Jacht Film 2017

Filmy przetłumaczone, czas na oglądanie. Tegoroczny, VII już festiwal filmów żeglarskich JachtFilm odbędzie się  w dniach 25-26 listopada 2017 w kinie Luna w Warszawie. (W innych miastach w terminach późniejszych.)

Festiwal z założenia poświęcony jest filmom żeglarskim i marynistycznym, a motywem przewodnim jest olbrzymia różnorodność żeglarstwa.

„Staramy się pokazywać historie, w których morze i wiatr są istotnym elementem całości” – mówi Andrzej Minkiewicz, organizator festiwalu. „Filmowe morskie opowieści są atrakcją dla każdego. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i prawdziwe zdarzenia. Emocje, towarzyszące bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód, własnych słabości, dojrzewaniu czy woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia”.

fot. film Jeździec oceanów

Yvan Bourgnon na „Ma Loulutte” w swojej szalonej podróży. /”Jeździec oceanów”

W tym roku obejrzeć będzie można filmy o wyjątkowych postaciach światowego żeglarstwa (Yvan Bourgnon w filmie „Jeździec oceanów”, oraz Laura Dekker w filmie „Dziewicza podróż”). Będą filmy pokazujące żeglarstwo jako niesamowitą przygodę i szkołę życia „Morscy Cyganie. Na krańcu świata”. Pokażemy też obraz „Bon voyage”, który przez żeglarstwo dotyka jednego z największych problemów współczesnego świata czyli kwestę uchodźców.

Z kolei film „Niech płynie muzyka” to relacja z niezwykłego projektu artystycznego docierania z muzyką do małych wyspiarskich społeczności u wybrzeży Atlantyku.

fot. film Za burtą

Kadr z filmu „Za burtą”

Będą też dwa filmy fabularne.

Pierwszy z nich „Za burtą” jest oparty na prawdziwych zdarzeniach, które miały miejsce u wybrzeży Nowej Zelandii w 1989 roku. Jest to film o przetrwaniu 119 dni na oceanie po wywrotce jachtu.

Drugi, to zapowiadany już wcześniej „Wiatr”. Jeden z najbardziej znanych kinowych filmów w całości poświęcony żeglarskiej rywalizacji na wodzie. W rolach głównych występują znani aktorzy: Jennifer Gray, znana ze filmu „Dirty Dancing”, oraz Matthew Modine. Jest to piękna historia, która podoba się nie tylko żeglarzom. Film miał swoją premierę w 1992 roku, od tamtego czasu nie był pokazywany w Polsce na dużym ekranie. Na festiwalu pokażemy ten film w wysokiej jakości obrazu i z całkiem nowym tłumaczeniem.

fot. film Morscy Cyganie

„Morscy Cyganie”

Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest również jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Wszystkie filmy pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Szczegółowe informacje na stronie www.jachtfilm.pl

Mam nadzieję, że uda mi się dotrzeć do kina Luna. Powinna się tam znaleźć również jedna niespodzianka, ale na razie cicho-sza.

Festiwal Filmow Żeglarskich 2017 grafika

 

3 komentarze do “Jacht Film 2017

Możliwość komentowania jest wyłączona.