Skiper na zamianę

W dokumentach, jakie trzeba wypełnić, zgłaszając się jako zawodnik do regat Vendée Globe, jest rubryka „replacement skipper”, czyli zawodnik rezerwowy, który, w szczególnych warunkach, może zastąpić zawodnika pierwotnie zgłoszonego, gdy ten ulegnie wypadkowi lub ciężko rozchoruje się przed startem. Taki scenariusz nigdy nie miał miejsca w tych regatach, ale jest brany pod uwagę w dokumentach. Wyjaśnia Guillaume Evrard (Assistant Race Director).

Każdy zawodnik ma obowiązek wpisać zastępstwo. Jest ono poufne” – mówi Evrard. Nigdy z tego nie skorzystano, ale nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy przygotowywany przez cztery lata projekt może lec w gruzach z powodów losowych. Plan rezerwowy ma znaczenie psychologiczne, przede wszystkim dla partnerów projektu – nawet, jeżeli nie wszyscy chcieliby z niego skorzystać.

VG 2012 fot Olivier Blanchett DPPI

Za każdą z twarzy zgłoszonych zawodników ukrywają się ich cienie :) / Fot. Olivier Blanchett / DPPI / Vendee Globe

Te same umiejętności

Tak naprawdę, zawodnik rezerwowy musi przejść przez przygotowania, ale właściwie nie ma żadnej szansy, że naprawdę wystartuje. Art. 4.6. zawiadomienia o regatach mówi, że musi on posiadać właściwie te same umiejętności, co żeglarz, którego zastępuje. „Po pierwsze, musi być członkiem IMOCA, co znacznie ogranicza zasoby kadrowe. Musi też przejść to samo specjalistyczne szkolenie medyczne, co zawodnicy startujący w Vendée Globe” – tłumaczy Evrard. Oznacza to posiadanie certyfikatu „PS Mer” (pierwsza pomoc na morzu) wymaganego przez organizatorów większości regat oceanicznych oraz FMH, czyli Offshore Medical Training (oceaniczne szkolenie medyczne). To szkolenie potwierdza, że człowiek jest w stanie sam zaszyć sobie ranę (co robili Bertrand de Broc czy Zbigniew Gutkowski) czy usztywnić złamanie.

Jeżeli zawodnik decyduje się na zastępstwo, musi być ono wymienione w dokumentach rejestracyjnych, najpóźniej do 1 września. Zastępca musi mieć te same kwalifikacje medyczne, zamiana musi zostać dokonana najpóźniej do północy w wigilię startu (czyli w nocy z 4 na 5 listopada) i jest ona definitywna, czyli nie ma możliwości, żeby po odzyskaniu zdrowia pierwotny zawodnik wsiadł na jacht np. na Azorach.

Zamiany można dokonać jedynie do północy z 4 na 5 listopada i jest ona nieodwracalna. / Fot. Vincent Curutchett / DPPI / Vendee Globe

Zamiany można dokonać jedynie do północy z 4 na 5 listopada i jest ona nieodwracalna. / Fot. Vincent Curutchet / DPPI / Vendee Globe

Jeżeli chodzi o kwalifikację „na wodzie”, zastępca musi wykazać się udziałem w regatach solo lub dwuosobowych dookoła świata lub przez Atlantyk na pokładzie IMOCA. Jeżeli brał udział w regatach dwuosobowych (np. Barcelona World Race) to musi mieć za sobą dodatkowe 1500 mil żeglugi solo, na jachcie, na którym potencjalnie może wystartować (poprawka do regulaminu mówi, że może być to rejs dwuosobowy, ale tylko z zawodnikiem, którego ma zastąpić, a ten drugi nie uczestniczy w manewrach). Tak właśnie zrobił Alex Pella, kiedy zastępował Kito de Pavant na pokładzie Bastide – Otio podczas kwalifikacji na Morzu Śródziemnym. [Jest to zrozumiałe, bo kto powierzy swój jacht, będący ukoronowaniem kilkuletniego projektu, innemu żeglarzowi, choćby z najlepszymi kwalifikacjami? – przyp. MJ.]

Kto za kogo?

Niektóre nazwiska zastępców są już znane, ale do 20 lipca oficjalnie zarejestrowano zaledwie trzech. Roland Jourdain jest zastępstwem Morgana Lagravière (Safran), Erwan Tabarly może zastąpić Armela Le Cléac’h (Banque Populaire). Nic w tym dziwnego, bo firma Jourdaina prowadzi projekt Lagravière’a, a Tabarly żeglował z Armelem w regatach Transat Jacques Vabre, gdzie zajęli 2 miejsce. Z kolei Alex Pella jest członkiem zespołu Kito de Pavant. Tanguy de Lamotte (Initiatives Cœur) jako swojego zastępcę wymienia Erica Pérona. Wszyscy żeglarze „drugoplanowi” wiedzą, że muszą być gotowi, choć prawdopodobieństwo, że wystartują, jest nikłe. Ale tak samo jak zawodnicy, muszą wziąć udział w odprawie dotyczącej bezpieczeństwa (i prawdopodobnie części innych szkoleń przedstartowych – przyp. MJ).

Na podstawie: http://www.vendeeglobe.org/en/news/article/15271/who-can-replace-the-vendee-globe-skippers

Tekst powstał na zlecenie sailing.org.pl