.

14 komentarzy do “JAK PRZERWAĆ PROCESJĘ – KRZYSZTOF DUMARA

 1. Przypomniala mi scena z „Pana i wladcy” gdy szukal miejsca do postoju i naprawy po ataku „Franzua”

 2. Cześć,
  Podsyłam link do atolu Atol das Rocas, o którym mówi Gutek w ostatnim przesłanym nagraniu:
  [url]http://www.panoramio.com/photo/48748535[/url]

 3. Dawaj dawaj Panie Mikst. Jestem jakies 25 mil za Toba. zaraz bede wlaczac kierunkowskaz zeby Cie wyprzedzic ;) tylko drogi nie zajezdzac prosze bo wasko
  Pozdrawiam Piotrek

 4. Ależ tam jest kocioł… Jeszcze przed chwilą był wiatr 14,6 a teraz jest 2,7. Z kursu 60 zrobił się 270 i V=3,7… Szok. Wieje tylko pod brzegiem w odległości 30 mil i w plecy, ale tuż obok wieje dokładnie w drugą stronę lub prawie wcale… Wow!

 5. Coś się znowu na RV nie zgadza. Na mapkach pierwszy Brad, a wg rankingu 3. Już myślałem że ten tryb ukryty włączyli, ale chyba nie.
  Suma sumarum, dobrze ,że się zatrzymali.

  Go, Gutek, Gooooo

 6. Po predkosciach na RV wyglada ze wybor kursu ok 55 st. procentuje. Dzieki Panie Krzysztofie za analizy meteo!!!

 7. Alez tu sie dzieje. Nie podoba mi sie, jak widze OPERONA na koncu kolejki.
  Ale jak to pisal klasyk – W tym szalenstwie jest metoda.
  pozdrawiam uzaleznionych od RV

 8. Chłopcy są po prostu eleganccy i czekają ,może nie wiedzą i czekają na mistrza(oj aby nie zapeszyć).Teraz dopiero się zaczyna ciśnienie dla nas chyba trzeba zacząć dmuchać,jak tu wysiedzieć do następnej pozycji,chyba trzeba sobie wgrać mapkę i trenować na sucho. Pojadę na molo choć popatrzeć na nowo powstającą marinę i na morze , stamtąd podmucham .Gutek go go go!

 9. Ależ to się zmienia! Chłopaki poszli w maliny pod brzeg, a tu trzeba odpadać do KK45 i do góry… 9 węzłów do zdobycia! Halsóweczka się zaczęła. :)

  • Gratuluję!!!!! Wczoraj byłem przed Tobą a dziś za ale mam plana wiec do boju!!!!!!
   GUTEK wierze w CIEBIE!!!
   Pozdrawiam wsztstkich.
   Tomek

   • Zrównałem się z Dinem, a Riksza „depcze mi po pawęży”, ale to nic. Jak Krynio znalazł się już przy cyplu? Oto jest pytanie, tym szlakiem idzie Brad & Coalicja, wiec mogą i oni szurnąć po „trzcinach”. Jestem w okolicach Gutka i mam kurs 0, prędkość 9 w., a Operon zwolnił do 6…
    Melon – dawaj, dawaj! Gutek dobrze kombinuje i jemu wiatry zmieniają się płynnie, nam (wirtualnym) cyklicznie. Dobrze, że są izobary na mapie.

 10. Mapka pogody z dnia 31 mar. -powinna byc utajniona ! Czarno na bialym widac plany Gutka. Nie po to plyna ukryci w eterze ,by podpowiadac konkurencji sympatycznej wprawdzie, ale zawsze konkurencji ! Mysle ze te opowiesci o kilu to zmyla . Jutro sie obudzimy ,albo po jutrze a Gutek drugi, 5 nm. za Bradem.

 11. Kurs kompasowy dla Operona (dla ostatniej pozycji): 26 stopni, o 21 – 35, a o 23 – 30 i tak do rana. Tak wygląda na Sailing Simular: Velux. Prędkosć wzrasta do 15 w. Teraz kieruje się na 56…

Możliwość komentowania jest wyłączona.