Najnowsze Mini Proto powstaje w Polsce

Projektantem jednostki, która nabiera właśnie kształtów w stoczni w Szczecinie, jest jeden z najlepszych światowych specjalistów – Etienne Bertrand. Francuz jest autorem 10 jednostek klasy Mini Proto oraz jachtów seryjnych tej klasy – Ofcet 650.

Poznaliśmy się przypadkiem” – wspomina początki znajomości z Bertrandem Radek Kowalczyk, który będzie żeglował na nowym prototypie. „Przed regatami Pornichet Select 2011 cumowaliśmy przy jednym pomoście. Kilka dni przygotowań, obok siebie. Etienne musiał wstawić na nowo wyrwaną gródź u siebie na jachcie. Pożyczyłem mu grzejnik do utwardzania laminatu, zaczęliśmy rozmawiać. Pod koniec okazało się, że to właśnie on jest tym znanym projektantem, o którym dużo wiedziałem, ale którego zupełnie nie kojarzyłem z sympatycznym sąsiadem z pomostu” – opowiada. „Znajomość trwa do dziś, czego efektem jest budowany właśnie jacht” – dodaje.

Etienne Bertrand przy jednej ze swoich najszybszych konstrukcji 790 przed regatami Pornichet Select 2011. / Fot. Ocean650

Etienne Bertrand przed regatami Pornichet Select 2011. / Fot. Ocean650

Sam projektant tak mówi o sobie i swojej pracy:

Jachty Mini są jednostkami oceanicznymi najgenialniejszymi na świecieTo maleńkie bolidy. Zaprojektowałem kilka, których wyniki regatowe były dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Mam nadzieję, że nowy jacht Radka, budowany w Polsce, dołączy do tych konstrukcji.”

Etienne Bertrand nie tylko projektuje Mini, ale również na nich pływa – ma na koncie udział w Mini Transat, liczne starty w regatach Azores and Back, wiele razy startował w Mini Fastnet – również stając na podium. Obecnie żegluje najczęściej jako drugi sternik w regatach dwuosobowych klasy Mini, na jednostkach przez siebie zaprojektowanych. W tym roku zadeklarował udział w regatach Mini Fastnet na pokładzie swojej najnowszej konstrukcji razem z Radkiem Kowalczykiem.

* * *

Pierwsze Mini, jakie zbudował, nosiły numery 109-200 i powstały w latach 1992-93. Nr 109 był drewniany (!). W roku 1999 konstrukcja ta, już kilkuletnia, zajęła drugie miejsce w regatach Mini Transat. Bliźniaczy jacht, 200, z konstruktorem na pokładzie, wygrał pierwszy etap regat Vannes-Azores. Triumfy święciła również konstrukcja 753 (Mare), na której niemiecki sternik Joerg Riechers startował z sukcesami, aby następnie przesiąść się na Open 60 oraz jacht o numerze 719 (Senor Blu). Nr 802 zajął  6 miejsce w ostatnim Mini Transat. (Czy dacie radę „wyśledzić” inne jego Mini? Aha – tym samym konkurs z poprzedniego postu o Mini Transat uznajemy za rozwiązany :)

3 komentarze do “Najnowsze Mini Proto powstaje w Polsce

  1. No już pierwsi na Hornie,nieźle im idzie,na razie bez żadnych (tfu,tfu)awarii.Szkoda,że musimy tylko im kibicować.W volvo dziewczyny ciągle z tyłu,czyżby te trzy więcej tak dużo ważyły?

  2. Mam dobry horoskop na ten rok. :)
    Super artykuły o Mini i o WiW też!!!
    Podoba mi się zdanie JM Finota o przyjemności żeglowania (jaki tytuł dla książki).

Możliwość komentowania jest wyłączona.