FCAWR 2021-22, ex- VOR

Od jakiegoś czasu znamy już szczegóły, przynajmniej niektóre, dotyczące najbliższej edycji załogowych, etapowych regat dookoła świata (ex-VOR). Poniżej detale. Tekst na podstawie informacji prasowej IMOCA z 5 października.

***

Zainteresowane zespoły mogą się już zapoznawać ze wstępną wersją przepisów najbliższej edycji załogowych, etapowych regat dookoła świata, która zaplanowana jest na lata 2021-22. Popłyną dwie klasy – jachty IMOCA z hydroskrzydłami walczące o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej oraz monotypowe VO65 walczące o Youth Challenge Trophy, nagrodę dla najlepszych „młodzików”. Lista zgłoszeń zostanie otwarta 11 grudnia.

Tymczasowa nazwa regat ex-Volvo Ocean Race i ex-Whitbread Round The World Race to FCAWR (The Fully Crewed Around the World Race). Publikacja wstępnej wersji przepisów stanowi pierwszy krok, pozwalający otworzyć negocjacje z zainteresowanymi zespołami. Przewodniczący stowarzyszenia klasy IMOCA, Antoine Mermod, zapowiada ścisłą współpracę z organizatorami regat. W najbliższym czasie prace mają zostać skoncentrowane na kontroli kosztów, co jest kluczową sprawą we wszystkich regatach.

Na razie nie znamy jeszcze konkretnych dat, liczby etapów oraz nazw portów, ale we wstępnym zawiadomieniu o regatach widać już zarys planu. Pierwsze wyścigi portowe oraz start pierwszego etapu będą po raz kolejny odbywały się w hiszpańskim Alicante, jesienią 2021. Maksymalna liczba etapów to dziewięć. Liczba portów etapowych – osiem. Przynajmniej po jednym „przystanku” w lokalizacjach takich jak: Ameryka Południowa, Australia/Nowa Zelandia, Azja, USA, Europa (gdzie planowane jest zakończenie jesienią 2022).

W klasie IMOCA dopuszczone do startu będą jachty zwodowane po roku 2010, wyposażone w hydroskrzydła oraz standardowy maszt skrzydłowy, z pięcio- lub sześcioosobową załogą. „Podczas postojów w portach etapowych, ze względu na ograniczenia czasowe, ważne jest, aby jachty były jak najbardziej podobne, co pozwala unikać dużych różnic na mecie. Stąd wziął się przepis dotyczący roku wodowania. Pozwala on również dać wszystkim załogom szansę na dobry wynik” – wyjaśnia Antoine Mermod.

Na czas wyścigów portowych załoga (z wyłączeniem reportera pokładowego) będzie składała się z pięciu osób, w tym przynajmniej jednej kobiety. Możliwa jest też obsada sześcioosobowa, ale wtedy kobiet musi być przynajmniej cztery. „Tutaj również szukaliśmy równowagi” – tłumaczy Mermod. „Żeglarze z Volvo Ocean Race chcieli większych załóg, a ci z IMOCA mniejszych. Moim zdaniem mamy tu dobry kompromis” – dodaje.

Biorąc pod uwagę istniejące jachty klasy IMOCA oraz te obecnie budowane, potencjalnie można uznać, że około 16-18 jednostek spełni wymagania organizatorów dotyczące regat 2021-22. „Naszym celem jest zgromadzenie na starcie od dziesięciu do piętnastu jachtów” – mówi Mermod. „Pracujemy obecnie intensywnie z wieloma zespołami. Wszyscy są bardzo zainteresowani, więc efekty powinny być dobre”.

Jeżeli chodzi o jachty VO65, załogi będą 10-osobowe, a większość będzie musiała w chwili startu być młodsza niż 30 lat. Co najmniej troje żeglarzy musi być młodszych niż 26 lat. Będzie również określona liczba kobiet na pokładzie VO65, ale żadna z informacji, które czytałam, tego nie precyzuje.

Źródła:

IMOCA: https://www.imoca.org/en/news/2090-details-revealed-about-the-crewed-round-the-world-race-aboard-imocas.htm

VOR: https://www.volvooceanrace.com/en/news/12191_More-technology-more-diversity-more-sustainability-.html

 

Zrzut ekranu 2018-10-19 o 17.07.48

Ugo Fonolla / Volvo Ocean Race 2017-18