Rolex Fastnet i nie tylko

Trwają właśnie regaty Rolex Fastnet Race. Śledzić można tu: http://www.rolexfastnetrace.com/Tracking-Full-Page-Hidden/2015-fleet-tracking-race-player.html

Na starcie stanęło 310 jachtów (tyle jest widocznych na tablicy trackingu), w tym 9 (!) jachtów IMOCA – dwa najnowszej generacji, z hydroskrzydłami (Banque Pop i Safran). Ja nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do nowych kolorów, nowych nazw i nowych właścicieli niektórych jednostek, ale to minie.  Jeżeli chodzi o ściganie, to prawie nie wieje, więc regaty trwają dłużej niż zwykle, ale pogoda piękna, więc fotografowie szaleją – polecam zdjęcia na stronie regat http://www.rolexfastnetrace.com/.

Ładny "bałagan" na trackingu :) ponad 300 jachtów to jest coś! /

Ładny „bałagan” na trackingu :) ponad 300 jachtów to jest coś! 

Dla klasy IMOCA to pierwsza impreza nowego cyklu Ocean Masters. (W regatach Rolex Fastnet miały startować cztery nowe IMOCA, ale na trasie nie widzę Hugo Bossa ani St Michel-Virbac, więc najwyraźniej ich start nie doszedł do skutku.) Kolejnymi regatami dla sześćdziesiątek w tym roku będą: Transat Jacques Vabre (25 października) i B2B (6 grudnia – powrót z TJV, ale samotnie). W przyszłym roku, 2016 – najpierw samotny transatlantyk (najprawdopodobniej The Transat w maju) a potem, 6 listopada, Vendée Globe. Ten kto zgromadzi najwięcej punktów, zostanie mistrzem świata.

A z wiadomości mniejszego kalibru:

Już niebawem – 25 sierpnia –  w Polsce wyjątkowa impreza – mistrzostwa świata klasy Optymist (http://www.optiworlds2015.com/). Polecam kibicowanie oraz zapisywanie nazwisk tych z pierwszej dziesiątki. Na pewno o nich jeszcze usłyszymy.

13 września ruszy Bitwa o Gotland, w tym roku na trasie tych wyjątkowych regat samotników dookoła Gotlandii zobaczymy 20 zawodników. Więcej na ten temat już niebawem, w tym roku, tak jak w poprzednim, mam przyjemność współpracować z organizatorami BOG. Strona regat: http://bitwaogotland.pl/.

19 września ruszy Mini Transat, w którym udział weźmie Radek Kowalczyk – jako pierwszy Polak znajdzie się po raz drugi na starcie tych regat. Zdaje się, że Mini Transat uzależnia, chociaż można o tych regatach powiedzieć wszystko poza tym, że są lekkie, łatwe i przyjemne :) Informacje przedstartowe oraz z trasy będą tu zamieszczane na bieżąco.

Tyle na razie newsów w wakacyjnym skrócie. Upały odganiają od komputera, czego wszystkim życzę :)

3 komentarze do “Rolex Fastnet i nie tylko

    • Ciekawy tekst. Dzięki ! Tymczasem w Fastnet „analogi” w „czubie”, Paul Melhat na SMA ex Macif prowadzi stawkę IMOCA, za nim PRB Vincenta Riou, trzeci Jan Elies na Quequiner ex Safran ! Słaby wiatr sprzyja weteranom.

      • No właśnie. Mam wrażenie, że te hydroskrzydła są bardziej skuteczne przy silniejszym wietrze. Z niecierpliwością czekam na Transat Jacques Vabre, żeby zobaczyć coś więcej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.