GUTEK: "W czwartek przed wieczorem powinienem stąd wyjechać"

Fot. Ainhoa Sanchez / VELUX 5 OCEANS

Gutek mówił dziś, że po kilku dniach odpoczynku jest dużo lepiej. Może nawet kasłać bez bólu – a to według jego polskiego lekarza najlepszy sprawdzian dla żeber. Doktor u którego był dzisiaj potwierdza, że kości schodzą się dobrze, bez przesunięć, wszystko gra, choć oczywiście najlepiej by było czekać jeszcze dwa tygodnie.

Ale dłużej niż do czwartku Gutek nie chce już czekać, planuje najpierw płynąć na małych żaglach, byle do przodu. Cieszy się, że Brad jednak dowiózł pierwsze miejsce, bo inaczej punktacja by się jeszcze bardziej skomplikowała.

Nagranie będzie jutro na stronie głównej. Wytrwali mogą dziś śledzić finisz Brada, ja nie wiem czy dotrwam.

P.S. na zdjęciu widać blizny na czole, ale zdjęcie jest z Kapsztadu :) w realu już prawie nie ma śladu po spotkaniu z wiatrakiem;

NAGRANIE JEST TU: GUTEK_19.04.2011 – ten sam plik co na stronie głównej. Bardzo zła jakość połączenia, przepraszam, ale komórka Gutka w porcie ma słaby zasięg. Dla tych, którzy są spragnieni większej liczby informacji z Fortalezy – staramy się Gutkowi nie zawracać głowy, ma sporo papierów do załatwiania, na łódce zawsze coś jest do zrobienia, więc raczej nie ma czasu na towarzyskie pogawędki :)

33 komentarze do “GUTEK: "W czwartek przed wieczorem powinienem stąd wyjechać"

 1. Soarus jest świetny. Znalazłem podobny – Elegant (emodel.pl/airline-elegance-ep-szybowiec-z-napedem-p-2737.html). Nie popadaj, „stary” model należy zastąpić nowym i latać dalej. W szybowcach – im większy tym lepszy, motoszybowce chyba za szybko fruwają. Napęd może służyć do wyholowania go do góry i dalej samo szybowanie. A nie myślałeś o modelu pływającym?

 2. O – jak milo jest znów zobaczyć ruch Operona na raceviewerze! :)
  Pozdrawiam i życzę równego wiatru!

 3. To Wy tu o zabawie a Chris nie może trafić do portu, wiatr mu nie pasuje ?

  W wikend puszczałem model motoszybowca (pierwszy raz) i żeby go nie rozbić starałem się utrzymać go stosunkowo wysoko. Ale im wyżej tym wiatr był większy i moje umiejętności sterowania nie wystarczyły. poleciał z wiatrem. Kiedy objeżdżałem teren samochodem to napotkani ludzie pokazywali ze poleciał „tam” i tyle go widziałem.

  • Stracił zasięg? Dobry zwyczaj: nalepka z adresem i telefonem na modelu.
   A jaki model? Sam zrobiłeś czy Pelikan może?

   • Model prawie taki sam jak SOARUS (napędzany dwoma silnikami elektrycznymi, z pchającymi śmigłami). Kupiłem na allegro, prawie gotowy do wylotu. Zabawa była przednia do momentu kiedy straciłem kontrolę. Brałem pod uwagę, że może się rozbić przy pierwszej próbie lądowania a nie że ucieknie. Dane kontaktowe nalepię przy następnym modelu.

   • Znów odpowiedź uciekła. Model (zabawkę) kupiłem na allegro. Rozpiętość skrzydła około 110 cm napędzany dwoma pchającymi śmigłami. Zabawa była przednia do momentu kiedy straciłem nad nim kontrolę. Brałem pod uwagę że pierwsze lądowanie może okazać się ostatnim a nie pomyślałem że mi ucieknie. Dane kontaktowe zamieszczę na następnym modelu.

    • Przyjrzyj się temu: Classic EP 1420mm ARF, ASW-28 ARF albo Cularis 2610mm (na modelarnia.pl), aparatura Ci została, to masz handikap. Ech regaty z lotu ptaka… na laptopie w łódce.

     • Widać sezon ogórkowy bo na stronie V5O jest o samolotach.
      Bardziej skłaniam się czegoś podobnego do tego pierwszego modelu ale w wersji gotowej do lotu z pełną aparaturą. Cularis jest piękny ale na razie dam sobie spokój z szybowcami. Za młodych lat w podstawówce na zajęciach w modelarni przez pół roku budowałem Jakółkę i pierwszy lot zakończył się podobnie jak zabawa z motoszybowcem. Dostała się w komin powietrzny i poleciała nad miasto.
      Gutek już chyba wypłynął to za chwilę będziemy go śledzili.
      Gutek zdrowia i pomyślnych wiatrów.

 4. Jakby ktoś był chętny, to… na http://www.sailonline.org/ za dwa dni zaczyna się:

  „Next Race:
  02d 10h 14m 06s
  Obecna Races:
  Whale Gray Race 2011

  Ten SOL Super Maxi 100 wyścig replikuje 4000nm epicką podróż z Meksyku do Alaski raz w roku przez Pływacz szary, jeden z największych na świecie nawigatorów. NOR tutaj . WX Aktualizacje: 0430 / 1030 / 1630 / 2230. Ranking: Morze / SYC. UWAGA START DAY / DATE i TIME.
  Wyścig rozpoczyna się: 23 kwietnia 19:00 Rejestracja Otwarta!”

 5. Boja, zgadzam sie Mikstem w 100% ze VR wciaga i to strasznie ;) Ja wlasnie za jakies 10, 15 min bede finiszowal. U mnie doszlo do tego ze bralem swojego laptopa do pracy bo na pracowym nie bylem w stanie sie logowac ;).
  Ta stronka – bardzo polecam wyciagnela mnie z powodzeniem z zbrzegow Brazylii ( a kto byl to wie jak tam ciekawie wialo ;))
  Generalnie mowiac ;) POWODZENIA
  A od jutra znwou RV i Go gutek GOOOO
  Pomyslnych wiatrow Gutek i mam nadzieje do zobaczenia w Charleston :)
  Pozdrowienia Piotrek

 6. Kurs 38 stopni, kąt ustawienia żagli 104, V=10,6 knota. I tak do 5 rano. 4:50 – budzik, 10 minut na dogrzanie blaszaka i znów mapa na ekranie… 4:50 KK 39, 5:30 KK 7 – stawiasz Spinakera – i speed 12,8! aż do 8:00. A potem KK 0 i 13,7 w. Dokładnie na NORD.
  Halsóweczka baksztagowa…

 7. Ooo, to jesteś lepsza od Gutka!
  Karaiby, halsóweczka… gratuluję sytuacji, która jest w sam raz do ćwiczeń nawigacyjnych. Nam wiała połóweczka z prawej burty, aż do znudzenia. Tu jest ściąga na najbliższe dni (izobara=1 godz.), choć pewnie zmieni się wiele razy w tym czasie.

  Zawodników masz tylko wybranych przez system. Możesz ich ilość zwiększyć korzystając z funkcji Friends (max. 50 zielonych kropek).

  Stopy wody przed dziobem!

  • Chłopaki, dzięki za info :-) zabawa nieźle wciąga………..
   żałuję, że zalogowałam się dopiero teraz, chciałam w poprzednim etapie, ale nie wiedziałam jak się do tego zabrać :-)
   Szkoda, bo w pewnym momencie regat miałam zupełnie inną koncepcję niż zawodnicy V5O, i mogłabym sie przekonać czy mój plan by sie powiódł, a tak to nigdy już się nie dowiem… ;-((( Chociaż do ostatniej chwili wyglądało, ze Gutek wybierze inną wersję niż pozostali..

   A jeszcze jedno pytanie techniczne VR – czy można ustawić tak, żeby widzieć inną znajomą osobę??? bo jak wchodzę w friends, to tylko pokazuje mi że nie ustawiłam „friendsów”… no ale w którym miejscu to się ustawia?????

   na razie nie ma halsówki, przez noc baksztag, teraz troche odkreca…

   • Klikasz w „lupę” czyli w „Search for a player”, wpisujesz nazwę innej znajomej osoby i szukasz. Wyskakuje okno z owym jachtem, a pod nim jest „Dispay on the friend list”. Dispay’ujesz i masz. :)
    „Halsówka” baksztagowa (w odróżnieniu od realu, gdzie jej nie ma) w VR występuje w postaci efektywnego ustawienia żagli na jednym bądź drugim baksztagu. Na fordewindzie stracisz prędkość… więc płyniesz 130 stopni lewego halsu lub 130 prawego halsu. 180 nie warto… A przy okazji Spinakerek przestaje działać poniżej 105 stopni (chociaż czasami daje się z niego wycisnąć nawet poniżej 100).
    Ile mil zrobiłaś w ciągu doby?

    • Mikst, dzięki – tą lupkę search to już dawno zauważyłam ale nie wiedziałam gdzie to zapamiętać… niestety przebiegów dobowych nie udało mi się do tej pory zlokalizować …. ;-(
     ogólnie nieźle, 10-12 knota, cały czas do przodu :-)
     super zabawa, już cieszę się na następny etap,
     pozdrawiam

 8. Dzięki, masz racje – to wciąga…
  zobaczę jutro gdzie mnie wywieje ;-)
  wrzucili mnie gdzieś na koniec stawki :-( 55W, 18N
  a gdzie reszta zawodników???, na mapie widzę tylko ok 20tu, a podobno jest ponad 80 ooo?

 9. Dzięki, zobaczę jutro gdzie mnie wywieje ;-)
  wrzucili mnie gdzieś na koniec stawki :-( 55W, 18N
  a gdzie reszta zawodników???, na mapie widzę tylko ok 20tu, a podobno jest ponad 80 ooo?

 10. Ha, ha, ha – no to wpadłaś, teraz noce nieprzespane i dni. ;)
  Wiatry zmieniają się o 0800 i 2000. Wtedy musisz być przed ekranem by skorygować kurs i żagle (fok lub spinaker). Opcje komercyjne na razie sobie daruj, bo najlepsi już są na mecie. Acha, mapa wiatrów ma strzałki co ok. 50 mil i wtedy też dobrze być przed ekranem, bo strzałki mają inne wartości siły i kierunku, więc kurs należy co najmniej sprawdzić. Optymalny kąt żagli: 130 stopni (ale nie zawsze) z wiatrem i 40-50 pod wiatr. W nocy wiatr sam nie odkręci, wszystko jest napisane na mapie z wyprzedzeniem, tzn. do 0800. :)
  A na jakiej pozycji jesteś teraz?

 11. Uuuuuuuuuuufffffffffffffff….
  Udało się… na razie jestem małą kropeczką na środku oceanu, ale dalej nie bardzo kumam ;-)
  W jaki sposób zbiera się „credit” żeby dokupić lepsze opcje ?????
  No i co, jak pójdę spać, a rano okaże się, że w nocy odkręcił się wiatr i właśnie płynę do La Rochele? ;-) ;-) ;-)

 12. Arrive :-) Chyba koło południa, podczas mojej nieobecności :-) 5782 :-) Boja, dołączaj, bo VR fajną zabawą jest.

  Bardzo to radosna wiadomość, że żebra się ładnie zrastają, oby tak dalej. Na czas oczekiwania: http://www.youtube.com/watch?v=s1NuH8B0av8 bo „do wielkiej wody trzeba mieć dystans” :-)

 13. Chyba masz racje,
  … no nie wiem jak to na autopilocie, ale ręcznie na rumplu lepiej czuje się wiatr i fale…

  Gutek, przede wszystkim duuuuuużuuu zdrowia i pomyślnych wiatrów mam nadzieje, ze limit awarii na Operonie juz się wyczerpał… :-)
  Trzymam kciuki, będę codziennie kibicować przy RV.

  PS, czy ktoś byłby tak miły i objaśnił mi nieco z VR?
  Chciałabym spróbować przy następnym etapie, ale nie wiem czy ta zabawa nadaje sie tylko dla starych wyjadaczy???

  pozdrawiam

 14. Hi , Mikst ! Co do rumpli to Brad ma ich dwa (2) , i nie tylko On . Kolo sterowe ma tylko Gutek. Moim zdaniem powrot do rumpla jest sluszny. Vide inne regaty. Ja osobiscie tez wole rumpel bo jest skuteczniejszy i reakcje lodzi sa szybsze. Ale kolo jest ladniejsze . Pozdrowienia ! (mialy byc z Charlestonu)

 15. No to od jutra znowu zaglądam na raceviewera co 6 godzin, bo bez Gutka to tak jakoś bez emocji.

 16. Tak się zastanawiam w czym tkwi sukces Pana Brada i chyba wiem – w rumplu! Tylko on jeden ma na jachcie rumpel, a nie koło.

 17. Dzieki za dobre wiadomości z Fortalezy. Gratulacje dla Brada! Na stronie V5O jest zakładka Quiz od ok. miesiąca jest ona nieaktywna , jaki jest tego powód? Pozdrowienia dla wszystkich!

  • Nie wiem czemu nie działa … może uznali że gra nie cieszy się zbytnim powodzeniem. Mogę zapytać przy okazji, na razie dużo się dzieje, bo niektórzy dopływają a inni wypływają i mamy sporo pracy …

   • Pani kierowniczko,

    Zastanawiam się jak to zrobić, żeby Twoje „dużo pracy” było zbieżne z „dużo informacji na stronie”?

    Krzysztof, czy mógłbyś, pls przygotować prognozy pogody od jutra?, bo my i tak będziemy

    kibicować przy RW Gutkowi.

    Gutek, dużo zdrowia, zero awarii i pomyślnych wiatrów.

    pozdrowienia

 18. Mikst gratuluje osiagniecia mety ;) Mozna powiedziec ze jestes przed Darkiem i Krzyskiem ;) a zaraz po Brad „zie” chyba nawet niezle tylko szkoda ze dalekie miejsce w generalce ;;)
  Ja moze na jutro wieczor sie doczolgam doslownie i w przenosni.
  Pozdrawiam Piotrek

  • Dzięki, dzięki. Dawaj Piotrek dawaj, ten etap dla wszystkich jest cieżki. No może dla Brada najmniej – congratulation Mr Brad! Na zdjęciu poniżej widać bukszpryt, który konstrukcyjnie nie ma odciągów w górę… Dziwne to trochę i ryzykowne, czego Gutek doświadczył, ale szykuje się już do drogi, wiec wszystko powraca na swoje miejsce.
   – Go! Gutek go!

Możliwość komentowania jest wyłączona.