WGRYZANIE SIĘ W PASAT


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Gutek nadrobił nieco, ale wylądował najbardziej na zachód i ma najbardziej skręcony na N wiatr z wyżu św. Heleny (można też go już klasyfikować jako pasat półkuli południowej). Zrobił zwrot, by nie wjechać jeszcze bardziej odkręcony wiatr pod brzegiem i przykryć Chrisa. Jednak Operon jest dobry na wiatr i siłę wiatru ma Gutek najlepszą, więc Chrisa powinien utrzymać.

W ciągu najbliższej doby wyż św. Heleny umacnia się i przesuwa na NW, dodatkowo  na NW od trasy regat zatoka niskiego ciśnienia nad wysuniętym na wschód masywem Brazylii odessie i zmieni nieco kierunek wiatru przy brzegu (u Gutka) i wzmoże jego siłę. Gutkowi może uda się po powtórnym zwrocie (oby rychłym) płynąć na objechanie „brazylijskiej bulby” bez dalszego halsowania.

Ta tendencja powinna się utrzymać do nocy z wtorku na środę (UTC) i umożliwić Gutkowi objeżdżanie lądu na prawym halsie. Jednak lepszy kąt do wiatru (mimo jego mniejszej siły) będzie bardziej służył Derekowi i jeśli ni popełni on błędów technicznych, może utrzymać przewagę.


6 komentarzy do “WGRYZANIE SIĘ W PASAT

  1. Sytuacja jest jasna. Brad z Derkiem odplywaja, odleglosc rosnie ,a pociecha z walki z Chrisem -zadna, bo rano zobaczymy Chrisa na trzecim a Gutka na czwartym miejscu. Ale to nic. Lubimy przeciez i Brada i Dereka i Chrisa . Tylko ze Gutka troche bardziej. I chcemy zeby wszyscy ONI plyneli dalej-bezpiecznie i szybko ,ale nie za szybko bo to ogladanie nam sie szbciej skonczy. I tak w kolko. Porabalo mnie czy co ? GOOOO GUTEK GOOOO !!

  2. Eee, nie. Ładny pasat dmucha. Derek na filmie pokazał, gość cieszy się jak dziecko, a ja przyznam, że od początku spoglądam na jego kadłub z podziwem. To obłe przejście burty w pokład… 13 w. Brada i Derka, no trzeba pochylić się przed nimi, bo pohalsowali najlepiej, a teraz zbierają tego owoce. 3 węzły różnicy – chwilowo dużo, cieszmy się zatem rywalizacją z Panem Majorem, póki co. A za rogiem może jeszcze się dużo zmienić. Czy pomyślał kto, ze oni płyną daleko od ortodromy? Niby na skróty, ale okrężna drogą… I to jest pole do manewru dla Pana Gutka.

  3. Ależ Pan Derek wystrzelił… niczym Pan Major pod Falklandami.
    – Gutek! Gutek!
    „Nad Brazylią zapada juz zmrok,
    Słońce zaszło i księżyc już lśni,
    A pampasy wciąż nucą tę pieśń
    El bajo, el bajo, el bajo”

  4. W porównaniu z trzecim etapem, wyraźnie widać , podział na dwie grupy wzajemnie się pilnujące. Derek i Chris nie odpuszczają , mają wielką ochotę na drugą pozycję w tym „legu”. Po czarnym weekendzie sytuacja na jachtach, mam nadzieję, ustabilizowała się.
    Patrzę z optymizmem na 10 kn na logu u Gutka i czekam niecierpliwie na ominięcie przez Operon brazylijskiej „bulby”
    Pozdrawiam wszystkich!

  5. na rajsvindzie widać jak Gutek walczy o utrzymanie swojej lokaty. 135nm straty do prowadzącego, to już nie przelewki. tym bardziej, że wg tych prognoz które do mnie docierają wiaterek odkręca się na wschodni, a z tego co widać Brad i Derek będą zawsze pierwsi w jego zasięgu. no ale Gucio już nie takie rzeczy robił, więc w spokoju się przyglądam co się wydarzy ;)
    pozdrawiam
    po

Możliwość komentowania jest wyłączona.