ZNOWU WAŻNE WYBORY – KRZYSZTOF DUMARA

To prognoza szczegółowa Krzysztofa z wczoraj:

Od jutra zaburzenie falowe z cieśniny Magellana wspomagane  niżowym z pampasów (w sensie z pampy :) – MJ) Argentyny wytworzy silny ciąg wiatrów z południa faworyzując szczególnie parę G & D. Wydaje mi się, że Gutek halsując pod silny wiatr idzie na zachód właśnie po to, by jako pierwszy z pary dostać ten zmieniony wiatr i ruszyć prosto na metę.  Derek na razie trzyma się lewego, korzystniejszego nieco w tej chwili kursu. Brad ma pełny bajdewind i nieco słabszy wiatr, ale może w tej chwili kierować się prawie prosto do celu.

Chris wybrał strategię podobną do Gutka. Sytuacja taka sprzyja wyrównaniu szans. Brad będzie miał długo co najwyżej pełny bajdewind i nieco słabszy wiatr nim jutro w południe dogoni go idąca z południa zmiana wiatru. G & D powinni mieć cały wcześniej te pełne  wiatry już od dzisiejszej północy, więc powinni trochę nadrobić. Gutek moim zdaniem więcej, dzięki ustawianiu się zawczasu bardziej na zachód. Chris wydaje sie ma szansę nadrobić do Dereka, ale chyba nieco straci do Gutka. Prognozowana sytuacja na jutro południe:

W niedzielę sytuacja się skomplikuje – w zimnym spływie z południa prognozowane jest wytworzenie sie dość  rozległego wyżu, który zastąpi drogę żeglarzom. Celowe wydaje się obejście jego zachodniej strony z przeciwnymi słabymi wiatrami i centrum z ciszą od strony wschodniej. Czołowa trójka ma na to szanse, Chris raczej nie. Możliwy rozwój sytuacji poniżej:

Sytuacja przy pogodzie wyżowej jest dość trudna do prognozowania, gdyż ruch samego wyżu i rozkład wiatrów są mniej wyraziste  i bardziej chaotyczne niż silnych układów niżowych, jakie panowały przed Hornem. Niemniej poniżej próba prognozy sytuacji na poniedziałek południe (pozycje w dużych końcowych kropkach.

9 komentarzy do “ZNOWU WAŻNE WYBORY – KRZYSZTOF DUMARA

 1. Te nastepne 2-3 dni beda ekscytujace i irytujace, zeby nam CHRIS nie strzelil jakiegos numeru? to moje obawy…

 2. Panie Gutku nie czas na gotowanie ;) „Shadow 1” i „Shadow 2” Pana doganiają. No nie może tak być ! :) Mr Gutek Gooooooooooooooooooo!
  Pozdrawiam to Kika mówiła . Taki tam zwykły „żeglarz-marzyciel”, „wodniczek pospolitus”. Gdzie mi tam do przylądków, cieśnin i innych cudów świata. I jeszcze zimno za oknem. Br.

  PS. Ale mimo wszystko szkoda, że nie można Panu posłać pączków z nadzieniem różanym. Wysłałabym jakiegoś albatrosa z pakunkiem, tyle, że one tu nie zaglądają :( , a TŁUSTY CZWARTEK tuż tuż…

 3. Nie doceniłem Krzysia. A tu masz – śmiało przeciął końcówką falklandów i już jest prezy chłopakach. A to że ich doszedł dodatkowo go „uskrzydla”. Pan Gutek teraz ma dwa ogony!

 4. I dzięki temu robi się ciekawie. Wieje im w plecy, a Bradowi w burtę. Za duża odległość miedzy nimi, żeby marzyć o wspólnym finiszu i trzeba przyznać, że Brad jest supermen. Cieszy mnie jazda Chrisa – on jeszcze może coś namieszać i dobrze, bo jak pisał jego łódka druga pod względem szybkości. Kawałek drogi przed nimi.

 5. Ale się porobiło,Gutek z Darkiem i Krzysiem będą się ciąć do samej mety,płyną na przestrzeni 40mil.Brad płynie niezagrożony.
  Gutek Go Go Go

 6. Bardzo szybki i wyrównany etap, pięknie płyną 14-16kn. Ile czasu żeglarze spędzą w Punta del Este ? Pogodnej niedzieli ! :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.