Szymon w krainie kangurów

Żeglujący dookoła świata na jachcie Atlantic Puffin Szymon Kuczyński dopłynął do Darwin w Australii.
Na miejscu jest też już Brożka – Dobrochna Nowak – która pomoże mu w przeprowadzeniu niezbędnych prac na jachcie. Przegląd techniczny i niezbędne remonty zajmą około miesiąca. Rejs przebiega zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem. Od startu z Polski upłynął już rok – Puffin wypłynął z Dziwnowa 30 sierpnia 2014. Okrążanie globu rozpoczął na Kanarach 24 listopada w Las Palmas.  Przypomnijmy, że wyprawa nosi nazwę Maxus Solo Around, a głównym partnerem rejsu jest stocznia Northmann z Węgorzewa. Poniżej korespondencja Brożki z Australii i zdjęcia:
20150901_083753

Szymon cumuje w Darwin. / Fot. Zew Oceanu

„31 sierpnia 2015 o 1800 UTC kotwica na Atlantic Puffinie dotknęła dna w australijskim Darwin. Szymon dopłynął w dobrym humorze i kondycji fizycznej choć zmęczony 1,5 dobowym podejściem do portu. „Minąłem już połowę drogi i jak na razie rejs przebiega bez większych problemów w za to w całkiem dobrym tempie jak na wielkość jachtu” – mówi Szymon. Od startu rejsu z Wysp Kanaryjskich Atlantic Puffin pokonał już 22 375 mil morskich. W Australii planowany jest miesięczny postój techniczny przed kolejnym etapem rejsu.
Od sztormu z którym Maxus 22 zmierzył się na Pacyfiku minął miesiąc. Ten okres rejsu Szymon wspomina „Po uderzenieniu fali w pierwszej kolejności musiałem skupić się na zrobieniu samosteru ponieważ autopilot odmówił posłuszeństwa. Z jachtu wybrałem ok 0,5 tony wody, a później zaczęło się wielkie sprzątanie. Ucierpiały głównie urządzenia w bakistach i jaskółkach, które mimo zabezpieczeń zostały zalane. Elektronika nie doznała większych uszkodzeń – główny komputer położony jest głęboko w hundkoi. Trzeba było przejrzeć wszystkie rzeczy na jachcie by uratować co się da – elektronarzędzia, zapasowe materiały, książki. Później próbowałem wypłukać ubrani i materace. Ten ostatni miesiąc zleciał mi pod hasłem porządków.”
Po rocznym rejsie Puffin wymaga malowania i przeglądu, ale poważniejszych awarii nie odnotowano. / Fot. Zew Oceanu

Po rocznym rejsie Puffin wymaga malowania i przeglądu, ale poważniejszych awarii nie odnotowano. / Fot. Zew Oceanu

Sprzątanie jachtu zbiegło się z przygotowaniem jednostki do kontroli celnej, imigracyjnej i biosecurity. Każdy jacht wpływający do Australii jest szczegółowo sprawdzany pod kątem wwożonych towarów, oraz ewentualnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Kontrola trwała około 1,5 godziny w czasie której przez jacht przewinęło się 8 osób i pies. Obecnie jacht znajduje się w Dinah Beach Cruising Yacht Associacion, gdzie przygotowywany jest do odświeżenia po 220 dniach rejsu. Planowane jest położenie nowej farby antyporostowej, szczegółowa kontrola takielunku i urządzenia sterowego.
Wpłynięcie do Darwin poprzedziło pokonanie bardzo trudnej pod względem nawigacyjnym Cieśniny Torresa. Ciesnina jest labiryntem często nieoznakowanych raf i wysepek, a pływy które się tam spotyka osiągają do 6 węzłów. „Wybrałem żeglugę trudniejszą – nieoznakowana trasą ponieważ była ona krótsza. Wolałem żeglując samotnie skrócić okres wymaganej czujności o 4-5 godzin – mówił Szymon – Pokonanie cieśniny zajęło mi w sumie 28 godzin w czasie których mogłem sobie pozwolić na niecałą godzinę snu. Bałem się wpływając do cieśniny ponieważ widoczność była bardzo słaba. Na szczęście później się poprawiła i teraz z perspektywy czasu dobrze wspominam to przejście.”
Szczegóły – przygody i dzienniki Szymona można znaleźć na stronie – bardzo polecam:
Postój techniczny w Darwin zaplanowano na miesiąc. / Fot. Zew Oceanu

Postój techniczny w Darwin zaplanowano na miesiąc. / Fot. Zew Oceanu

1 komentarz do “Szymon w krainie kangurów

  1. Dzielny Kapitan ! Dzielny jacht ! Kochający Zespół Brzegowy !
    Po roku zmagań z wiatrem i falami, zasłużony odpoczynek. W Australii teraz wczesna wiosna, dobry czas na regeneracje sił i sprzętu, niestety tylko miesiąc, wokoło słychać Zew Oceanu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.