Mini Fastnet: Połowa trasy za rufą

Dziś rano, we środę, trzeciego dnia regat Mini Fastnet, liderzy floty minęli już mityczną irlandzką skałę i rozpoczęli powrót. Kurs do mety w Douarnenez powinien być znacznie szybszy niż żegluga w drugą stronę. Prognoza zapowiada stały wiatr o prędkości 15-25 węzłów z idealnego kierunku, południowo-zachodniego (SW), co umożliwia żeglugę półwiatrem.

Stawkę prowadzą dwa jachty – 800 (Mini 800) i 865 (Flexirub). Polsko-francuska załoga CALBUD 894 Radek Kowalczyk/Etienne Bertrand w trakcie pierwszego rejsu w tym sezonie żegluje równo w połowie stawki. O godzinie 0815 polskie Mini znajdowało się na 15 pozycji w kategorii Proto.

Wieczorem i w nocy dwie załogi zgłosiły komisji regatowej, za pośrednictwem jednostek towarzyszących, wycofanie się z trasy i wcześniejszy powrót do portu: 523 (Fondation Planiol – Roland Ventura/Sebastien Lenorais) oraz 599 Génération Océan (Victor Turpin/Clement Vic). W pierwszym przypadku przyczyna nie jest znana, przyczyną rezygnacji drugiej załogi są kłopoty ze sterem.

Na trasie pozostaje 40 jachtów – z 45 zgłoszonych jeden nie wystartował, dwa zawróciły wcześniej.

Pierwsze dwie doby regat były dla wszystkich załóg wyjątkowo męczące, a pokonanie połowy trasy zajęło dłużej niż zakładano. Wszystko za sprawą słabego wiatru, wiejącego prosto z północy, który zatrzymywał jachty na wodach kanału La Manche. Drugiej nocy wydawało się nawet, że zawodnicy zawracają – przyczyną takiego obrazu na monitoringu pozycji był fakt, że prąd był silniejszy niż wiatr i przez pewien czas nie można było płynąć do przodu. Dostanie się na Morze Irlandzkie było więc długą i mozolną wspinaczką pod wiatr. Na szczęście wczoraj po południu warunki wiatrowe się poprawiły, prędkości jachtów wzrosły, a kurs stał się korzystniejszy.

17.06_godz_0820

Pozycja CALBUD 894 dziś rano. / http://yb.tl/minifastnet2015

Strona regat: http://minifastnet.winchesclub.org/.

Pozycje jachtów można śledzić na żywo: http://yb.tl/minifastnet2015.

Bieżące informacje  na Twitterze: @WinchesClub oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WinchesClub

6 komentarzy do “Mini Fastnet: Połowa trasy za rufą

  1. Tadam! Radek Kowalczyk i Etienne Bertrand o godzinie 2000 powrócili na trasę. Dłuższa informacja jutro. Zawodnicy nie mają telefonów komórkowych więc rozmowa z Radkiem będzie możliwa dopiero jak „wylądują”.

    • W tej sytuacji miejsce 20 będzie dobrym wynikiem. Widząc jak chłopaki śmignęli SLM, wydaje się to bardzo prawdopodobne.

    • Jak podają organizatorzy MiniFastnet‬, jacht ‪‎CALBUD894‬ z załogą Radek Kowalczyk/Etienne Bertrand o godz. 1330 zatrzymał się w Baltimore. Jest to postój techniczny związany z koniecznością niewielkiej naprawy na topie masztu, niemożliwej do przeprowadzenia na wodzie ze względu na stan morza.
      P.S. Ponieważ telefony komórkowe załogi przebywają w depozycie organizatora, nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z Radkiem, ale wszystko wskazuje na to, że awaria nie jest poważna i CALBUD wróci na trasę.

    • Była, nawet biorąc pod uwagę kolosalne zmęczenie załogi przed startem podczas dwóch tygodni przygotowań. Trzymajmy kciuki za dotarcie do mety i ukończenie regat.

Możliwość komentowania jest wyłączona.